Ma gandesc sa nu fie o problema neurologica!?

15-10-2010
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
Duminica dimineata prietena mea s-a trezit mai devreve si s-a dus la bucatarie sa pregateasca ceva de mancare, cand a observat ca tot ce lua in mana dreapta scapa jos. Nu am dat atentie acestui lucru chiar daca ea a spus ca nu se simte prea bine, peste aprox 45 -60 de minute au inceput deficientele de vorbire ( nu mai putea sa pronunte cuvintele ), apoi au aparut si durerile de cap, iar la un moment dat a reusit sa-mi spuna ca nu prea percepe ceea ce ii spuneam. Am dus-o la urgente cu o stare generala proasta, prezantand si stari de voma. Dupa un consult al medicului de garda, au trimis-o cu ambulanta la Bucurestui pentru tomografie, care a iesit Ok, s-a intors de la Bucuresti, dupa cateva ore, cu o stare generala mult inbunatatita. i s-a prescris de catre medicul de garda niste pastile pentru durerile de cap si un pansament gastric si au spus ca a suferit o asa numita "cadere de calciu" asociat cu un atac de panica pe baza oboselii si a stresului cotidian.toatebune si frumoase. Dupa 4 zile de odihna asociata cu tretamentul prescris de medicul de garda de la urgente + calciu magneziu zinc si vitamina D + vitamax + alimentatie sanatoasa, durerile de cap sunt prezente inca, aspect fizic slabit, mana dreapta nu prezinta forta la strangere si tresare involuntar. Am consultat duminica si un neurolog si a spus ca inceea ce il priveste nu este nici o problema dpdv medical.
Rog si eu cateva indrumari sau sfaturi
26 comentarii
0
15-10-2010, ora 18:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi cu ea la un neurolog cu experienta.sigur este o problema neurologica ...si solicita unRMN cerebral...nu amana.cati ani are prietena ta ?
0
16-10-2010, ora 19:37
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Eu sunt un caz tipic de "pierderi de calciu". As putea sa iti povestesc o saptamana, dar mai mult te-as zapaci... Asa ca, pe scurt. Nu sunt medic, dar am studiat pentru mine cauzele pierderilor de calciu. In primul rand nu exista lipsa de calciu propriu zisa, pentru ca glanda paratiroida este responsabila cu reglarea nivelului de calciu din sange. Daca o persoana are cu adevarat probleme cu calciul in sange, poate ascunde ceva mai grav, o afectare a paratiroidei. Dar, in majoritatea cazurilor de anxietate consumul calciului din muschi se accentueaza, ca urmare a consumului nervos, si mai ales a unor atacuri de panica. Simptomele pot fi spectaculoase, eu le-am avut pe toate: lipsa de aer, nod in gat, zvacniri ale muschilor, tahicardie si la ultima criza cresterea tensiunii arteriale. Dar, in cazul prietenei tale cred ca trebuie sa asculti sfatul doamnei doctorite, pentru ca scaparea obiectelor din mana si imposibilitatea de a pronunta cuvintele nu seamana cu criza de spasmofilie. Sper sa revii cu vesti, va tinem pumnii, si va doresc multa sanatate.
0
16-10-2010, ora 19:39
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
Va multumesc pentru raspuns...are 23 de ani si azi dimineata s-a repetat incidentul pana la cel mai mic detaliu...am fost cu ea la o clinica privata si dupa administrarea unei perfuzii cu calciu algocalmin B-euri (cred) si cateva reprize de som a plecat pe picioarele ei si fara dureri de cap... de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Am facut si o ecografie abdominala (deoarece un medic generalist a suspectat si o sarcina desi ea ia anticcneptionale de aprox 4 ani.) si a iesit totul foarte bine. urmeaza sa ajungem la un neurolog renumit in Bucuresti si sa facem si cateva analize.

Va multumesc mult...numai bine !!!
0
16-10-2010, ora 19:40
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
In plus, eu acum realizez ca de fapt sunt foarte anxioasa, panicoasa si hipersensibila. La ultima mea aventura aveam calciul din muschi sub nivelul marii, desi luasem calciu suficient. M-a ajutat xanaxul, luat in cantitati mici, pe perioade foarte scurte, doar inainte de culcare.
0
16-10-2010, ora 19:41
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Eu ii doresc din suflet sa fie doar o piedere de calciu, criza de anxietate, cum s-o numi! Nu poti sa descrii mai exact senzatiile ei si momentele care au precedat criza, ori contextul?
0
16-10-2010, ora 19:43
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Repet, nu sunt medic. Dar am trecut prin tot felul de situatii. Sotul meu a facut un sindrom meningial de la un vaccin antigripal, cu simptome de meningita, iar sora mea are scleroza in placi abia descoperita.
0
16-10-2010, ora 19:50
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
spre exemplu: aseara s-a prezentat foarte bine, o stare generala foarte buna totul era ok, nu o deranja sau jena nimic.azi dimineata surpriza...imediat cum a facut ochi mi-a spus " nu simt mana si piciorul drept", apoi" mi-a amortit limba" iar apoi stari de voma si a si vomat si dureri insuportabile de cap.
0
16-10-2010, ora 22:52
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Cititi si urmatoarele discutii, poate va sunt de folos, in primul post de la subiect, cel cu aceste simptome recomanda ce analize sa se faca pentru a se lamuri cauza.

http://www.naturalix.ro/sindromul-antifosfolipidic-t-366.html
0
17-10-2010, ora 14:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
SA INTRERUPA neaparat anticonceptionalele pana se lamureste problema.fara cafea, alcool, ciocolata, bauturi gazoasese si sa nu fumeze.in zilele urmatoare du-o la neurolog.
0
17-10-2010, ora 21:18
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
Azi a mai vazut-o un neurolog si dupa o examinare clasica a reflexelor si studierea istoricului medical de duminica trecuta si pana azi a spus ca neurologic nu este nimic. Azi dimineata...iar amorteli, dureri de cap cu varsaturi...din nou la urgenta ( poate - poate ) am plecat cu spectaculosul diagnostic de MIGRENA. (oare chiar toti medici buni au plecat afara din tara ) Maine am aranjat pentru niste analize...asteptam rezultatul si mai vedem ce facem. Va multumesc si va doresc multa sanatate.in romania orice e posibil mai putin serviciile medicale in sistemul de stat. Oare de ce mai platim...ca sa murim saraci ?

O sa mergem sa facem toate analizele si investigatiile posibile...e prietena mea de 7 ani si pana nu rezolvam problema nu am pace.
0
17-10-2010, ora 21:56
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Am inteles ca i s-a facut o tomografie, prima data. Ma gandesc ca la creier, nu?. Nu a iesit nicio leziune?... Ma gandesc ca i-a fost eliberat un rezultat, o hartie pe care sa scrie ceea ce au vazut. Sotului meu i-a iesit o singura leziune demielinizata, mica, in urma cu sapte ani, cand a facut un vaccin antigripal urmat de simptome de meningita. O luna a fost leguma, dar nimeni nu i-a spus mare lucru. I-a trecut pana la urma, de la sine. La trei zile dupa vaccin a inceput sa piarda directia pe strada, efectiv o lua intr-o parte. Apoi, ameteli, voma, voma si iar voma. Nu se mai tinea pe picioare. Eu eram insarcinata in patru luni, cu fetita noastra. La el dupa doua luni s-a incheiat totul. Concluzia RMN ului a fost: mica leziune demielinizanta temporala stanga.

La sora mea totul a debutat brusc, la inceputul anului. La fel, nu mai putea tine nimic in mana, nu putea prinde nimic. Apoi, ameteli, dificultati de gandire, greata, amorteli... Sotul surorii mele este medic, in Franta. Medicul francez care a preluat-o a fost destul ne superficial, cred ca nu i-ar fi facut RMN daca cumnatul meu nu era medic. I-a si spus in fata surorii mele asta. A trecut in fisa ei ca este... vorbitoare de limba franceza, chiar nu am inteles relevanta. Au facut primul RMN, a iesit o singura leziune mare, restul cred ca erau mici si nu multe. In primul moment nu erau siguri de diagnostic. Au trecut-o pe cortizon, si au programat-o la punctie lombara. La punctie nu stiu ce a iesit, care a confirmat scleroza in placi. A repetat dupa o luna RMN ul, si erau mult mai multe leziuni, mai mult de 9, minimul pentru confirmarea diagnosticului, si i-au spus ca dupa criza, apar si alte leziuni, de aceea la primul RMN avea mai putine leziuni. Acum face tratament zilnic, cu o injectie pe care si-o administreaza singura. Sora mea mai are si endometrioza - o boala ciudata, neelucidata, cenusareasa domeniului ginecologic, mucoasa endometriala migrand la alte organe unde se comporta exact ca endometrul, la menstruatie... menstruand, si crescand astfel in volum, neavand unde sa fie eliminata menstra. Asa ca are trei interventii chirurgicale in aceasta problema, chistii endometriozici refacandu-se, insulele endometriozice fiind raspandite in diferite locuri, inclusiv in colon. Endometrioza este in stadiul 4, cel mai grav. Mai are si paradontoza si psoriazis.
0
17-10-2010, ora 21:57
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Sora mea avea si dureri de cap, am uitat sa scriu.
0
18-10-2010, ora 10:46
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
Azi dimineata a dat sange pentru analize (nu stiu ce analize ca nu am fost cu ea) si miercuri primim rezultatele, maine sper sa ii faca si la urina si copro asteptam si aceste rezultate si apoi vom vedea daca este cazul si uni RMN sau angio-RMN, cand va termina ciclul de anticonceptionale luna aceasta le vom intrerupe si vom apela si la un consult ginecologic. Nu stiu ce sa mai fac acum...asteptam rezultatele de sapt asta si apoi vedem pe ce mercem mai departe. docamdata este suspecta de deficiente mari de Calciu Magneziu si Zinc.
Azi dimineata totul a fost ok cand s-a trezit, ieri am cumparat de la farmacie calciu efervescent si pastile pentru dureri de cap cu continut mare de cofeina(cafeina) si pentru starile de voma.
0
18-10-2010, ora 22:39
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Ii doresc sincer sanatate, si astept sa ne mai scrii despre prietena ta. Cred ca nu ar trebui sa renunte la ideea unui RMN, pentru linistea sa. Sa stii, ca in crizele cauzate de lipsa de minerale, daca persoana respectiva se linisteste, si e sigura ca nu are nimic grav, acestea se atenueaza mult mai repede, pentru ca lipsa de minerale este accentuata de panica.
0
19-10-2010, ora 20:39
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
Azi-noapte la ora 1 au inceput crizele ( mana si piciorul drept amortite, nu le mai simtea si nu avea control asupra lor, dureri de cap, deficiente de vorbire. dar acum au aparut si confiuzia, dezorientarea) am dus-o iar la urgente si un alt medic de garda ( fata dece vazusem pana acum) a trimis-o la sectia de psihiatrie sa o vada o doctorita foarte buna. Imediat cum am ajuns acolo a consultat-o si ne-a trimis la RMN; La RMN...surpriza... nimic grav, a urmat un consult oftalmologic ( nu stiu ce a urmarit doctorul) dar totul a iesit OK...apoi a urmat o encefalograma care nu a iesit foarte bine.; Mentionez ca azi am luat si rezultatele de la analizele de sange si totul a fost ok incluziv calcul si magneziul si tot ce tinea de supozitia mea de cadere de calciu. deci pana acum toate investigatiile au un rezultat bun mai putin aceasta encefalograma. A ramas internata la spitalul de psihiatrie sa mai faca si alte investigatii. Inca nu avem un diagnostic concret dar mergem pe doua idei:
1. Encefalita - doctora de la RMN a mentionat ca se poate sa fie chiar daca nu se vede la RMN deoarece cand encefalita cand este in stadiul incipient nu se observa.
2. problema psihiatrica - in urma unei suparari, sau acumulare de sentimente rele, sau sperieturi...

Cam atat pentru azi...asteptam si alte rezultate...va multumesc tuturor celor care au raspuns la problemele mele.
0
20-10-2010, ora 00:25
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Imi pare foarte rau pentru ceea ce se intampla prietenei tale! Deci RMN ul e in regula! Banuiesc ca nu se pune problema sclerozei multiple neavand leziuni demielinizante. Pe de o parte asta e o veste buna.
Nu stiu ce sa spun, tu ai postat in 15, noi suntem in 20. Simptomele ei au aparut deci in duminica din 10 octombrie. Mie mi se pare foarte lung intervalul, sunt zece zile! Doamne, sper sa fie bine! E de apreciat ca este investigata si probabil se va gasi in curand o explicatie, uneori simptomele sunt inselatoare, fiind greu sa pui un diagnostic sigur.
0
20-10-2010, ora 00:31
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Banuiesc ca ii vor face punctie spinala pentru confirmarea ori infirmarea diagnosticului de encefalita.
Am citit acum simptomele encefalitei.
-----------*

(*modificat de admin)
0
21-10-2010, ora 22:37
cemah
Nu este medic/terapeut
cemah
e imposibil sa fie encefalita.
0
21-10-2010, ora 23:37
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Am intrat doar sa vad daca sunt vesti despre prietena ta. Sper sa fie bine. Tin pumnii.
0
24-10-2010, ora 13:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este ca ar trebui sa se faca o punctie lombara pentru recoltarea lichidului cefalo-rahidian si studierea acestuia.vorbeste luni cu medicul si solicita aceasta analiza.o poate duce salvarea pana la o clinica de boli infectioase, se face punctia si se intoarce inapoi.
0
26-10-2010, ora 09:46
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
s-a facut si aceasta analiza...proba s-a trimis in germania.asteptam raspuns.
0
01-11-2010, ora 19:45
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Nicio veste?
0
02-11-2010, ora 21:08
turi
Nu este medic/terapeut
turi
acum am citit despre prietena ta ; nu vreau sa te panichez dar sotul meu a avut o tumora pe partea stanga a creierului, mana dreapta ii tremura, nu-si gasea cuvintele ; incearca cu PET-CT la oradea sau du-te la un neurochirurg
0
02-11-2010, ora 23:24
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Ma ingrijoreaza faptul ca nu ne raspunde. Macar o fraza, sa stim cum e fata. Sper sa fie bine.
0
08-11-2010, ora 15:12
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si grija, problema s-a rezolvat in final, dupa investigatii amanuntite s-au gait cateva vase de sange infundade pe partea stanga a capului, dupa tratament aceasta problema a disparut. Cauza : anticonceptionalele + giardia. Acum totul este spre bine, fara dureri de cap cateva pastile de luat pentru cateva luni, o alimentatie sanatoasa...trebuie sa se fereasca de mancarurile care ajuta la cresterea colesterolului.

Va multumesc si va doresc multa sanatate la toti.
0
09-11-2010, ora 00:18
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Ma bucur ca prietena ta e mai bine. Sunt surprinsa de diagnostic. Banuiesc ca e foarte tanara... Anticonceptionalele provoaca tromboza ori o favorizeaza, dar giardia nu stiu cum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  •