Macmiror in sarcina

27-08-2009
alinaelena2003
Nu este medic/terapeut
alinaelena2003
Sunt insarcinata in 35 sapt. si mi s-a recomandat MACMIROR ovule, dar pe prospect scrie ca nu sunt indicate in sarcina si alaptare. Care sunt riscurile? Poate afecta fatul?
13 comentarii
0
28-08-2009, ora 13:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Avand in vedere ca esti in trim. III de sarcina, si este vorba de ovule, le poti folosi.Sunt foarte bune, iar medicul ti le-a recomandat pentru a se vindeca orice inflamatie existenta in calea bebelusului caci nasterea se apropie. Bebelusul nu va pati nimic.
0
29-08-2009, ora 15:13
ramona campan
Nu este medic/terapeut
ramona campan
am sinusita si am primit tratament augmetin 2 /zi ; inainte de a incepe tratamentul mi-am facut test de sarcina care a iesit negativ, dupa 7 zile de tratament cu antibiotic eram ingrijorata ca mi-a intarziat ciclul si mi-am mai facut un test care a iesit pozitiv si mai unul...tot pozitiv. deci sunt insarcinata cum afecteaza augumetinul fatul si as mai vrea sa mentionez ca am luat 2 pastile de paracetamol si 3 de ketonal pt durere.
0
29-08-2009, ora 18:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita, Augmentinul nu afecteaza produsul de conceptie, iar celelalte pastile nu vor face rau pentru ca ai luat prea putine si pe timp scurt.
0
30-08-2009, ora 19:23
miralice
Nu este medic/terapeut
miralice
In urma unei uroculturi mi s-a gasit infectie. Si sunt insarcinata in 11 saptamani iar medicul mi-a prescris sa iau macmiror (pastile). Aceeasi intrebare o am si eu?.Pe prospect scrie ca nu sunt indicate in timpul sarcinii si alaptarii. Ce sa fac.?.Mi-a spus sa iau dupa ce implinesc 3 luni.Este normal? Ajutati-ma.nu stiu pe cine sa intreb.alt medic mi-a prescris...monural.ce sa fac?
Astept raspun.Cu mii de multumiri.
0
31-08-2009, ora 21:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
# miralice : Nu lua sub nici o forma nici Macmiror nici Monural. Amoxicilina capsule este foarte buna in conditiile date [ 1 cps/ 6 h sau 2 cps/8 h ] si pliculete de Uricol vor rezolva problema urinara fara sa aiba actiune toxica asupra bebelusului. Ovule de Macmiror poti folosi, dar inteleg ca este vorba de o infectie urinara, nu de una genitala. Ia in considerare ce ti-am recomandat, nu prea ai multe alternative intr-o sarcina in primul trimestru.Numai bine!
0
01-09-2009, ora 17:08
miralice
Nu este medic/terapeut
miralice
Multumesc mult de sfat.dar sa va spun intreaga problema. Am facut analizele ce mi le-a prescris medicul la o luna si jumatate. Au iesit bune mai putin urocultura aceasta. Mi-a dat ovule Fuomizin (6 buc) si aceste pliculete de Uricol(20buc) Am reluat analiza si nu mi-a cedat infectia la aceste medicamente.Mi s-a dat si o antibiograma si microbul ( enterobacter spp) nu este sensibil decat la : gentamicina, trimethoprim+sulfametoxazo, nitrofuran(de.com: macmiror) si intermediar sensibil la : fosfomicina. ...Probabil din aceste motive mi-a prescris aceste medicamente. Ma repet si va spun . o d-na ecograf/ginecolog mi-a prescris Monural (dar dupa 10 sapt).iar ulterior am mers la un alt medic ginecolog si mi-a prescris Macmiror.( dupa 12 sapt).Acum pe 3 septembrie implinesc 12 sapt da sarcina.Inca nu am luat nici un medicament.Ma gandesc va afecta fatul daca nu iau nici o medicamentatie pana nu fac mai multe saptamani?.il va afecta.infectia asa lasata.Va rog spuneti-mi ce sa fac.?.astept raspuns.(in antibiograma la amoxicilina este rezistent microbul).Mii de multumiri.
0
01-09-2009, ora 20:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai ce face, dintre toate relele trebuie sa alegi pe cel mai putin rau ; in acest caz iti recomand Macmiror.Nu are cum sa afecteze sarcina, e doar o infectie urinara ;pana vei putea lua pastilele pastreaza o igiena genitala zilnica, bea lichide si poti utiliza doar Uricol cateva zile, chiar daca nu este un tratament complet, dar va avea efect benefic in zona inflamata.Numai bine!
0
01-10-2009, ora 22:20
bgabriela
Nu este medic/terapeut
bgabriela
am si eu o intrebare.am inceput sa iau macmiror ovul cam la 3 zile dupa ce am ramas insarcinata.Nu am stiut ca sunt insarcinata si am facut tratament de 10 zile. In a saptea zi de tratament am avut o scurgere maro(probabil nidatia). Poate acest tratament sa afecteze embrionul? Mentionez ca timp de o saptamana, mai exact in saptamana 5, am avut niste scurgeri de culoare maro (4-5 picaturi).
va multumesc pt.raspuns.
0
07-11-2009, ora 11:17
rossana
Nu este medic/terapeut
rossana
buna ziuna, am si o problema am o infectie urinara, urmez tratament cu macmiror drajeuri si uricol, insa am 51 de zile de cand nu mai am mentruatie am facut testul in urma cu 2 sapt si este negativ...intrebarea e :credeti ca una din cauze de intarziere este aceasta infectie???In tot acest an durata la care im vine este de 30-35 zile cel mai mult a fost 47 de zile in urma unei pierderi de sarcina in a 49 zi(motive necunoscute, nu a stiut nimeni sa-mi zica de ce??? doar m-au internat in maternitate deoarece acuzam dureri usoare, m-au diacnosticat suspecta cu sarcina estrauterina si sarcina incipienta dupa 2 zile in spital mi-a venit si au considerat ca treb sa ma chiureteze deoarece era sarcina normala si imi daduse nu stiu ce tratament.toata lumea ridica din umerii nimeni nu zicea nimic m-au chiuretat pe viu.)As dorii sa raman totusi insarcinata, , , , , CE SFAT IMI DATI????Va multumesc!!!!!!!
0
28-09-2012, ora 09:42
91petrutza
Nu este medic/terapeut
91petrutza
sunt insarcinata in 1luna si cateva zile, cand aveam o saptamana am urmat un tratament cu pastile Macmiror, nu stiam ca sunt insarcinata, poate afecta copilul tratamentul pe care l-am urmat, ce ar trebui sa fac?de cateva zile fac o alergie puternica la orice mananc, nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma sunt disperata!
0
05-11-2012, ora 10:23
daniela_ab
Nu este medic/terapeut
daniela_ab
sunt insarcinata in 24 saptamani si in urma unei analize am fost diagnosticata cu candida. doctorul mi-a prescris tratament cu macmiror timp de 6 zile, dar pe prospect am citit ca acesta e contraindicat in sarcina. ce ar trebui sa fac? sa urmez tratamentul sa nu pt k am unele retineri. va multumesc anticipat
0
08-04-2013, ora 12:54
anamaria92
Nu este medic/terapeut
anamaria92
buna.si eu iau macmiror ovule, pot ramane insarcinata in timpul tratamentului?si daca raman insarcinata acest tratament poate afecta sarcina in vre-un fel?Va multumesc.
0
12-11-2014, ora 18:06
lorenna11
Nu este medic/terapeut
lorenna11
Va rog sa imi dati un rasp si mie! Astazi am avut ovulatia iar de poimaine trebuie sa incep tratamentul cu ovule macmiror. Daca a avut loc fecundarea pot afecta cu ceva aceste ovulele conceptia??trebuie sa folosesc timp de 12 zile ovulele acestea. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: