Ma poate fi salvat dintele ?

12-01-2010
Sophia1989
Nu este medic/terapeut
Sophia1989
Am si eu o problema pe care o voi explica in termeni nemedicali. Din cauza unei plombe nepuse bine m-am ales cu probleme la un dinte din fata. Mi s-a curatat canalu de cateva ori deoarece era puroi la radacina dintelui. Precizez ca nu mi s-a recomandat administrare de antibiotice. Din nefericire punguta de puroi mi s-a reformat de fiecare data. Acum nu m-am mai duc de o perioada destul de lunga si punguta de puroi este acolo. Intrebarea mea este daca mi se v-a face in acest caz operatie la radacina dintelui sau exista si alta solutie si daca o asfel de operatie ar putea sa imi slabeasca dintele si sa raman fara el.?
6 comentarii
0
13-01-2010, ora 10:10
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Raspunsul va poate fi dat de catre un medic, dar neaparat o sa trebuiasca sa vada si o radiografie. Teoretic, poate fi salvat.
0
14-01-2010, ora 02:37
DYBIM
Identitate neconfirmată
DYBIM
Din pacate, la cum ai expus problema, exista doar o solutie: "operatia la radacina dintelui" -adica rezectie apicala.NU DOARE !!!! (doar anestezia...un pic..) dar dintele poate fi salvat - asta din ceea ce zici tu...daca atasezi o radiografie.putem fi mai expliciti ( ma refer la mine si colegii mei). Sanatate!!!!
0
23-02-2010, ora 20:24
Sophia1989
Nu este medic/terapeut
Sophia1989
pe 4 martie o sa fac rezectia apicala... sincer imi e teama... sper sa fie totul ok...si mai ales sa imi salvez dintele...dar am auzit ca in timp dintele se va slabi si o sa am probelem. e adevarat?
0
23-02-2010, ora 20:37
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Depinde cat de mult puroi este si cat de mult va trebui rezecat din radacina. Medicul care va efectua rezectia poate sa se pronunte in acest sens. Succes!
0
23-02-2010, ora 20:42
Sophia1989
Nu este medic/terapeut
Sophia1989
multumesc...sper sa fie bine... si ziceti ca operatia nu e dureroasa? daca am rezistat 3 zile cu dureri de dinti f mari sper sa rezist si acum..
0
24-02-2010, ora 10:23
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Operatia nu este dureroasa, se face sub anestezie, deci nu trebuie sa va faceti probleme in acest sens
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dinții îngălbeniți - cauze și tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  •