Ma doare o masea plombata ieri

82 comentarii 1 23 Înainte ›
0
05-07-2010, ora 21:24
campeansebastian@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
campeansebastian@yahoo.com
Sunt tot SebiC. si doresc sa va intreb in afara de radiografie nu ar fi o alta solutie ca sa pot depista cauza durerii de la plomba, adica daca este o infectie si as urma un tratament cu antibiotice (si daca da poate imi puteti recomanda unul) ar trebui sa imi treaca si sa nu mai doara si atunci inseamna ca aceea a fost cauza durerii, iar daca ar mai fi un canal neobturat si nu se obtureaza inafara de acea durere cand mananc pe aceea masea mai pot aparea si alte complicatii?
Iar daca nu imi trece durerea dupa un eventual tratament sa ma duc si sa fac radiografia...sa nu ma intelegeti gresit dar aici unde sunt eu este destul de dificil sa ajungi pe la un dentist iar daca ajungi te costa ff mult...bine daca alta solutie nu o sa fie o sa merg.
Si doresc doar ceva sa v-a mai intreb:folosesc o apa de gura speciala din America care scrie ca se foloseste si in cabinetele stomatologice din America si o pasta d dinti speciala (se gaseste si pe la noi pasta cu reclama pe la tv-cica speciala pentru sensibilitatea dintilor-asta ca a nu dau denumirea produsului pentru reclama), toate acestea ar putea ajuta la asa ceva (infectie in special daca este).
Va multumesc frumos si astept sfatul dumneavoastra, deoarece in functie de asta vreau sa imi rezolv problema.
0
06-07-2010, ora 10:04
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca nu sunteti umflat, puteti pentru inceput sa luati antiinflamatorii (ceva pe baza de ibuprofen-nu stiu ce denumiri comerciale au in tara unde va aflati) 2/zi. Daca va umflati sau sensibilitatea este tot mai puternica, pe langa antiinflamatorii puteti lua antibiotic- Augmentin de 1g 2/zisau Amoxicilina 500mg 1la 6 ore. In cazul in care exista infectie, antibioticul si antiinflamatoarele rezolva temporar problema, in sensul ca ajuta la trecerea puseului acut, dar ulterior tot trebuie inlaturata cauza. Daca exista un canal neobturat sau obturat incomplet, exista riscul ca in timp sa apara infectie, la inceput pe canal, ulterior cu depasirea varfului radacinii (granulom).De aceea in cazul unuia/mai multe canale neobturate/obturate incomplet, trebuie reintervenit si obturat corect. Apa de gura este foarte buna si recomandata ca adjuvant al periajului, preintampina afectiunile gingivale, dar nu au efect in cazul unei eventuale infectii la varful radacinii
0
06-07-2010, ora 16:13
campeansebastian@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
campeansebastian@yahoo.com
Sunt SebiC. si vreau sa va multumesc frumos pentru sfaturiile date si pentru tratamentul indicat.
Doresc sa va ma spun doar ca durerea m-a mai lasat la atingere fara nici un medicament inca, doar de cand folosesc aceea apa de gura si aceea pasta de dinti (probabil ca intradevar nu au nici un efect pentru ceea ce am eu, dar eu va scriu ceea ce simt), dar defapt pe langa multumiriile pe care vi le transmit vreau doar sa va mai intreb un ultim lucru: cam cat timp as putea sta asa pana la momentul interventiei maxim in cazul infectiei (daca acesta ar fi cauza durerii, pentru a fi inlaturata) si cat timp maxim daca este cauza neobturarea unui canal sau obturarea gresita, deoarece eu mai stau aici pana la sfarsitul lunii octombrie si imi este frica sa nu am ceva complicatii la aceea masea sau altceva mai rau in atata timp (in cazul in care nu ma doare ).
Dumneavoastra ce spuneti din proprie experienta sa fac avand in vedere perioada pe care o mai am de stat aici (ar fi posibil sa stau atat timp si dupa aia sa o rezolv in tara-daca nu m-ar durea, sau vor fi in atata timp complicatii). Ce sa fac si cum sa procedez?
Va multumesc inca odata frumos pentru timpul acordat, pentru sfaturiile date si pentru recomandariile facute.
0
06-07-2010, ora 21:44
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In cazul unei infectii, nu se poate spune la ce interval de timp se acutizeaza, poate sa nu va mai faca probleme sau poate aparea din nou un puseu acut. Este ca o bomba cu ceas. Puteti sta pana in octombrie si daca se intampla sa se acutizeze din nou, puteti merge acolo sa va rezolve urgenta (din cate stiu eu, asigurarea minima care se face cand se iese din tara acopera oriunde aceste manopere de urgenta) si apoi continuati tratamentul in tara. Situatiile pe care le-am expus sunt ipotetice, dupa simptomele pe care le-ati descris(trebuie facuta o consultatie pentru un diagnostic sigur). Oricum, va doresc sanatate si sa nu mai aveti parte de episoade neplacute pana la intoarcerea in tara
0
18-07-2010, ora 00:55
justin1989
Nu este medic/terapeut
justin1989
Buna ziua...Numele meu este Iulian si am o problema legata de stomatologie!Am o masea foarte cariata..e vorba de molaru III falca stanga sus...am ramas cu o gaura mare...mi s-a crapat maseaua!Imi puteti spune va rog frumos ce ar trebui sa fac?cum sa o tratez?se mai poate face ceva? daca m-as duce ma stomatolog la ce sa ma astept?multumesc!
0
23-07-2010, ora 08:24
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
E greu de spus in cazul molarilor de minte, depinde de mai multi factori (cat de mult este afectata maseaua, daca trebuie facut si tratament de canal, daca se mai poate sau nu pune plomba, daca este sau nu infectie pe radacini) Din ce spuneti, la cat de distrusa este maseaua, probabil va trebui facut tratament de canal (daca forma si pozitia radacinilor permit un tratament corect). Daca este necesar tratamentul pe canal, dar acesta nu se poate face corect si pana la varf, sau daca este infectie la varful radacinii (granulom) sau daca distructia coronara este asa de mare incat nu mai suporta o plomba, va trebui extras. Dar pt aceasta, trebuie sa consultati un medic pt a evalua corect situatia
0
01-10-2010, ora 16:30
yba
Nu este medic/terapeut
yba
buna ziua,

maine trebuie sa merg la doctorul stomatolog pentru a lucra la dantura si am cvea intrebari de pus, va rog sa imi raspunde+ti si mie... multumnesc.
1. odata scos nervul la o masea ia se cariaza mai repede_
2, daca maseaua are radacini buna, s+a scos nervul de la ea trebuie obligatoriu imbracata sau poate sta si asa doar cu plomba pusa si atat ( maseaua a avut doar o carie mica dar facand anestezia pentru a atrata "maseaua de mine" am zis sa imi scot nervul si la aceasta. doctorul zice sa o imbrac sa nu o las asa, dar eu nu gasesc logica de ce sa o imbrac daca ea nu are nimic, nu este rupta nimic. multumesc
0
02-10-2010, ora 01:02
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
1. Nu, daca s-a curatat toata caria si restaurarea dintelui s-a facut corect.

2. De la o carie mica nu se ajunge la scoaterea nervului. La un dinte/masea cu nervul scos care e doar plombat, riscul de fractura verticala e mult mai mare decit la un dinte imbracat cu coronita.
(Fractura verticala = extractia dintelui)
0
02-10-2010, ora 14:15
yba
Nu este medic/terapeut
yba
buna ziua,
va multumesc mult de tot pentru raspuns
0
03-10-2010, ora 19:46
Elena Bella
Nu este medic/terapeut
Elena Bella
Buna seara,
Numele meu este ELENA si as avea si eu o intrebare referitor la o durere de masea pe care o am de ieri de la ora 18.Mentionez ca acum 2 sapt am fost prima data la stoma cu maseaua, mi s-a scos nervul si mi s-a pus pansament pana acum vineri cand am fost si mi-a curatat din nou canalele si mi-a plombat radacina si plomba provizorie urmand ca pe 11 oct sa merg sa punem plomba definitiva.De asemenea mi s-a zis ca o sa mi-o simt maseaua, dar de la expresia asta si pana la durerea pe care am avut-o ieri.si azi am vazut ca mi s-a si umflat putin falca...
As vrea un sfat din partea d-voastra, daca ati avea timp si chef sa imi raspundeti in seara asta.
Multumesc din suflet!
O seara minunata si o sapt frumoasa!
0
12-11-2010, ora 11:50
fulopciprian
Nu este medic/terapeut
fulopciprian
AM si eu o problema...am avut o plomba de anu trecut..si a inceput sa ma doara..am fsot la dentist si mi-a dat jos plomba si a pus medicament..dupa 3-4 ore a inceput o durere insuportabila asa ca am mers din nou la dentist..mia deschis canalul spunand ca as putea avea puroi la radacina...voi ce spuneti? cand ating maseaua ma doare..astept pareri
0
12-11-2010, ora 13:47
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Durere nu inseamna neaparat puroi. Si chiar daca e puroi, se poate trata.
0
12-11-2010, ora 16:15
fulopciprian
Nu este medic/terapeut
fulopciprian
Dupa scoaterea medicamentului mia dat jos cimentul ce era acolo...si ma bazait cu un ac acolo..dupa cate am citit pe net se cheama Drenaj..a trecut 1 zi de cand am fost la dentist si acum cand apas pe masea ma doare dar nu asa tare ca in ziua precedenta..ce spuneti?

Astept raspunsuri..va multumesc
0
12-12-2010, ora 11:10
laly123
Nu este medic/terapeut
laly123
am si eu o intrebare : pentru ami plomba o masea ar fi mai bine sa imi omoare nervul sau nu ? medicul stomatolog ma intreaba pe mine daca vreau sa mil scoata sau nu si nu stiu ce sa-i raspund.La o plomba anterioara iam spus sa-mi scoata nervul pentru ca maseaua era foarte cariata, dar de data asta e o carie mai mica
0
13-12-2010, ora 10:27
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nervul se scoate atunci cind exista motive sa fie scos si in nici un caz pe preferintele pacientului.
0
17-12-2010, ora 13:07
madda23
Nu este medic/terapeut
madda23
buna ziua.am si eu o nelamurire.in urma unei devitalizari, (nu stiu daca ma exprim corect) aveam o usoara durere la presiunea pe dinte este vb de un canin.ieri mi sa facut obturatia de canal, iar azi urmeaza plomba definitiva.problema mea este:atunci cand calc pe dinte, nu ma mai doare doar daca il lovesc banuiesc ca este normal, ca urmare a lucrarii pe canal.in schimb ma doare daca apas pe partea axterioara in dreptul dintelui, este o durere usoara.intrebarea mea este:durerea e normala?va multumesc
0
17-12-2010, ora 15:25
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Da, avind in vedere ca obturatia de canal este recenta.
0
17-12-2010, ora 20:46
madda23
Nu este medic/terapeut
madda23
buna seara am nevoie urgenta de un sfat.medicul meu stomatolog imi lucreaza la o coroana.mi-a slefuit dintele si mi l-a lasat asa pt o saptaman.este normal?
adica nu se pot depozita resturi alimentare?nu se poate intampla nimic?ce trebuie sa fac?va multumesc
0
17-12-2010, ora 21:15
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Ar fi trebuit facuta o coronita provizorie acolo.
0
13-01-2011, ora 18:00
n_andrei_tiberiu
Nu este medic/terapeut
n_andrei_tiberiu
Buna seara,

Ma numesc tiberiu si am fost la un medic stomatolog pentru a-mi trata cateva carii.
In urma interventie doctorului stomatolog a fost plombat un dinte, dupa blombare, acum, am mici dureri la rece sau la cald.pe langa toare acestea cand ating cu limba radacina dintelui( impropriu spus ) simpt o durere care imi cuprinde tot dintele.Ce sa fie?Sa fie vreo infectie?

Va multumesc
0
13-01-2011, ora 18:05
n_andrei_tiberiu
Nu este medic/terapeut
n_andrei_tiberiu
Pe langa ce am scris mai sus mai am o problema cu premolarul.M-i sa scors nervul, mi-a pus pansament dar sustine ca nu poate sa-mi puna plomba finala pentru ca am gingia inflatama si imi curge sange.de 3 saptaman sa inceput lucrarea la premolar.Acum am dureri la incisiv si la canic si la premolar.Oare ce este?
0
02-05-2012, ora 20:37
Chrystabella
Nu este medic/terapeut
Chrystabella
Buna.Am si eu o problema si as avea nevoie de ajutorul dvs. Ieri am fost la dentist pentru o carie la o masea.Nu mi-a scos nervul dar caria era destul de mare si mai mult de un sfert de masea e acum din plomba acoperita cu ghips.Problema mea este ca ma doare cand mestec mancare, si simt de parca ajung cu maseaua de deasupra pana la radacina celei de jos cand apas mai tare. A trecut o zi si nu stiu daca e normal sa simt asta, avand in vedere ca acea carie a fost destul de mare, si plus ca mi-a facut anestezie...
Dentista mi-a spus ca daca ma doare sa vin inapoi ca sa mi-o trateze...dar pe o scara de la 1 la 10, durerea e pe la 5cand mestec...nu e insuportabila si nu stiu ce sa fac.E normala aceasta durere?
0
13-01-2013, ora 14:48
realstrike
Nu este medic/terapeut
realstrike
Buna ziua! Acum vreo 4 luni am fost la stomatolog si mi-am plombat maseaua! Prima data mi-a curatat maseaua mi-a curatat canalele, a omorat nervul mi-a pus tratament pe canale si a plombat-o dar nu definitiv. Peste o saptamana am fost reprogramat si mi-a scos tot ce facuse el pentru a plomba-o definitiv. a desfundat din nou canalele, a tatonat locul sa vada daca ma mai doare, si unul dintre canale cred ca mai avea un pic dinr-un nerv ca ma durut ingrozitor cand a bagat acul acela. a desfundat din nou a aplicat tratament a plombat-o provizoriu si dupa inca o saptamana am fost la el pentru plomba definitiva. mi-a astupat canalele a pus si tratament in ele din cate am inteles, dar la ultimul canal simteam o jena cand a infundat canalul. Acum dupa circa 4 luni dupa plomba definitiva, mi sa umflat sub masea, sub maxilar si am o durere de masea ingrozitoare am lluat vreo 7 antiinflamatorii intr-o zi (aulin, kietonal forte 100, acum am luat diclofenac cu paracetamol amandoua odata si vad ca ma mai lasat) si simt o presiune in masea... probabil ca ea fiind astupata, infectia nu a avut unde sa se duca si sa dus sub maxilar (vorbesc de maseaua de jos stanga nu mai stiu numarul cred ca 28 parca...) acum iau antibiotice. precizez ca durerea se duce si la ureche. Poate fi infectia generata de altceva, nu de plombarea maselei? sau maseaua e de vina?...
0
14-01-2013, ora 09:19
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
@Chrystabella
"E normala aceasta durere? "
Nu. Trebuie vazut de ce doare si apoi facut tratamentul. (Cel mai probabil trebuie scos nervul).

@realstrike
Mai mult ca sigur ca maseaua e de vina. Mergeti la stomatolog.
0
14-01-2013, ora 12:52
realstrike
Nu este medic/terapeut
realstrike
Am uitat sa precizez ca nervul este scos... la prima interventie am avut probleme la ultimul canal... si a reintervenit si a mai scos inca odata o bucatica din el. a verificat, nu a mai iesit nimic...
0
14-01-2013, ora 22:23
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Faceti o radiografie si consultati un medic
0
05-02-2013, ora 12:56
catalina.mariana
Nu este medic/terapeut
catalina.mariana
Buna ziua
Acum cateva luni am mers la stomatolog si mi s-a plombat o masea la care a fost caria destul de mare.Nu ma doare deloc insa m-i s-a spart o parte din masea insa plomba nu a cazut a ramas acolo iar acum dupa atatea luni imi care si plomba de acolo.Ce as putea face in situatia asta, se mai poate recupera cumva acea masea?
Sper sa imi raspunda si mie cineva.Multumesc.
0
05-02-2013, ora 22:52
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca plomba este mare (se intinde pe o suprafata mare a maselei), exista riscul de a se rupe peretii respectivei masele( plomba actioneaza ca un ic) si in acest caz este mai bine sa se imbrace maseaua cu o coronita. Nu stiu in ce masura este rupta maseaua dvs, ar trebui sa mergeti la medic pt o evaluare corecta si un tratament corespunzator.
0
10-05-2013, ora 11:53
vio1404
Nu este medic/terapeut
vio1404
Buna ziua,
Am si eu o problema. Am stat 1 an cu o plomba pusa pe dintele 26. La un moment dat a inceput sa se umfle, am mers la dentist zilele acestea, a dat jos plomba si sub plomba soc, canalele pline de o chestie neagra si urat mirositoare, a scos de acolo firicele negre, dentistul mi-a spus ca nu a fost curatat inainte de plomba, la momentul respectiv 'domnul dentist' pur si simplu a spart si a zidit la loc fara sa omoare nerv, fara sa curete canal, era complet socat cand a vazut ce a gasit in masea. A curatat locul bine, a lasat deschis si mi-a spus sa trag de acolo si sa scuip, urmand sa ne vedem in 2 zile. cu o zi inainte sa ma prezint la cabinet s-a umflat putin exact deasupra maselei, am mers, a curatat de nou a pus antibiotic in canale si a pus un pansament pe care ar trebui sa il dau jos daca simt ca ma doare sau se umfla. Astazi e la fel de umflat ca ieri, poate un pic mai mult, e vizibil dar nu foarte tare. Era o galma sa zic asa exact deasupra maselei. Medicul mi-a spus ca nu ar trebui, canalele sunt curate foarte bine si ca probabil intrase mancare acolo, marti merg iar inainte trebuie sa fac radiografie. Avand in vedere ca e tot umflata sa scot pansamentul de acolo? Antibiotic nu mi-a dat sa iau. Si ca sfat...nu stati acasa cu dureri si probleme...banii de pe antibiotice si antiinflamatoare si noptile nedormite costa mai mult decat o vizita la dentist si daca ati avut o experienta neplacuta puteti merge la un alt cabinet fara teama. Lucrurile se pot complica atat de mult si nu are sens.
0
05-07-2013, ora 15:36
iordache andrei
Nu este medic/terapeut
iordache andrei
Buna ziua, am 38 de ani si ani o problema la o masea.Cu toate ca medicul mi a spus ca sa ajuns aproape de nerv si ca ar fi bine sa curatam canalele, din lipsa da timp am ales sa puna o plomba dupa ce a curatat caria.Dupa 8 luni a inceput sa doara, nu mai puteam manca si am fost sa mi curete canalele (doctorul spunandu mi ca nervul este mort ) treaba care a durat 3 sedinte.Problema este ca maseaua ma doare cand bat cu unghia in ea, durere pe care am avut o mereu dupa ce a terminat lucrarea. mentionez ca pot manca pe masea doar atunci cand bat cu unghia ma deranjaza si parca se si misca un pic.V A MULTUMESC.
Adaugă un comentariu / răspuns
82 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  •