Ma mananca pielea de la picioare ingrozitor

12-08-2008
Iovita
Nu este medic/terapeut
Iovita
Ma mananca pielea de la picioare ingrozitor si ma doare cand merg am un fel de bubite in zona calcaiului de jur imprejur la amandoua picioare nush ce sa mai fac... mam uns cu mai multe crede s-a potolit mancarimea cat de cat da ce trebuie sa fac sa imi treaca plus de asta si pe fund mi-a iesit niste bube daca puteti sa imi zice-ti ce pot face sau ce am. Va multumesc
9 comentarii
0
14-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Probabil ca ai o micoza la nivelul picioarelor( tinea pedis) ; ar fi bine sa mergi la medicul dermatolog pentru tratament ; tot medicul dermatolog iti va spune ce natura au si celelalte leziuni;o sugestie pentru micoza picioarelor: igiena locala riguroasa si o crema antimicotica cum ar Lamisil, dimineata si seara, cel putin 2 saptamani; numai bine
0
25-08-2008, ora 00:00
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
ma mananca talpile, mai exact in scobitura talpii.simt ca inebunesc.ma scarpin cu putere de mi-am rupt si o unghie.sun niste formatiuni ingrosate plane. am fost de 2 ori la dermatologie si au spus ca este pe sistem nervos. am folosit creme, pastile, o solutie la culoare ca tinctura de iod, elocom, ect. mi-au aparut cam de o luna si jumatate.eu sunt din buzau. nu mai pot sunt disperata.nu stiu cu ce sa mai dau sa imi treaca.va rog sa imi dati alt tratament va multumesc.
0
25-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara!O sugestie : folositi o crema cu uree 20% ( ca Eucerin20%) sau uree 30%, dupa igiena locala riguroasa cu apa calduta si sapun cu sulf, aplicatii pe zonele ingrosate, dimineata si seara, pentru cel putin 2 saptamani; numai bine
0
25-08-2008, ora 00:00
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
multumesc mult de tot.
0
02-09-2008, ora 00:00
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
mai am o sap si termin tratamentul dat de dr. dermatolog si apoi incep cu sapun de sulf si crema. va spun ca nu mai pot de mancarimie si durere in acelasi timp. mi-au aparut si alte bubite ca niste negi mici pe maini si pe partile laterale ale piciorului, pe calcai pe degetele plantare si ma scarpin pana nu mai pot, apoi dau cu crema si parca imi ies flacari din talpi. Sunt disperata. Ce sa mai fac ca nu mai stiu.
0
28-10-2008, ora 12:45
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
am lichen plan verucos.
0
28-10-2008, ora 12:50
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
am facut multe tratamente si tot nu scap de el. eu mai iau si o pastila pt depresie cipralex de 10mg/ zi. vreau un copil si nu stiu ce sa mai fac sa scap de acest lichen. am 33 de ani. multumesc pt tot.
0
14-12-2010, ora 19:06
lorycika
Nu este medic/terapeut
lorycika
Buna ziua, am si eu o problema ma manca foarte rau pielea de pe picioare si ma scrpin pana imi scot sangele in piele, cred ca a incput sa ma mance dupa ce am fost la bronzare organica..Imi puteti spune cu ce sa ma dau sa imi treaca va rog.Multumesc mukt!
0
14-12-2010, ora 20:47
lorycika
Nu este medic/terapeut
lorycika
A-ti putea va rog sa imi trimiteti raspunsul pe mail va rog, Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •