Ma puteti lamuri si pe mine?

11-05-2011
alina1993
Nu este medic/terapeut
alina1993
Acum cateva zile am avut un examen si din cauza emotiilor am avut doar o singura data scaun (moale).Eu folosesc anticonceptionale doar ca problema cu scaunul a fost dimineata, iar pastila am luato dupa 2-3 ore...mai are efect pastila aceea?
4 comentarii
0
11-05-2011, ora 22:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Categoric, da ! Problema se pune atunci cand scaunul moale este DUPA ce luam pilula, nu inainte.
0
14-05-2011, ora 10:57
alina1993
Nu este medic/terapeut
alina1993
multumesc mult
0
16-05-2011, ora 08:55
ecaterynna
Nu este medic/terapeut
ecaterynna
Buna dimineata, as avea si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati, am luat anticonceptionale novinnete timp de 8 luni dupa care am facut pauza 6-7 luni, mentionez k luna trecuta adika luna lui aprilie nu mi-a venit deloc, mi-am facut teste si au iesit negativ toate, si luna asta am vrut sa iau din nou anticonceptionale, dar problema e urmatoarea:mi-a curs niste pete maronii pe chilot si am zis k mi-a venit menstruatia, dar dupa 2 ore s-a oprit, si nu mi-a mai curs deloc, am luat timp de 2 zile anticonceptionale si le-am intrerupt, m-am speriat am zis k poate trebuia sa nu le iau sa las sa imi curga normal menstruatia.si acum nu mai imi vine, am aproape 25 de zile si nu mi-a venit nici acum, o fi vreo dereglare a organismului, sau trebuia sa continui cu anticonceptionalele si eu le-am intrerupt si nu trebuia.?va rog sa imi raspundeti, multumesc mult.
0
18-05-2011, ora 08:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regula generala, este mai bine sa nu luati anticonceptionale decat sa luati. Totusi, daca luati, este preferabil sa nu le intrerupeti pana la sfarsitul foliei.

Anticonceptionalele provoaca, de multe ori, tulburari de ciclu, dupa cum ati observat. Dar acest fenomen este mult accentuat de intreruperea lor intempestiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  • Cum ne influențează emoțiile memoria?
  •