Mama mea ia si pastile de Tamoxifen si bea si alcool mult. | Forumul Medical ROmedic

Mama mea ia si pastile de Tamoxifen si bea si alcool mult.

30-11-2010
anaiulia
Nu este medic/terapeut
anaiulia
Buna ziua, mama mea a avut cancer la san. In urma cu 5 ani a fost operata si acum cred ca este bine in ceea ce priveste cancerul. Analize nu si-a mai facut, dar a slabit foarte mult in perioada aceasta. Problema este ca pe langa pastilele pe care le ia in fiecare zi bea si foarte mult, pot spune ca este alcoolica dar nu vrea sa recunoasca acest lucru. Va rog sa-mi spune-ti ce ar putea pati daca ia si medicamente si bea si foarte mult alcool.
5 comentarii
0
30-11-2010, ora 18:41
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Buna seara Anaiulia !
Te rog sa-mi spui de cind ia acest medicament? Faptul ca slabit mult in ultimul timp este un semnal de alarma, apoi ia Tamoxifen care este un citostatic oral...nu este bine ca bea.Ce poate pati? Trat. pe care-l face este f toxic pt. ficat + alcool= posibilitatea unei ciroze hepatice.
Sa speram ca-si va reveni si va constientiza in ce situatie se afla.Ii doresc multa sanatate si tie sa o inconjuri cu toata dragostea. Te pup.
0
30-11-2010, ora 19:25
anaiulia
Nu este medic/terapeut
anaiulia
Multumesc pt raspuns, medicamentele le ia de aproximativ 4 ani si ceva, dar oricat incercam nu reusim sa o facem sa lase bautura, desi i-au spus si medicii cand sa operat ca nu are voie sa bea. Nu stim ce sa mai facem cu ea. Si am uitat sa spun dar mana stanga, la sanul stang a fost operata i se tot umfla si fara sa depuna efort fizic. Multumesc.
0
05-12-2010, ora 19:08
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ia Tamoxifen de 4 ani?? Eu am aflat de la oncolog ca acest citostatic oral se da 3 luni doar in cancer de sin operat.Este extrem de toxic pt. ficat.Banuiesc ca face analize periodic la singe...sau nu?!
0
06-12-2010, ora 13:41
anaiulia
Nu este medic/terapeut
anaiulia
Lala draga ea a fost operata la san si in februarie ar avea 5 ani de cand e operata. Dupa operatie a mai facut 5 saptamani raze si de atunci ia Tamoxifen. Analize nu si-a facut de mult timp pt ca nu vrea sa mearga, acuma a zis ca a merge prin februarie cand a implini 5 ani de la operatie. E foarte incapatanata si face numai ce vrea ea, dar pb e ca ne necajeste mai mult pe noi. Dar din cate stiu eu la ea ia dat Tamoxifen sa ia 5 ani de zile, asa ca nu stiu ce sa mai spun. Ca doar eu i le scot si le primeste gratuit de atata timp pt ca este in evidenta unui medic oncolog si i le-a dat in continuare. Nu stiu daca e bine ca ia dat atata timp.ca totusi sunt multi ani!
0
07-12-2010, ora 00:00
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Am vrut sa spun ca parerile medicilor, vis-a-vis de Tamoxifen, sint impartite.Daca oncologul i la rec. 5 ani inseamna ca asa trebuie.Intrebarea mea este:nu ia recomandat nici un doctor sa ia protector hepatic?
Daca o insotesti la med. de fam. sau oncolog, roaga-l sa-i rec. sa faca toate testele pt. ficat.
De la Tamoxifen eu am facut hepatita toxica.
O endocrinologa renumita din Iasi mi-a dat acest medicament, care se rec. in cancer de sin operat, eu avind o tulburare hormonala...oncologul a facut o criza de nervi cind i-am povestit ce am patit...acea dr. care ma nenorocit a decedat de ceva timp.Cine stie citi oameni a "vindecat"?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: