Maini si picioare umflate!

01-08-2008
dan_bv_21
Nu este medic/terapeut
dan_bv_21
Buna ziua Numele meu este Elena am 20 de ani si am probleme cel mai adesea seara dar si ziua cand asa dintr-o data incep sa mi se umfle picioarele si mainile.Ce pot face in acest sens? carui medic trebuie sa ma adresez?.Am un medic de familie ce nu imi e de mare ajutor de aceea recurg la sfatul Dumneavoastra.

Va multumesc anticipat!!!!
5 comentarii
0
01-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.

Probabil ca este un "edem idiopatic", in care, mai ales la femei intre 20 si 30 de ani, se umfla picioarele si mainile dupa efort. Se poate face cantarirea dimineata si seara, pe un cantar de precizie, dupa golirea vezicii urinare. Daca greutatea este cu mai mult de 0, 7 kg mai mare seara, probabil ca acesta este diagnosticul.

Contraceptivele si antiinflamatoarele (Diclofenac, Ibuprofen si altele de felul lor) pot duce deasemenea la umflarea picioarelor.

Dar CEL MAI BINE ar fi sa faceti un consult cardiologic, cu EKG si Eco de cord, care pot sa verifice multe cauze de umflare a picioarelor.

Numai bine!!
0
01-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
DACA se stabileste diagnosticul de "edem idiopatic", faceti de mai multe ori pe zi pauze in care sa stati la orizontala, evitati sarea in exces, evitati caldura.
0
03-08-2008, ora 00:00
dan_bv_21
Nu este medic/terapeut
dan_bv_21
multumsc frumos am sa merg la cardiolog si am sa vad despre ce este vorba.
0
03-08-2008, ora 00:00
dan_bv_21
Nu este medic/terapeut
dan_bv_21
eco de cord inseamna echocardiografie???
0
05-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Da, este echocardiografia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •