Ma dor genunhii de mor !!!

16-06-2011
samyl90
Nu este medic/terapeut
samyl90
Probleme la genunchi
Buna ziua domnule doctor. Am 21 ani si in urma cu 3-4 ani am zis sa ma apuc si eu de sala ("tras de fiare"), neavand un instructor care sa ma ajute, am zis sa trag eu cum stiu mai bine.
Ei bine neavand nicio experienta, m-am apucat sa trag in fel si fel de metode.. pana la genufexiuni, unde puneam greutati sa vad cat de mult pot sa ridic.
Dupa 1-2 ani au inceput sa apara si problemele, mai intai i-mi troznea pieptul, incheieturile pana au ajuns la genunchi.
1. Am genunchii reci, nu conteaza daca e vara sau iarna;
2. Daca ii intind sau flexez "Pocnesc" din 10 in 10 minute;
3. Daca stau pe scaun, si vreau sa-i intind (indrept, flexez) ma dor;
4. Daca merg sa joc fotbal (orice sport unde alerg), a doua zi, nici nu pot sa ma ridic din pat;
5. Daca ma puneti sa sar in sus, si sa indoi genunchii, mai mult de 1 saritura nu pot, adica nu pot sa sar, de durere !
As vrea sa stiu ce am, si ce se poate face...
Multumesc
9 comentarii
0
16-06-2011, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o supraincarcare mecanica a articulatiilor, cauzata de efortul sportiv dezordonat si agresiv.
Incercati sa luati o pauza sportiva de 6-12 luni si urmariti evolutia.
Nu exista nici un alt tratament rezonabil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
16-06-2011, ora 23:54
samyl90
Nu este medic/terapeut
samyl90
In ultimul an, cred ca am facut sport de cel mult odata pe luna (un singur meci la 1-2 luni, poate ba chiar mai mult), chiar daca nu fac miscare, genunchii tot trosesc, tot ma dor.
V-am spus, daca stau pe scaun si incerc sa-l flexez, simt o durere cand piciorul este indoit la un anumit grad ( aproximativ 5-7 cm inainte sa fie drept, conform "avaratului" ).
0
20-06-2011, ora 23:06
samyl90
Nu este medic/terapeut
samyl90
Daca incerc sa folosesc Antrostop, oare i-si face efectul?
0
21-06-2011, ora 09:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca am fost destul de explicit: nu exista nici un tratament medicamentos care sa "repare" distrugerile articulare cauzate de efortul sportiv dezordonat si agresiv.
In cazul unei leziuni meniscale (foarte posibila, de altfel) se poate pune totusi problema unei interventii artroscopice, care sa indeparteze fragmentul meniscal lezat.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
13-07-2011, ora 15:18
samyl90
Nu este medic/terapeut
samyl90
Domnule doctor, as vrea sa stiu cam la ce suma ar ajunge ambele operatii (ambii genunchi) ?
0
03-08-2011, ora 19:21
laur71
Nu este medic/terapeut
laur71
Buna ziua Domnule doctor, as vrea sa va intreb ce sfat imi dati pt o prob la genunchi, de ceva timp ma dor foarte rau genunchii, mai ales cand stau jos pe un scaun si ma ridic nu pot pleca imediat, trebuie sa stau cateva sec pt a ma stabiliza si concentra sa pasesc, cand cobor treptele simt o durere foarte mare in genunchi, am incercat cu diclofenac unguent dar tot nu m-alasat durerea.ce puteti sa-mi spuneti,



Va multumesc
0
04-08-2011, ora 12:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Scuzati-ma, insa nu am inteles tocmai detaliile esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatolocie (inflamatorii), metabolice, vasculare, neurochirurgicale etc etc.
Asteptam detalii cu adevarat relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
04-08-2011, ora 21:08
laur71
Nu este medic/terapeut
laur71
imi cer scz, sunt baiat am 40 ani, 186 cm 119 kg, sunt agent comercial, acum 1 an am suferit o cazatura cu un sac de ciment in genunchi, dar jos era un strat destul de gros de nisip, nu am laut in calcul aceea cazatura, si dupa 2-3 luni am inceput sa simt o durere in partea interioara a genunchiului, nu am luat nimic si am mers asa pana a inceput sa ma doara mai rau, dupa cum v-am spus, la coborarea scarilor este cel mai rau.dar de ieri am luat o pastila diclofenac si astazi de dim, si durerea pare sa dispara.ce-mi recomandati sa continuii cu diclofenac pastile pana ce dispare durerea de tot sau un consult medical?
0
05-08-2011, ora 10:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre distrugerea cartilajului articular (artroza), absolut de explicat in conditiile celor peste 40-45 kg in plus, precum si in conditiile suprasolicitarii de tip ocupational. Se poate adauga un traumatism mai vechi (precum cel descris), care a provocat distrugeri articulare.
Pe termen scurt doar normalizarea greutatii (minimum 40 kg mai putin) si reducerea drastica efortului fizic va pot ajuta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.