Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

Macmiror in sarcina

27-08-2009, ora 12:54
Sunt insarcinata in 35 sapt. si mi s-a recomandat MACMIROR ovule, dar pe prospect scrie ca nu sunt indicate in sarcina si alaptare. Care sunt riscurile? Poate afecta fatul?
12 comentarii
28-08-2009, ora 13:59
Autor: Casa drhouse | Dr. Balcan Anisoara - Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Avand in vedere ca esti in trim. III de sarcina , si este vorba de ovule, le poti folosi.Sunt foarte bune, iar medicul ti le-a recomandat pentru a se vindeca orice inflamatie existenta in calea bebelusului caci nasterea se apropie. Bebelusul nu va pati nimic.
29-08-2009, ora 15:13
am sinusita si am primit tratament augmetin 2 /zi ; inainte de a incepe tratamentul mi-am facut test de sarcina care a iesit negativ , dupa 7 zile de tratament cu antibiotic eram ingrijorata ca mi-a intarziat ciclul si mi-am mai facut un test care a iesit pozitiv si mai unul ...tot pozitiv. deci sunt insarcinata cum afecteaza augumetinul fatul si as mai vrea sa mentionez ca am luat 2 pastile de paracetamol si 3 de ketonal pt durere.
29-08-2009, ora 18:58
Stai linistita, Augmentinul nu afecteaza produsul de conceptie , iar celelalte pastile nu vor face rau pentru ca ai luat prea putine si pe timp scurt.
30-08-2009, ora 19:23
Autor: miralice
In urma unei uroculturi mi s-a gasit infectie. Si sunt insarcinata in 11 saptamani iar medicul mi-a prescris sa iau macmiror (pastile). Aceeasi intrebare o am si eu?......Pe prospect scrie ca nu sunt indicate in timpul sarcinii si alaptarii. Ce sa fac....?......Mi-a spus sa iau dupa ce implinesc 3 luni.....Este normal? Ajutati-ma....nu stiu pe cine sa intreb....alt medic mi-a prescris...monural....ce sa fac?
Astept raspun........Cu mii de multumiri.
31-08-2009, ora 21:02
# miralice : Nu lua sub nici o forma nici Macmiror nici Monural. Amoxicilina capsule este foarte buna in conditiile date [ 1 cps/ 6 h sau 2 cps/8 h ] si pliculete de Uricol vor rezolva problema urinara fara sa aiba actiune toxica asupra bebelusului. Ovule de Macmiror poti folosi , dar inteleg ca este vorba de o infectie urinara , nu de una genitala. Ia in considerare ce ti-am recomandat , nu prea ai multe alternative intr-o sarcina in primul trimestru.Numai bine!
01-09-2009, ora 17:08
Autor: miralice
Multumesc mult de sfat.......dar sa va spun intreaga problema. Am facut analizele ce mi le-a prescris medicul la o luna si jumatate. Au iesit bune mai putin urocultura aceasta. Mi-a dat ovule Fuomizin (6 buc) si aceste pliculete de Uricol(20buc) Am reluat analiza si nu mi-a cedat infectia la aceste medicamente.......Mi s-a dat si o antibiograma si microbul ( enterobacter spp) nu este sensibil decat la : gentamicina, trimethoprim+sulfametoxazo, nitrofuran(de.com: macmiror) si intermediar sensibil la : fosfomicina. ...Probabil din aceste motive mi-a prescris aceste medicamente. Ma repet si va spun ...... o d-na ecograf/ginecolog mi-a prescris Monural (dar dupa 10 sapt)......iar ulterior am mers la un alt medic ginecolog si mi-a prescris Macmiror.( dupa 12 sapt)......Acum pe 3 septembrie implinesc 12 sapt da sarcina......Inca nu am luat nici un medicament.......Ma gandesc va afecta fatul daca nu iau nici o medicamentatie pana nu fac mai multe saptamani?.....il va afecta....infectia asa lasata........Va rog spuneti-mi ce sa fac....?......astept raspuns......(in antibiograma la amoxicilina este rezistent microbul).........Mii de multumiri.
01-09-2009, ora 20:01
Nu ai ce face, dintre toate relele trebuie sa alegi pe cel mai putin rau ; in acest caz iti recomand Macmiror.Nu are cum sa afecteze sarcina , e doar o infectie urinara ;pana vei putea lua pastilele pastreaza o igiena genitala zilnica, bea lichide si poti utiliza doar Uricol cateva zile, chiar daca nu este un tratament complet, dar va avea efect benefic in zona inflamata.Numai bine!
01-10-2009, ora 22:20
Autor: bgabriela
am si eu o intrebare.am inceput sa iau macmiror ovul cam la 3 zile dupa ce am ramas insarcinata.Nu am stiut ca sunt insarcinata si am facut tratament de 10 zile . In a saptea zi de tratament am avut o scurgere maro(probabil nidatia). Poate acest tratament sa afecteze embrionul? Mentionez ca timp de o saptamana, mai exact in saptamana 5 , am avut niste scurgeri de culoare maro (4-5 picaturi).
va multumesc pt.raspuns.
07-11-2009, ora 11:17
Autor: rossana
buna ziuna,am si o problema am o infectie urinara ,urmez tratament cu macmiror drajeuri si uricol ,insa am 51 de zile de cand nu mai am mentruatie am facut testul in urma cu 2 sapt si este negativ...intrebarea e :credeti ca una din cauze de intarziere este aceasta infectie???In tot acest an durata la care im vine este de 30-35 zile cel mai mult a fost 47 de zile in urma unei pierderi de sarcina in a 49 zi(motive necunoscute ,nu a stiut nimeni sa-mi zica de ce??? doar m-au internat in maternitate deoarece acuzam dureri usoare ,m-au diacnosticat suspecta cu sarcina estrauterina si sarcina incipienta dupa 2 zile in spital mi-a venit si au considerat ca treb sa ma chiureteze deoarece era sarcina normala si imi daduse nu stiu ce tratament......toata lumea ridica din umerii nimeni nu zicea nimic m-au chiuretat pe viu.....)As dorii sa raman totusi insarcinata,,,,,CE SFAT IMI DATI????Va multumesc!!!!!!!
28-09-2012, ora 09:42
Autor: 91petrutza
sunt insarcinata in 1luna si cateva zile, cand aveam o saptamana am urmat un tratament cu pastile Macmiror, nu stiam ca sunt insarcinata, poate afecta copilul tratamentul pe care l-am urmat, ce ar trebui sa fac?de cateva zile fac o alergie puternica la orice mananc, nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma sunt disperata!
05-11-2012, ora 10:23
Autor: daniela_ab
sunt insarcinata in 24 saptamani si in urma unei analize am fost diagnosticata cu candida. doctorul mi-a prescris tratament cu macmiror timp de 6 zile, dar pe prospect am citit ca acesta e contraindicat in sarcina. ce ar trebui sa fac? sa urmez tratamentul sa nu pt k am unele retineri. va multumesc anticipat
08-04-2013, ora 12:54
Autor: anamaria92
buna.si eu iau macmiror ovule, pot ramane insarcinata in timpul tratamentului?si daca raman insarcinata acest tratament poate afecta sarcina in vre-un fel?Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns