Ma poate ajuta cineva cu interpretarea acestor analize?

23-03-2009
loredana_antts
Nu este medic/terapeut
loredana_antts
DIAGNOSTIC

CIROZA HEPATICA TOXIC-CARENTIALA COMPLICATA CU ASCITA. ENCEFALOPATIE HEPATICA STD. 1. HIPERSPLENISM CU TROMBOCITOPENIE USOARA. POLINEUROPATIE PERIFERICA SENZITIVO-MOTORIE.

EPICRIZA

Pacient in varsta de 67 de ani, cu APP de apendicectomie, consumator ocazional de etanol, se interneaza acuzand de aprox. 2 sapt, epigastralgii, eructatii, acc. TI, marire a abdomenului prin lichid de ascita precum si fatigabilitate.
Obiectiv : stare generala buna, tegumente si mucoase icterice, supraponderala, modificari degenerative vertebro-periferice, AV=75/', zg. cardiace ritmice, TA= 140/90 mm Hg, acc. TI, abdomen sensibil la palpare in epigastru, ficat cu marginile inf. la 5 cm sub rebord, ascutita, supraf. neregulata, splenomegalie grd. II, circulatie colaterala, matitate deplasabila pe flancuri : flapping tremor prezent.
Paraclinic : EKG: RS, AV=85/', axa QRS=+20 grd., fara modificari ST-T. Eco. abdominala : ficat diam. APLS= 86 mm, LC=40 mm, APLD=120 mm, str. difuz neomogena, contur neregulat; colecist cu perete ingrosat, cu aspect de dublu contur 5 mm grosime, fara calculi. VP= 14 mm, CBP = 3 mm, pancreas greu vizibil din cauza meteorimului abdom. import, splina omogena, 156 mm ax lung. cu dilatatii venoase in hil, VS in hil=9 mm; rinichi - forma, poz. dim. normale, VU -in semirepletie, prostata - 35 38 40 mm, lichid de ascita in cantitate importanta.
Biologic : Hb = 13, 7 g/dl, L = 5500/ mmc, TR=130200/mmc, VSH=40 mm, colesterol = 150 mg/dl.FA= 127 U/L; GGT= 139 U/L, glicemie = 82, 3 mg/dl, TGO = 66, 9 U/L, TGP= 24, 9 U/L, TG=69 mg/dl, uree= 32mg/dl, creatinina = 1, 11 mg/dl, BT= 3, 57 mg/dl, BD=1, 16 mg/dl, amila = 61 U/L, acid uric = 7, 47 mg/dl, fibrinogen = 390 mg/dl, INR = 1, 84, TQ=18, 3", IP=47%, Ag HBs - negativ, Anti HCV - negativ, ex. urina : rare leucocite, rar urat amorfe, Addis : L= 3108 ml/min, H= 0 ml/min, urocultura sterila.
Recomandari :
1. Regim fara condimente, prajeli, bauturi carbogazoase, bogat in proteine si vitamine.
2. Interzis consumul de alcool
3. Trat cu spironolactona 25 mg. 2x2 tb/zi; Diurex 1tb/zi, 2 zile; Esentiale 2x 1 tableta/zi; Lagosa / Silimarina 3 x 2 tb/zi
4. Reinternare peste 30-40 zile
5. Dispensarizare

Ma poate ajuta cineva cu detalii privind stadiul bolii ?? Ce se poate face in aceasta faza ??? Cum sa actionam ???Sunt disperata si nu stiu la cine sa apelez. Medicul ne-a spus ca situatia nu este grava, dar nu ma pot conforma fara sa stiu si parerea altora.
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare parerea dumneavoastra !
Loredana
3 comentarii
0
23-03-2009, ora 19:08
coca31
Nu este medic/terapeut
coca31
buna ziua as dori daca se poate sa imi dati o interpretare la aceste rezultate celule epiteliale pavimentoase superficiale--frecvente izolate si in placarde celule epiteliale pavimentoase intermediare--rare izolate si in placarde celule epiteliale pavimentoase parabazale--absente celule epiteliale pavimentoase bazale --absente leucocite--relativ frecvente hematii--rare mucus--relativ frecvent flora microbiana cantitate--bogata flora microbiana tip--bacili gram pozitivi{doderlein}relativ frecventi--coci gram pozitivi rari--cocobacicli si bacili gram negativi frecventi levuri--inmugurite{candida}relativ frecvente richomonas--absent
0
25-03-2009, ora 16:11
arianna_adina
Nu este medic/terapeut
arianna_adina
Buna ziua.Sint o persoana de 49 de ani, acum 3 ani am suferit o colecistecomie, datorita durerilor intense din partea dreapta a abdomenului.Odata cu aceasta interventie efectuata laparoscopic, am sperat ca voi scapa de durerea din hipocondrul drept, dar nu a fost asa.Am o durere permanenta in partea dreapta a abdomenului, pina spre spate, uneori manifestindu-se ca o usturime.Am fost diagnosticata acum citiva ani, cu steatohepatita cronica toxica, cu toate ca am lucrat toata viata ca si contabil, deci nu in mediu toxic, iar despre bautura si fumat, nici nu a fost vorba vreodata.Am facut acuma o electroforeza, rezultatele fiind;albumina-52, 94 alfa 1-4, 86 alfa 2-7, 98 beta 12, 08 si gamma 22, 14.deasemeni, TGP-30, TGO-21, GLICEMIE 118, COLESTEROL 187 SI TP[care nu stiu ce inseamna, nu stiu cum se traduce], 8, 49.Daca cineva mi-ar interpreta acesre analize, as fi foarte recunoscatoare.Multumesc
0
10-07-2012, ora 21:59
elena lariu
Nu este medic/terapeut
elena lariu
am suferit in urma cu o jumatate de an o interventie chir de trombectomie iar la ultimul dopler mi sa spus ca am o bogata circulatie colaterala in micul bazin ce inseamna asta va rog sami spuneti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •