Ma poate ajuta cineva cu o interpretare va rog? Spondilita sau nu..?

12-02-2012
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
RMN col lombara + artie sacro-iliace cu substanta de contrast (Sf)
2s*- Radiodiagnostic

Coloana lombara:
Usoara atitudine scoliotica dextro-concava.
Mici pensari posterioare ale spatiilor intervertebrale L4-L5 si L5-S1, cu discuri L4 si L5 de aspect moderat deshidratat.
Vertebre lombare cu semnal si morfologie in limite normale.
Mica protruzie discala posterolaterala dreapta Ia nivel L4-L5, fara interesare radiculara. Hernie discala intraforaminala dreapta Ia nivel L5-S1, in contact cu radacina L5 de aceeasi parte.
Con medular normal configura!, situat posterior de T12-L1.


CONCLUZII:
Mica protruzie discala Ia nivel L4-L5.
Hernie discala Ia nivel L5-S1, grad II, in contact cu radacina nervoasa L5 dreapta.

Articulatii sacro-iliace:
Fata de examenul efectuat in 13.01.2012, se rernarca urrnatoarele:
-Disparitia modificarilor inflamatorii -edematoase de Ia nivelul versantului sacra!drept.
-Mici modificari de semnal in banda Ia nivelul osului subcondral sacro-iliac, adiacent 1/3 inferioare articulare de partea stanga, cu usoara priza de contrast Ia acest nivel.
-Fara modificari de contur osos al versantilor articulari si fara modificari ale spatiilor articulare sacro-iliace bilateral.
-De remarcat prezenta unor mici formatiuni chistice(hiposemnal T1, hipersmenal T2 si
STIR), bine conturate Ia nivelul versantilor iliaci bilateral, ce mascara 11mm de partea stanga si 5mm de partea dreapta.

CONCLUZII:
Modificari inflamatorii sacro-iliace stangi inferioare, cu aspect IRM nespecific. Mici chiste osoase benigne versanti iliaci bilateral.


Multumesc!
4 comentarii
0
12-02-2012, ora 14:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Diagnosticul de spondilita este 99% clinic (examinare directa), examenul RMN avand o importanta minima, pur consultativa.
Examenul RMN este unul valoros, dar numai daca este apreciat in contextul examinarii clinice directe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
12-02-2012, ora 14:36
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Va multumesc. Eu intrebam, daca RMN sugereaza ceva de genul, acela, daca sunt semne paraclinice de spondilartropatie. AM dureri articulare si din cand in cand vsh creste la 30.
0
12-02-2012, ora 16:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Examenul RMN, pentru a fi concludent, trebuie studiat numai ca imagine directa, si nu interpretarea scrisa a radiologului, care nu are legatura cu contextul clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
07-08-2012, ora 11:33
carmenbrailescu
Nu este medic/terapeut
carmenbrailescu
Domnule doctor, daca am mobilitate nealterata, analize perfecte, mai putin RMN sacroileita stanga, HLA B27 pozitiv, nu este obligatoriu sa am spondilita?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: