Ma doare maseaua din partea stanga, de jos!

06-08-2011
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Buna ziua! Am si eu o problema cu o masea din partea stanga respectiv jos. Acum cateva zile am fost sa-mi plombeze o masea dentistul, deoarece cea veche crapase, dar ieri seara am vazut ca am dureri sub plomba in interior. Mentionez ca maseaua are nerv. Ce este de facut? Multumesc anticipat.
16 comentarii
0
06-08-2011, ora 21:44
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Caria a fost prea profunda. Trebuie scos nervul.
0
06-08-2011, ora 23:12
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Multumesc de raspuns. Am sa merg luni la prima ora la dentist pentru a tratata maseaua, imi puteti spune va rog daca se poate scoate nervul si plomba maseaua in 2 zile deoarece medicul meu intra in concediu dupa aceea.
0
06-08-2011, ora 23:19
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Teoretic da.
0
06-08-2011, ora 23:51
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Multumesc din nou de raspuns, o sa va spun luni cum a decurs operatiunea.
0
08-08-2011, ora 10:50
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Nu am rezolvat nimic. Mi-a facut anestezie dar cand a inceput sa lucreze si a atins partea dureroasa am crezut ca mor. Daca nici maine nu merge ii spun sa o scoata :|.
0
08-08-2011, ora 15:13
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Scuzati double-post dar de ce nu a prins anestezia? Jumatate de gura era amortita numai nervul maselei cu pricina nu.
0
08-08-2011, ora 15:33
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Din pacate, se mai intimpla ca la molarii inferiori sa nu prinda anestezia sau sa prinda doar partial.
Sper sa fie mai bine data viitoare. E pacat sa scoateti o masea care poate fi tratata.
Bafta!
0
08-08-2011, ora 16:05
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Si daca nu o sa prinda anestezia nici maine...ce fac ?
0
08-08-2011, ora 22:54
Alesia16
Nu este medic/terapeut
Alesia16
Aceasi problema am avut acum 2 saptamani cu aceasi masea, mi sa facut 2 injectii de anestezie si degeaba tot acea durere ingrozitoare dupa care mi-a facut a 3a injectie si gata a disparut durerea ca nu am mai simtit nimic cand mi-a scos nervul, miercuri ma duc a 3a oara sa-mi pue din nou tratament si peste o saptamana plomba definitorie.bafta
0
09-08-2011, ora 10:49
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Am venit acum de la dentist. Mi-a mai curatat din dinte pana la canale, a incercat sa bage putin acul sa vada pe unde ma doare (ca am facut fara anestezie) si ma duc pe la sfarsitul lui august sau inceputul lui septembrie pentru a rezolva odata maseaua. Mi-a pus nu stiu ce pe canale dupaia pansament a zis ca nu ar trebui sa ma doara. Acuma simt un mic disconfort, adica ma doare putin e normal? poate ca ma doare ca a mai curatat pe-acolo, bagat ace etc.
0
09-08-2011, ora 16:58
Alesia16
Nu este medic/terapeut
Alesia16
Daca ti-a bagat ace pe canal eu zic ca ti-a scos nervulsi o sa-ti treaca durerea!sanatate
0
09-08-2011, ora 21:40
Raduchu
Nu este medic/terapeut
Raduchu
Adelina nervul e la locul lui, nu l-a scos. A bagat putin un ac pe fiecare canal sa vada cum ma doare si ramane peste cateva saptamani sa il scot. Acum nu ma mai deranjeaza deloc, nu stiu ce mi-a pus acolo dar isi face treaba.
0
09-08-2011, ora 22:28
roxxana_90
Nu este medic/terapeut
roxxana_90
Buna seara!am si eu o problema cu o masea care a fost plombata anul trecut si medicul dentist mi-a omorat nervul cu un pansament si a sustinut ca nu a ramas nimic care sa ma deranjeze iar acum la un an de la aceasta interventie mi-a aparut o durere la aceeasi masea si acelasi tip de durere.In momentul in care calc pe ea ma doare si am fost azi la un alt dentist decat cel care mi-a lucrat anul trecut si m-a pus sa fac o radiografie si mi-a aratat ca aveam un nerv ramas pe unul dintre canale si mi l-a scos cu acul.A umblat destul de mult cu acul si a scos tot sau cel putin asa cred.Dupa ce a trecut efectul anesteziei a inceput sa ma doara in acelasi fel maseaua adica atunci cand calc pe ea si ma doare si locul anesteziei ceea ce e normal.As vrea sa stiu care ar putea sa fie motivul pentru care ma doare acum.E posibil sa ma doara din cauza ca mi s-a umblat cu un pe canal si e locul inca nevindecat?Sau ce altceva?SI voiam sa mai zic ca mi-a dat reteta de piroxicam sa iau una pe zi si daca e bun ca nu am mai luat niciodata si ce altceva as putea sa iau pentru durerea asta care o am?Multumesc mult
0
12-08-2011, ora 07:55
Alesia16
Nu este medic/terapeut
Alesia16
ROXXANA90 sotul meu lucreaza mai mult pe masina si cum are tot timpul geamul deschis de la curent are o durere insuportabila la o masea doar cand calca pe ea, desi maseaua nu are nici o carie.A fost la medic si ia recomandat ROVAMYCINE antibiotic 2pastile pe zi si se simte bine.Sper ca ti-am fost de folos!Parerea mea nu ti-a dat degeaba sa ei pastile, ai un pic de infectie.
0
12-08-2011, ora 18:46
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
@roxxana,
Cauzele durerii pot fi multiple. In pincipiu durerea dupa un tratament de canal este considerata normala si ar trebui sa dispara in citeva zile. Pt durere eu recomand ibuprofen 600 mg si paracetamol 500 mg, o data la 12 ore.

@adelina,
Nici o masea nu doare fara motiv. Daca dintii sint sanatosi, poti sta in curent zile in sir ca nu vor durea.
Poate ca nu are carie maseaua sau poate ca are o carie nedescoperita, poate avea probleme parodontale, poate avea o fractura, etc... insa NICIODATA nu doare doar pt simplul motiv ca pacientul a stat in curent.
0
12-08-2011, ora 21:59
Alesia16
Nu este medic/terapeut
Alesia16
PT nico_g, multumesc pt parere, eu am fost cu el la medic si a zis ca este in regula maseaua ca este curata.Totusi am sa merg cu sotul sa faca o radiografie.o seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul