Ma poate ajuta cineva ?!

13-10-2009
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
Incep cu inceputul UCM : 5 sept 2009 deci urmatorul CM trebuia sa imi apara in data de 4 oct 2009 insa in loc sa imi vine CM mi-a aparut o scurgere maronie FF deschisa cu 2 -3 firicele de sange la fel si pe 5 in lipsa acelei scurgeri maroni doar 2 -3 firicele de sange ! mi-am facut un test de sarcina pe 8 oct 2009 care mi-a iesit negativ ( testul fiind Barza care am citit de la el ca da rezultate fals pozitive/negative) ! suntem in data de 13 si lipsa mentruatiei persista..

Am cateva simptome : greata dar nu foarte des ( o singura data mi s-a intamplat sa si vomit ), sani tari dar nedurerosi si niste intepaturi sau mai bine spus un disconfort in zona mijlocului si ovarelor ! Nu am stari de somnolenta in schimb am pofte.. oricum eu eram mai pofticioasa de fel.. dar acum daca nu mananc ce vad imi vine sa plang ?! sunt simptomele unei sarcini ? la cate zile si ce test de sarcina ma sfatuit sa folosesc ? Va multumesc mult !
37 comentarii 12 Înainte ›
0
13-10-2009, ora 11:16
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
lasa simptomele, alea ti le poti induce daca crezi ca poti fi insarcinata.
testele pot da fals negative (daca nu se foloseste cum sau cand trebe) dar nu dau fals pozitiv.
in mond normal cel mai sigur e la 3 saptamani de la contactul cu risc, sau de la ovulatie, o saptamana de intarziere a menstrei. pe surecheck scrie ca se pot face in orice moment al zilei deci nu trebe urina de dimineatza.

tind sa cred dupa tonul postarii ca iti doresti o sarcina. daca asa e, pai bafta, tin pumnii.
1
13-10-2009, ora 12:35
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
iti multumesc nanni :) o sa repet testul azi adica dupa 1 sapt si 2 zile de la intarziere ! 2II seper!!:X
0
13-10-2009, ora 13:32
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
pai tin pumnii atunci, sa revii cu rezultatul.
daca ies cele 2 liniute sa vb cu un ginecolog repede, sa iei acid folic si eventoal utrogestan daca considera.
0
13-10-2009, ora 15:30
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
am decis sa mai astept cateva zile nu vreau sa ma dezamagesc iara cand v-a aparea o liniuta.. se spune ceva ca femeiile gravide au temperatura 37-37 si ceva?
0
13-10-2009, ora 16:24
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
posibil sa ai temperatura ceva mai mare in sarcina, dar nu cred ca e regula sa fie peste 37.
0
13-10-2009, ora 16:26
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
nu inteleg de ce cauti indicii in favoarea unui test de sarcina. acum un test ar trebui sa fie concludent.
daca nu esti insarcinata macar nu iti faci iluzii, iar daca esti, te bucuri de acum.
0
13-10-2009, ora 16:48
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
am zis sa astept pana pe 17 adik aproape 6 sapt de la UCM.. atunci sunt sigura daca iese 1 / 2 liniute ! Oricum nu imi fac multe sperante a fi gravida ca de fiecare data cand am sperat au venit "rusii" acum a trecut prea mult timp.. inainte imi intarzia 3-5 zile maxim.. acum 10 zile?! culmea :D
0
13-10-2009, ora 16:52
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
daca obisnuia sa iti mai intarzie 3-5 zile, posibil sa fi facut primul test prea repede de aia a fost negativ.
fa cand crez tu urmatorul, sau daca vrei sa fii sigura fa un HCG din sange. oricum bafta.
0
14-10-2009, ora 13:39
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
Mi-am facut testul de sarcina si a iesit negativ :( iar o speranta spulberata !
0
14-10-2009, ora 13:42
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
imi pare rau :(
poate o vizita la finecolog nu ar strica daca tot intarzie menstra.
luan viitoare incearca sa monitorizezi ovulatia...sunt teste de ovulatie in farmacii, ca si cele de sarcina.
0
14-10-2009, ora 13:44
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
ms:(...
0
16-10-2009, ora 02:05
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
5 sapt si 5 zile de la UCM ?!?!?! niciodata nu mi-a intarziat asa de mult ! azi am mai facut un test de sarcina ca de obicei NEGATIV ~X( Nu stiu ce sa mai cred ?!!? sanii au inceput sa ma doara din ce in ce mai tare nu suport sutien sa nu va zic ca nu suport sa ii ating! Greturile sunt la fel de frecvente..
Am niste pofte anormale.. adica acum mananc muraturi cu sarmale :O si peste 2 min vreau ceva dulce.. in vaiata mea nu am mancat ! am fost la medicul de familie astazi si mi-a spus sa nu am incredere in testele de sarcina de care ar fi ele ca nu sunt chiar asa 99% cum se spune. Dna doctor le-a dat un procentaj de 60%. Mi-a dat in schimb o trimitere la ginecologie la doctor Mihailescu de la batistei !

O sa ma duc zilele astea.. Oare mai am sanse sa fiu gravida ? sau totul este in capul meu ?
0
16-10-2009, ora 09:55
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
am citit si eu cazuri cand nu s-au pozitivat testele abia tarziu..dar nu stiu ce sa zic.
eu zic ori sa faci un HCG din sange ori sa mergi la ginecolog. oricum va trebui sa mergi la un ginecolog sa vada de ce nu iti vine.
0
16-10-2009, ora 14:13
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
Am facut programare pentru luni la doctor asta inseamna ca luni ash avea 6 sapt si 1 zi de la UCM.. adica o intarziere de 2 sapt ! Oare daca imi face eco se vede sarcina?

Tieti'mi pumnii!:X
0
16-10-2009, ora 15:23
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
da, se vede, daca pune dopplerul se aude si inimioara.
0
16-10-2009, ora 21:26
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
ms mult :) inca mai am o speranta de a fi gravida.. nu stiu cat de mult dureaza... dar vom vedea !
0
19-10-2009, ora 16:13
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
SUNT INSARCINATA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! am 4 sapt :X
0
19-10-2009, ora 17:18
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
yeeeeeeeeeeeeeeey!!!!!!!!!!!!!!!
felicitari!!!!!!!!!!!!!!!
ma bucur mult. ma gandeam eu dar nu vroiam sa te fac sa speri degeaba.
sarcina usoara si un bb sanatos iti doresc.
0
19-10-2009, ora 19:15
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
ms nonni !!! acum mi-a prescris tratement cu dulphaston ecografic nu se vede nimic docamdata dar la consultatie s-a simtit :D:D si mi-a spus ca in legatura cu testele de sarcina sa nu am incredere in ele ca sunt femei carora nu le iese testul de sarcina nici la 9 luni pozitiv :D

Peste 2 sapt ma duc la control :D abea astept
0
20-10-2009, ora 10:08
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
ma bucur alina.
la consult a simtit probabil uterul marit. las ca o sa vezi mai multe peste 2 saptamani.
felicitari oricum. sa mai scrii pe desprecopii urmaresc si acolo.
0
20-10-2009, ora 14:54
mihaela8324
Nu este medic/terapeut
mihaela8324
aceasi problema o am si eu ultima data cand mi-a venit CM a fost pe data de 01.09.2009 si azi suntem in 20.10.2009 nu stiu ce sa mai cred am facut test de sarcina surecheck pe 18.10.2009si a iesit negativ am pofte de mancare stari de somnolenta si dureri dar nu tot timpul si suportabile ca de Cm dar nu tot timpul oare sunt insarcinata ma poate ajuta si pe mine cineva
0
20-10-2009, ora 16:22
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
nonni ai copii ? esti insarcinata?:D



mihaela8324 si eu am aceleasi simptome dar somnolenta e mai rara la mine.. dureri nu stiu cum sa iti spun sunt mai mult intepaturi.. si mie testele de sarcina imi ies inca negative ! Incearca sa te duci la un spital/clinica si sa ti se recolteze Beta HCG este tot un test de sarcina dar din sange este mult mai sigur decat un test de urina si costa in jur de 36-40 ron depinde unde il faci :) sau si mai sigur sa te duci la un medic ginecolog ! Eu asa am fost sfatuita si asa te sfatuiesc si pe tine !
0
20-10-2009, ora 17:37
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
alina, da, ambele, am si un baietel de 2 ani si sunt din nou insarcinata cu bb2.

mihaela, asa cum spune alina. lasa testele deocamdata si mergi la un ginecolog. e mai bine si decat HCG. o consultatie la gineco lamureste si problema sarcinii si ssse recomanda ceva si in caz ca nu esti insarcinata...este o intarziere considerabila totusi.
0
20-10-2009, ora 17:40
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
Felicitari nonni :D !! in cate luni esti ?

App ma cheama Andra ( Alina e prietena mea, dar eram cu ea cand am facut contul si am pus adresa ei de mail :) )
0
20-10-2009, ora 17:41
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
Uhhh am omis ceva !!! Sa te bucuri de bebei :D si sa iti traiasca sa te bucuri de ei !
0
20-10-2009, ora 17:48
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
mersi andra. 16 saptamani implinesc maine.
sarcina usoara si tie si bb sanatos.
0
20-10-2009, ora 19:13
im_real
Nu este medic/terapeut
im_real
felicitari Andra! Sper sa ai un copil frumos si sanatos.sunt totusi intrigata cum de nu ti-a iesit sarcina la test. Eu am folosit tot surecheck desi am o intarziere de doar doua zile.am citit insa pe prospect ca testul se pozitiveaza de la 10-14 zile de la conceptie.eu am deja 10 zile de la ultimul contact iar testul e negativ. Din alte surse am inteles ca tre sa astept cel putin o sapt de intarziere a CM ca testul sa iasa pozitiv. pana acum singurul test care mi-a iesit pozitiv(cand eram insarcinata) a fost testul barza care acum nu-l mai gasesc in farmacii.probabil e considerat depasit. sa fie testul surecheck deloc sigur? Adica e posibil sa am bebe si inca sa nu se vada la testul asta?
0
20-10-2009, ora 23:21
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
eu nu stiu ce sa iti spun ! Mie cu surecheck nu s-a vazut in schimb cu barza ultimul test facut ieri adica la 2 saptamani si 1 zi de la intarzierea ultimului CM mi-a iesit SLAB pozitiv ! Oricum medicul meu ginecolog a facut un studiu despre testele de sarcina si sunt anumite femei carora testele nu le ies pozitive nici la 9 luni ! Orice este posibil ! Iti doresc un bebe daca si tu tzi-l doresti !


Multe saptamani inainte nonni dar nu prea multe ( 40 maxim ) :* !
0
24-10-2009, ora 10:21
Alinutzaiasi
Nu este medic/terapeut
Alinutzaiasi
buna stie cineva..pe 1 iulie anu asta am nascut o fetita.mi-a venit menstruatia dupa 2 luni abia pe 11 septembrie iar astazi deja suntem in 24 octombrie deci ar fi o intarziere de aproape 2 saptamani tin sa mentionez ca inainte de a ramane gravida am avut mereu menstruatia dereglata niciodata la data fixa nush oare sunt gravida nu am simptomele sarcinei si stiu bine care sunt alea dar nu am asa ceva oare sunt gravida sau sa mai astept?plss help
0
10-11-2009, ora 15:25
Iulistef
Nu este medic/terapeut
Iulistef
Buna fetelor,

Sunt noua pe aici.insa am o nelamurire.CM ar trebui sa-mi vina maine...el este regulat, anticonceptionale nu iau...insa am dureri foarte mari de sani, abia ii pot atinge...stari de voma nu am, de mancat mananc. Am facut astazi un test de sarcina, care a iesit negativ. Este totusi posibil sa fi ramas insarcinata??Nu-mi explic aceasta durere de sani care am uitat sa specific ca persista de 1 saptamana si jumatate, si de lovit sigur nu m-am lovit.
Poate sa ma ajute cineva? Vi s-a intamplat vre-o uneia dintre voi ca testul sa iasa negativ si totusi sa fiti insarcinate?

Multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •