Ma vor interna iar de sarbatori?

16-04-2011
ghinionist1
Nu este medic/terapeut
ghinionist1
Am ghinion de craciun am alunecat si am cazut destul de urat (am avut o ruptura, o fractura si o fisura la oase diferite rezultand o tija pe fibula.. pe scurt prima ruptura.prima spitalizare...prima operatie dar aceste premieri au avut loc de craciun ceea ce e cam urat in contextul in care am 16 ani) si ieri am calcat pe o piatra ceva mai mare deoarece m-a "orbit" reflectorul unei masini si mi-a inpins glezna spre interios dar nu stiu ce am patit (la piciorul stang de data asta). Am simtit ca o amorteala pe loc dar in urmatoarele ore nu am avut chair nici o problema apoi au inceput durerile(relativ usoare), talpa mi-o misc lateral greu si cu dureri auzindu-se un svagnet ca si cand o incheietura vrea sa puste dar nu o face. Glezna nu e umflata sau rosie si la suprafata daca ating partea inferioara a talusului ma doare dar acest luru doar azi se intampla(nu sunt sigur cum se numeste osul dar este osul rotund care se vede din partea exterioara a piciorului). Cand calc pe el nu ma doare dar ma doare cand imi propulsez piciorul in aer. Durearea pare sa provina din partea interna a glaznei langa osul anterior prezentat dar nu stiu daca e incheietura sau un ligament afectat.Va rog frumos imi puteti raspunde ca sa stiu daca ma vor interna sa ma pregatesc macar(sint intr-un oras mai mic si spitalul este destul de infect si nu pot sa ma spal acolo) si vreau sa aflu vestea din siguranta casei nu dintr-un mediu pe care nu il agreez deloc.
2 comentarii
0
16-04-2011, ora 12:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
draga mea..fara sa te vada un medic, NU se poate confirma sau infirma...internarea intr-un spital.

..si de ieri..stai asa..?..pana cand?..ma rog..
in locul toau..cel putin, mergeam la medicul de familie...

O zi frumoasa sa ai !
0
16-04-2011, ora 16:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema internarii decat in situatia unei fracturi ce necesita tratament chirurgical.
Esenta problemei este numai diagnosticul precis. Pana atunci este prefarabil sa nu calcati deloc pe membrul afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul