Ma mananca ingrozitor capul si ma ustura, nu stiu ce sa mai fac!

13-02-2008
mebellamarya
Nu este medic/terapeut
mebellamarya
Buna ziua, apelez la ajutorul dumneavoastra deoarece nu stiu ce sa mai fac. De cateva luni mi-a aparut pe pielea capului bube mari in groapa din varful capului si in spate si niste ciuperci la ambele spancene care arata ca niste ciorchini de struguri si se inrosesc din cand in cand foarte tare. Am consultat mai multi medici dermatologi. Mi-au dat ceva creme pt. sprancene si atat iar pt. par un sampon antimatreata. Vreau sa precizez ca parul mi se ungea cam la 2-3 zile iar bubele incepeau sa ma manance ingrozitor incepand cu a doua zi dupa spalare si sa ma usture. Am consultat un alt medic dermatolog care m-a diagnosticat :"Eczema Seboreica" si am urmat tratamentul urmator: Vit. B6 (3 capsule/zi timp de 10 zile - trei luni); Xyzal 5 mg (1 capsula/zi 20 de zile); Dermovate solutie(in pielea paroasa a capului - 14 zile); Advantan crema (de 2 ori /zi - maxim. 10 zile in regiunea sprancenelor. Dupa cateva zile de la aplicarea solutiei in par bubele au inceput sa dispara si totodata si senzatia de mancarime. Dupa terminarea celor 14 zile la ceva timp mi-au aparut foarte multe jubrite pe tot scalpul care au in varf o folicula alba care se desprinde. Scalpul imi este foarte rosu si iritat ma mananca ingrozitor si ma ustura. Parul este intr-o stare foarte proasta. Trebuie sa va mai spun ca tot la recomandarea doctorului mi-am cumparat un sampon Harrogate pe care il fol. de la inceperea tratamentului. Acum imi simt scalpul uscat. Trebuie sa va mai spun ca pielea pe intreg corpul este foarte uscata. Am terminat tratamentul insa mai am de luat vit. B6 luna aceasta inca 10 zile si luna viitoare inca 10 zile. Va rog mult sa ma ajutati sa fac ceva sa-mi treaca. Nici de la sprancene in urma tratamentului cu crema nu mi-a trecut ciuperca. Am facut si un test de alergologie si s-a descoperit ca sunt alergica la nichel (in cazul in care aceasta conteaza). Acum folosesc samponul in fiecare zi de 6 zile timp de 15 zile insa senzatia puternica de mancarime persista. Am dat din intamplare peste site-ul dumneavoastra si v-as ruga mult de tot sa ma ajutati cumva ca nu mai stiu ce e de facut.

Multa sanatate.
8 comentarii
0
14-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
doctorii in general dau pastile, antibiotice si creme de care stiu ei... dar apelati si la medicina naturista, orice informatie de pe internet sau dintr-o carte in legatura cu problemele dumneavoastra ar putea sa va ajute. pentru eczema cronica am gasit unguentul de lavanda, pt eczemmainfectioase si alergice greu vindecabile am gasit cataplasma cu echinaceea si tinctura de ienupar si tinctura de 3 frati patati, pt eczeme de etiologie hormonala tinctura de ceapa cu pulberea de salvie...pt eczeme in general: albastrelele, brusturele, coada calului, crusinul, papadia, salvia, tintaura, urzica, spanzul, uleiul volatil de ienupar si cel de lavanda. incercati infuzii, cataplasme cu cele de mai sus, tratament naturist in general. si foarte important este sa mergeti la un medic naturist. sper sa va ajute
0
15-02-2008, ora 00:00
mebellamarya
Nu este medic/terapeut
mebellamarya
va multumesc mult pt. raspunsul d-voastra. Problema este ca nu stiu exact si cred nici medicii ce am si din ce cauza mi-au aparut toate problemele acestea. Si mai grav este ca nu sunt momentan in tara sa ma vada medicul. Acum fol. acest sampon Harrogate zilnic si am inceput o noua cura de 10 zile (a 2-a luna) cu Vit. B6. Putin situatia s-a mai ameliorat dar persista senzatia puternica de mancarime iar parul esta intr-o stare foarte proasta si cade mult. Daca ma mai puteti ajuta cu niste sfaturi le primesc cu placere. Multa sanatate!!!
0
15-02-2008, ora 00:00
mebellamarya
Nu este medic/terapeut
mebellamarya
Mai vreau sa adaug faptul ca vit. B6 este de 250 mg. Aici unde am mers la farmacie mi-a spus ca este f. puternica iar eu iau cate 3 pe zi, se poate sa fie trat. gresit si sa fi facut o alergie? Multumesc.
0
15-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
n-au depistat nici macar o problema hormonala? daca spuneti ca va aflati in strainatate de ce nu puteti merge si acolo la un medic? poate inca sunt medici si mai buni... ati putea sa cautati pe internet mai multe informatii despre problemele pe care le aveti si eventual niste leacuri naturiste, poate ele va vor ajuta la ameliorarea mancarimii sau vor mai opri din caderea parului. dar cautati un doctor si pe unde va aflati :)
0
16-02-2008, ora 00:00
mebellamarya
Nu este medic/terapeut
mebellamarya
am fost si aici pana acum la doi medici si am facut un test sa vada la ce anume sunt alergica ( la nickel), apoi mi-au dat un sampon antimatreata iar celalalt o crema pt. sprancene dar fara nici un rezultat. Ultima data am fost la un medic in Romania in Ian. si am primit trat. pe care l-am scris in primul mesaj. Pt. un timp a fost mai bine apoi problemele au reaparut. Poate cineva sa-mi recomande ceva tratament naturist sau cateva masti naturiste pe care le pot prepara in casa bune pt. curatarea pielii capului care sa ma ajute sau ceaiuri. Va multumesc.
0
26-10-2009, ora 21:39
oana andreea
Nu este medic/terapeut
oana andreea
buna seara...ma numesc oana si am 17 si mi s-a spus k am psoriazis la pielea capului.am urmat sampoane k ducray selegel si mai multe si nimic.ma mananca piela capului groaznic si mi se inroseste...fac foarte multa matreata si numai stiu ce sa fac cu ce sa ma mai spal...imi cade si foarte rau parul...ast raspuns.multumesc.
0
07-11-2009, ora 19:34
guguluta
Nu este medic/terapeut
guguluta
Pentru oana andreea.Draga mea am avut si eu asa o problema, nu stiu exact ce a fost fiindca nu am fost la medic, eu nefiind in tara, dar am mers la o farmacie si am povestit ce mancarime am si parul imi cadea in asa hal de nu mai suportam, si mi sa recomandat sa iau de doua ori pe zi fier(pastile).Sunt rosiatice la culoare.Dupa trei zile a disparut totul si mancarimea si caderea parului.Sper sa-ti foloseasca.Multa sanatate
0
07-11-2009, ora 20:49
oana andreea
Nu este medic/terapeut
oana andreea
multumesc mult de tot guguluta...acum folosesc cu alt fampon foletene, frantuzesc de la farmacie...cu asta imi merge mai bine putin...am luat vitamine, fier si tot degeaba...multumesc mult de raspuns.da asa sunt rosiatice...parul imi mai cade dar nu asa de rau..o sa va mai spun cum imi mai este...multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cap si gat
  • Cefalee sau migrena - primul ajutor
  • Migrena postcoitală
  • Vergeturile
  • Durerea de cap
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  •