Ma pot impiedica anticonceptionalele sa slabesc?

08-08-2009
SunShine82
Nu este medic/terapeut
SunShine82
Buna seara!

Am si eu o intrebare. De 2 luni iau anticonceptionale Desorelle - mi-au fost recomandate acum 2-3 ani de doctorul ginecolog si le-am luat cam 1-2 ani, dupa care am facut pauza pana acum o luna.
Problema este ca. imi este din ce in ce mai greu sa slabesc. Am zile in care tin dieta (chiar la inceputul unui regim cand mereu slabeam 1-2kg)...si nu pierd nici mara 100 de grame! Intrebarea mea este. este posibil ca anticonceptionalele sa ma impiedice sa pierd in greutate? Sunt deja ingrijorata, pt ca am mare nevoie sa slabesc 5-7 kg. avand 72 la 1.74.
De asemenea, mi-ati putea recomanda o dieta sanatoasa si nu foarte costisitoare?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
6 comentarii
0
08-08-2009, ora 22:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
DA, va pot impiedica sa slabiti!

Pt. a slabi va trebuie in primul rand multa vointa, gandire pozitiva si un regim alimentar disociat! Multe salate, fructe, legume, minim 2 litri de apa plata, sport 30 de minute pe zi.
Inainte de a manca, puteti bea apa de tarate, extraordinar de buna pt alcalinizarea sangelui, normalizarea metabolismului, arderea caloriilor etc.; bauta cu 30 de minute inainte de masa are capacitatea de a slabi, dar ingurgitata dupa, ingrasa!!!
Spirulina este foarte utilizata in regimurile de slabire, care tot la fel, trebuie administrata inainte de masa cu 30 de minute. Creeaza satietate si va determina sa mancati substantial mai putin decat inainte, dar in acelasi timp va aduce un aport semnificativ de minerale, vitamine, amino-acizi, fitonutrienti si alti compusi organici cu rol important in nutritia celulara si nu numai.

Cel mai bine ar fi ca dvs. sa consultati un medic nutritionist, care sa va conceapa o dieta dupa un examen clinic, dupa anamneza si dupa un set de analize...dar daca nu puteti, mai asteptati si alte sfaturi, cu siguranta nu vor intarzia sa apara!

P.S. NU luati pastile de slabit pt ca au in compozitie amfetamine (dar nu se specifica la ingrediente) care determina hepatotoxicitate, iritatii gastro-enterologice, nefrotoxicitate, constipatie, probleme oculare, nervozitate etc.

Toate cele bune si multa sanatate!
0
08-08-2009, ora 22:22
SunShine82
Nu este medic/terapeut
SunShine82
Multumesc pentru raspuns!

De mancat nu pot spune ca mananc foarte nesanatos. Zilnic mananc legume sau fructe, nu mananc prajeli, paine nu am mai mancat de peste 3 luni.
Mai greu cu apa, uneori nu beau nici 1 l pe zi. Miscare incerc sa fac macar la 2-3 zile cate 30 min de bicicleta.
Voi incerca si spirulina si ma voi duce cat mai curand si la un nutritionist.
Nu as vrea sa incetez luarea pastilelor anticonceptionale, dar nici nu vreau sa nu mai pot slabi din cauza lor.
0
09-08-2009, ora 00:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ufffffff, nici eu nu beau zilnic 2 l de apa; am zile cand beau si 500 de ml de apa...groaznic!

Consultati-va cu nutritionistul si cu siguranta veti reusi sa slabiti, ca doar sunteti o invingatoare (cu siguranta)!

Toate cele bune.
0
14-09-2009, ora 15:00
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
Poate ca nu iti priesc anticonceptionalele, te-ai gandit sa le schimbi?..evident, la recomandarea medicului.
0
14-09-2009, ora 17:00
SunShine82
Nu este medic/terapeut
SunShine82
Da, m-am gandit la acest lucru si luna aceasta mi-am facut o programare la ginecologie pentru un set de analize... Sa vedem ce va spune si doctorul.
0
14-09-2009, ora 19:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mult succes si insanatosire grabnica!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efecte secundare ale contraceptivelor orale combinate
  • Semnele de alarma in administrarea contraceptivelor combinate
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Slabire
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Menținerea siluetei, mai dificilă azi decât în anii ’80
  • De ce nu e suficient sportul pentru a slăbi?
  •