Mamografie bilateral ce este COD BIRADS = 2 DAP = 23, 81 mGy

25-11-2008
ricuta24
Nu este medic/terapeut
ricuta24
va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac dupa rezultatul de la mamografie, cui sa ma adresez, si daca trebuie sa ma alarmez
rezultat: Structura hipodensa cu caracter adipos cu minim densificare reticuloareolo-micronodulara, retro-mamelonar bilateral si la nivelul cadranelor superioare bilateral. OPacitate cvasinodulara, heterogena, bine conturata si fara microcalcificari la nivelul sau, localizata in axul paramedian al sanului stang. Nu pun in evidenta imagini spiculate, microcalcificari conglomerate sau distorsiuni ale arhitecturi mamare. COD BIRADS = 2 DAP = 23, 81 mGy
Am 54 ani, menopauza s-a instalat intre 38-39 ani, nu am facut tratament pentru menopauza, nu am facut control ginecologic, nu am dureri genitale, am facut si facut tratament pentru osteoporoza cu fosamax, calciu, antiinflamatoare
multumesc pentru raspuns anticipat
3 comentarii
0
28-01-2013, ora 18:39
blueais
Nu este medic/terapeut
blueais
Si eu am facut azi o mamografie san dr. si rezultatul este accesta...COD BIRAD=2, 2 san dr. benign si DAP=7, 7mGy.Stie cineva ce inseamna?Mi s-a spus ca este bine...va rog un raspuns.
0
02-04-2015, ora 15:13
PAULA_40
Nu este medic/terapeut
PAULA_40
buna ziua, am 40 ani si am facut primul control mamar, adica prima mamografie.

rezultat mamografie:

structura mamara:neomogen radiotransparenta COD BIRADS b

SAN DREPT opacitati omogene cu caractere mamografice de benigbitate de pana la 6 mm. COD BIRADS 2
SAN STANG opacitati omogene cu caractere mamografice de bebnignitate de pana la 14 mm, COD BIRADS 2
0
26-06-2015, ora 18:40
sc1965
Nu este medic/terapeut
sc1965
Am facut o mamografie si am primit urmatorul rezultat:
-sani cu structura fibro-glandulara difuza
ambii sani fara mase. asimetrii de densitate
distorsiuni arhitecturale sau calcifieri patologice
Concluzie: BIRADS 2
Recomandare: control senologic anual
Va rog sa imi spuneti in termeni uzuali ce inseamna si daca trebuie sa imi fac griji?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.