Ma poate lamuri un dermatolog?

15-07-2008
cristimar
Nu este medic/terapeut
cristimar
Stimate doamne si stimati domni, de putin timp mi-au rasarit pe pleoapa ochiului stang 3 polipi ai pielii necolorati dar care zic eu ca isi maresc dimensiunea, evident ca ar trebui sa merg la un doctor dar ar trebui sa stiu ce am de facut in mod sigur cu ata mai mult ca in orasul meu nu prea mai avem dermatolog!
Raspandirea cancerului in tara noastra da frisoane in ceea ce priveste orice modificare a structurii organismului nostru, deci si eu am ceva indoieli mai ales ca am avut ceva rude care au suferit de aceasta cumplita boala!
Acesti polipi nu ma deranjeaza, nu ma mananca nu-mi creeaza disconfort decat de ordin psihic, deci va rog sa-mi explicati ce cauzeaza aceasta crestere, cum poate fi stopata, ce consecinte poate avea, si binenteles, unde ne putem trata!
Va multumesc cu profund respect !
8 comentarii
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Cea ce descrieti dvs. se numeste xantelasma palpebrarum, un proces benign proliferativ al tesutului conjunctiv al pleoapei. Nu pune niciun fel de probleme, dar este bine sa va faceti niste analize sanguine pentru a vedea cum stati cu metabolismul lipidelor.
Tratamentul xantelasmelor este chirurgical si se poate face in orice centru de chirurgie plastica sau dermatologie interventionala, sub anestezie locala in ambulatoriu.
Multa sanatate!
0
16-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cred ca este bine sa faci un consult medical; fiindca este vorba despre pleoapa, poti merge si la un medic oftalmolog; In urma unui examen clinic se poate stabili diagnosticul si tratametul; numai bine
0
16-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dupa chirurg si oftalmolog este randul dermatologului sa-si dea cu parerea si sa considere ca este vorba despre papiloame virale. Tratamentul este foarte simplu, prin electrocauterizare.
0
19-07-2008, ora 00:00
cristimar
Nu este medic/terapeut
cristimar
Va multumesc pentru raspunsurile pe care cu profesionalism mi le-ati dat, intr-adevar domnule doctor Daniel Popescu sunt putin cam peste masurile ideale si ar cam trebui sa imi organizez un regim alimentar mult mai echilibrat, voi face in primul rand niste analize complete ale sangelui dupa care ma voi orienta catre un spital sau clinica din Bucuresti pentru ca imi este mai la indemana.
Va multumesc inca o data in special pentru farama de timp pe care ati sacrificat-o raspunzand la intrebarile noastre!
Va doresc ( ce altceva?) SANATATE!
0
04-08-2008, ora 00:00
giovanela
Nu este medic/terapeut
giovanela
Buna ziua. Am si io o intrebare de adresat medicilor dermatologi care ma pot ajuta cu un raspuns.Fac un tratament cu zineryt si de curand mi sa dat, de la un alt medic, niste pastile numite Chloe.As dori sa stiu dak pot face aceste tratamente in acelasi timp, adik daca pot folosi si zinerytul si pastiele Chloe?Va multumesc.
0
04-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Chloe este similar cu Diane 35, adica un anticonceptional recomandat in acnee.
0
05-08-2008, ora 00:00
giovanela
Nu este medic/terapeut
giovanela
Va multumesc pt raspuns.dar as vrea sa stiu daca pot lua anticonceptionalul chloe si sa folosesc zinerytul in acelasi timp?? Cred k ambele sunt antibiotice, si sa nu existe reactii adverse.Deci intrebarea mea este.pot folosi anticonceptionalul chloe si zinerytul in acelasi timp?va multumesc
0
11-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Anticonceptionalul nu este antibiotic !!!
Sigur ca puteti sa le luati in acelasi timp! In plus, Zinerytul se aplica local, iar Chloe se inghite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.