Ma neglijează.

19-10-2015
Shakra
Nu este medic/terapeut
Shakra
Buna seara!
As vrea sa spun ca iniţial nu am vrut sa împărtăsesc ce simt. Dar poate asa ma voi elibera.
Sunt intr-o relatie cu prietenul meu de aproape 1 an. Èšinem mult unul la celalalt.pot sa spun ca ne iubim ca in prima zi. Diferenta de varsta intre noi este de 6 ani. Nici unul din noi nu a călcat stramb si nici nu se pune problema (deocamdata) Petrecem mult timp împreună.
Nelămurire mea este urmatoarea. Am inceput sa facem dragoste din ce in ce mai rar. Si nu pentru ca nu as vrea eu. Daca inainte ne iubeam de 5-6 ori pe saptamana. Acum ne iubim 1 data. Nu vreau sa ma intelegeti gresit dar ca femeie imi doresc sa fie mai atent. Sa vadă si dorintele mele.
As vrea sa gasesc o solutie.
Un sfat mi-a fi de mare ajutor.
Multumesc frumos!
3 comentarii
0
20-10-2015, ora 00:21
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Shakra: din ce relatezi, reiese ca nu prea i-ai spus iubitului tau ce iti doresti, sau ce intrebari ai :). El nu are de unde sa stie ce e in capul nostru, dupa cum nici noi nu putem sti ce e in al lor :). Multe femei fac aceasta greseala, de a se astepta ca partenerul sa le ghiceasca gandurile, iar de aici apar evident, probleme. Pt ca realitatea e asa cum am spus mai sus: nu putem sti ce e in mintea celuilalt si de-aia ne-a dat gura D-zeu sau cine o fi cel care ne-a creat, sa vorbim. Poate ca si gandirea ta prezinta anumite mituri, cum ar fi cel cu barbatul care isi doreste sex zilnic (altfel, oare de ce nu vrea???! :)), sau cel cu armonia care "ar trebui" sa dureze toata viata. O relatie de cuplu presupune sa oferi si sa primesti, iar cand numai unul ofera, apare un dezechilibru. Acel dezechilibru poate fi reglat prin imbunatatirea comunicarii dintre cei doi, dar si prin revitalizarea relatiei cu mici surprize, lucruri care ii fac placere celuilalt, o regasire a tandretii de la inceput, cand abia va descopereati ca fiinte iubitoare. Fara a fi neaparat nevoie de un anumit nr de "iubiri", cum le spui tu, pe saptamana. Ele nu sunt neaparat indicatorul fericirii de cuplu, dar pot arata totusi cand ceva s-a schimbat - si nu neaparat in rau. Poate e doar un moment incarcat pt partener si are nevoie de intelegere, insa si tu ai nevoie sa stii ce se intampla - de aceea, pt inceput, discutati calm ce va doriti fiecare. Fara reprosuri, pt ca ele nu aduc nimic bun. Daca nici asa nu gasiti solutii, apelati la un psihoterapeut cu experienta in problemele de cuplu. Toate cele bune!
0
20-10-2015, ora 15:47
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pe de alta parte D-na Cristina daca o femeie nu simte destula tele sau em-patie, considera ca partenerul nu o iubeste indeajuns ! :)

Asa este Shakira ?
0
28-10-2015, ora 15:49
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Shakraa, spui ca va iubiti ca in prima zi dar si ca iti doresti sa fie mai atent la dorintele tale...cum vine asta? e vorba doar de dorintele sexuale sau si de alt tip de dorinte?

s-a schimbat ceva fata de perioada in care va iubeati de 5-6 ori pe saptamana? cat a durat perioada respectiva? ai fost prima lui femeie?

pe de alta parte, intreaba bine Cristina: lui i-ai destainuit ceva din astea? e posibil ca tu acum sa simti ca nu te mai place la fel de mult...dar poate fi vorba de complet altceva.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul