Mai sunt virgina oare ?

01-09-2011
fefelica
Nu este medic/terapeut
fefelica
Acum un an mi-am introdus degetul in vagin, si pu pix. Nu am sangerat, nu ma durut. Oare este posibil sa nu mai fiu virgina ? Vreau sa intretin relatiiintime cu prietenul meu iar el mia spus ca daca nu mai sunt virgina, relatia noastra nu va continua. Este posibil s anu imi curga sange la primul act sexual ?
9 comentarii
0
01-09-2011, ora 15:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
1. tot ce e posibil sa nu te fi dezvirginat
2. la primul contact sexual nu exista intotdeauna sangerare, chiar daca himenul era intact.
3.daca prietnul tau pune problema asa este cel putin un imatur daca nu un...altceva...Dar este decizia voastra.
Numai Bine!
0
01-09-2011, ora 15:44
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga mea, prietenul tau mai e virgin?
Urat pune problema. Tu probabil ai avut excitatii de ti-ai introdus degetul in vagin
dar vezi sa nu te ranesti sau infectezi cu pixul.
cati ani ai?
esti oare pregatita pentru viata sexuala?
ca la o varsta frageda nu e recomandat, nici organele genitale nu sunt dezvoltate, nici psihic nu esti pregatita pentru ca orgasmul te consuma.
Ai mare grija!
0
01-09-2011, ora 15:54
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Este posibil sa fii inca virgina. Dar tu esti sigura ca vrei sa fii intr-o relatie cu un baiat care gandeste asa de imatur?
0
02-09-2011, ora 17:47
fefelica
Nu este medic/terapeut
fefelica
Am 16 ani si jumatate iar el are 19 si nu mai este virgin. Problema este ca m-a intrebat daca mai sunt virgina iar eu i-am spus ca da sunt. Mi-a fost rusine sa ii spun despre masturbare... Problema sa pus in felul urmator el mi-a spus foarte clar inca de la inceput ca nu este nici o problema daca mi-am inceput deja viata sexuala, asta este daca nu este el primul nu este nici o problema.Ma intreaba foarte des daca sunt sigur ca mai sunt virgina. Iam spus ca da sunt, si mi-a spus ceva de genul "sper sa nu ma faci sa imi pierd increderea in tine pt ca daca aflu ca ma minti relatia noastra nu ar mai avea sens" :(. Multumesc pentru mesajele lasate !
0
03-09-2011, ora 15:22
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Nu este nici o rusine in a te masturba. Poti fii sincera cu prietenul tau, sa-i spui ca te-ai masturbat, dar ca nu ai avut relatii sexuale cu nimeni. Daca alege sa se supere din cauza asta, atunci inseamna ca problema este de partea lui.
0
03-09-2011, ora 19:39
elisabeta11
Nu este medic/terapeut
elisabeta11
...hey, eu cred ca esti mult prea mica pentru a-ti incepe viata sexuala...dar e alegerea ta ce vrei sa faci, gandeste-te doar daca prietenul tau merita asta, daca tu meriti asta.. Eu zic ca ai o viata intreaga in fata si ca e mult prea devreme sa te gandesti la sex... Fi sigura ca esti virgina...eu pana la 20 ani am fost virgina si de 15 ani foloseam tampoane o.b.
Daca prietenul tau pune problema in felul asta inseamna ca nu e absolut deloc matur, e inca un copil..
Ai grija de tine si daca tot o sa-ti incepi viata sexuala protejaza-te, daca nu folositi prezervativ spune-i sa nu-si dea drumul in vaginul tau.
0
09-09-2011, ora 00:55
dima01
Nu este medic/terapeut
dima01
e posibil sa ti se rupa himenul dupa 1 an...prietenul tau e antipatic...daca intradevar te iubeste pe ine..nu ar trebbui sa il intereseze ce a fost...sa vada inainte ce o sa fie...poti vorbi cu el despre asta...
0
30-12-2012, ora 23:11
Dr.YneedLove
Nu este medic/terapeut
Dr.YneedLove
raspuns pt subiectul mi'am bagat...mai sunt virgina?!

dc va bagatzi voi toate ustensilele si nu va luati un barbat adevarat langa voi sa face-ti si voi ceea ce tre sa face-ti oricum? cu ce oameni umblati voi daca intrebati pe forumuri : mi-am bagat degetul, pix'ul, mana, piciorul. mi-a bagat prietenul X acarete in pasarica...mai sunt oare virgina? poi poate ca da...poate ca nu...depinde de elasticitatea himenului, daca a fost rupt inainte sau dupa ce ai bagat diverse lucruri in locuri intime (e o pasarica destinata actului sexual si nu o posheta sau sertar) sunt foarte multi factori, nimeni nu va poate raspunde concret decat la un control amanuntit...fie un barbat cu experienta.fie un medic.
0
27-09-2015, ora 17:53
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Virginitatea are mai degraba o conotatie "culturala" si semnifica faptul ca fata nu a intretinut relatii sexuale (de niciun tip) pana la acel moment. Daca se masturbeaza nu are nicio relevanta.
Dezvirginarea se produce in urma primului contactul sexual indiferent daca s-a rupt sau nu himenul. Exista cazuri in care himenul nu exista sau in care se rupe doar cand femeia naste. Este posibil sa nu curga sange sau sa nu te doara.

Poti incerca sa discuti deschis cu prietenul tau, sa-i explici ca nu ai avut alt partener in afara de el si sa vezi de ce acorda atata importanta "virginitatii". Masturbarea e normala: foarte probabil si el o practica.

Toate cele bune!

psih. Ana-Cristina Badita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  •