Ma gandesc intruna ca trebuie sa urinez, sunt stresat de acest gand | Forumul Medical ROmedic

Ma gandesc intruna ca trebuie sa urinez, sunt stresat de acest gand

21-05-2012
claudiu1994
Nu este medic/terapeut
claudiu1994
Buna ziua.Ma numesc Claudiu, am 17 ani si am o mare problema.In urma cu aprozimativ 3 luni, presupun, ca am racit la burta si am inceput sa urinez des( 1 data la 1 ora ) am facut tot felul de investigatii si nu am gasit nicio problema.De atunci mi-a mai trecut nu ma mai duc asa des dar ma gandesc intruna ca am nevoie la toaleta, sunt stresat mereu, la scoala nu mai sunt atent ca ma gandesc ca mai mult de trei ore nu pot sa tin si trebuie sa merg la toaleta si mie frica sa merg undeva ca daca trebuie sa merg la toaleta Nu pot sa scap de gandul asta va rog mult daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ceva.Multumesc mult.
7 comentarii
0
23-05-2012, ora 12:41
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca ai facut analize si nu ti-a iesit nimic, atunci esti in regula, si trebuie doar sa incerci sa nu mai mergi asa des la toaleta. Si eu am avut episoade de genul asta in viata, la scoala mergeam la toaleta in fiecare pauza, desi nu beam lichide mai deloc.. Mergi si noaptea la toaleta tot asa de des? Presuspun ca pana adormi este cel mai greu, simti ca trebuie sa mergi din 5 in 5 minute pana adormi, nu-i asa?
Stai linistit, va trece daca nu ai nicio infectie urinara, si din ce spui tu, nu ai.
0
23-05-2012, ora 16:58
claudiu1994
Nu este medic/terapeut
claudiu1994
Am facut ecografie, 2 x sumar de urina si am fost si la urolog si nimik.Noapte nu ma trezesc sa ma duc la toaleta.Acum 2-3 luni era nasol rau ca la scoala ma duceam in fiecare pauza si seara era nasol pana ma lua somnu.Acum e mai bn dar nu pot sa scap de gandu asta ca am o problema si trebuie sa merg des la toaleta si la scoala nu pot sa fiu atent ma gandesc intruna ca mai mult de 3ore nu tin si stau si inumar fiecare minut pana la trei ore, ma streseaza gandul asta.ieri am incercat sa ma duc la un psihiatru (la Spitalul Colentina dak esti din Buc. ) si nam stiut ca trebuie programare si a zis ca tomai de la jumatatea lui iunie incolo poate sa ma programeze si am renuntat.
0
30-05-2012, ora 13:24
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Incearca sa raresti mersul la toaleta, impune-ti sa mergi doar o data la 2 ore cand esti la scoala, si gandeste-te ca totul este in mintea ta, si ca de fapt nu ai nevoie sa mergi. Ai prea mult timp liber sa te gandesti la asta, atunci cand esti ocupat cu siguranta nu ai nevoie de mers la toaleta. Tu singur trebuie sa iti scoti asta din minte.
0
30-05-2012, ora 19:23
claudiu1994
Nu este medic/terapeut
claudiu1994
Cand sunt ocupat nu am treaa, dar cand stau ma gandesc intruna.Incerc sa nu ma mai gandesc.Multumesc pt sfat.
0
27-02-2019, ora 08:21
andra03
Nu este medic/terapeut
andra03
Bună..A trecut ceva timp ți-ai rezolvat problema?
0
03-03-2019, ora 13:00
Helene13
Nu este medic/terapeut
Helene13
Cred ca este vorba de tulburarea obsesiv-compulsiva.Ai gandul obsesiv ca ai nevoie de toaleta si cat despre compulsie, mersul la toaleta in sine o reprezinta.
0
07-03-2019, ora 10:57
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Mai bine fa programarea aceea in iunie la medic si ar fi util sa incepi si sesiunile de psihoterapie. Mai apoi in cateva luni as sanse bune sa scapi de senzatia aceasta neplacuta.
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febră È™i urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecÈ›iuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •