MOLDAMIN SI YASMIN - compatibile?

20-12-2007
manu2007
Nu este medic/terapeut
manu2007
Buna ziua. In ianuarie o sa incep sa iau Yasmin (pt contraceptie), dar zilele astea am inceput sa fac injectii cu Moldamin (ASLO marit) - fac o injectie pe luna, timp de 6 luni. Contraceptivele isi mai fac efectul? Trebuie sa ma protejez suplimentar? Ce perioada? Ma scuzati ca pun atatea intrebari, dar pe internet am gasit informatii contradictorii. Va multumesc mult. O zi frumoasa!
10 comentarii
0
20-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Poti face in continuare Moldamin. Nu scade efectul anticonceptionalelor.
0
20-12-2007, ora 00:00
manu2007
Nu este medic/terapeut
manu2007
Multumesc pt raspuns. Eram ingrijorata pentru ca stiu ca antibioticele reduc efectul anticonceptionalelor si nu vreau sa am o "surpriza" cand iau antibiotice si antic - ar fi un dezastru.
0
02-01-2008, ora 00:00
mika_mi
Nu este medic/terapeut
mika_mi
orice masura de protectie e binevenita in timp ce faci moldamin;cel mai bine ar fi sa renunti la contraceptivele orale pe aceasta perioada, sa nu ai surprize neplacute;antibioticele scad, cu sigurantza, efectul contraceptivelor de acest tip
0
14-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
saluty! aceeasi pb si la mine, am inceput moldaminul din ianuarie ca am ASLO 800 off... si vreau sa incep Yasmin, dar vad ca si aici am gasit idei contradictorii :( cred ca maine o sa merg pe la vreo 4 farmacii, poate ma lamuresc :|...
0
14-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
in carticica scrie ca nu are efect bun cu antibioticele... ampicilina, tetraciclinele, griseofulvina...ca exemple, dar nu zice nimic de moldamin. si moldaminul e intalnit pai des ca sa zic asa, ar fi putut sa-l scrie primul pe el, nah...
0
14-02-2008, ora 00:00
mika_mi
Nu este medic/terapeut
mika_mi
carticica nu poate inlocui experienta, prin urmarea incearca sa iei de bun sfatul dat si nu apela la farmaciste, care nu au cunostintele necesare;succes
0
21-03-2008, ora 00:00
karinella
Nu este medic/terapeut
karinella
licurici, moldaminul e antibiotic, 7 zile dupa ce ai facut injectia trebuie sa te protejezi suplimentar.
0
30-12-2008, ora 21:32
sToyka
Nu este medic/terapeut
sToyka
Buna am 17 ani, si am facut moldamin aproape 2 ani de zile pentru reomatism. Am facut analizele acuma 4 luni si s-a descoperit ca am o valva marita ceva de genu, mam apucat de sala de 3 luni si vreau sa imi raspunda cineva daka am voie sa iau proteine daka are vreun efect indelungat sau rapid.

Multumesc
0
08-11-2009, ora 21:07
aleile
Nu este medic/terapeut
aleile
Am si eu o intrebare si va rog mult sa imi rsp -
Mi s-a dat moldamin pt aslo marit, offff, Si intre timp luam marvelon 28, de intrerupt nu cred ca am voie cel putin pana nu termin folia.Asa ca va rog ziceti-mi daca reactioneaza.please1
0
05-03-2016, ora 23:00
Bbbia
Nu este medic/terapeut
Bbbia
Antibioticele elimina efectul contraceptiv al anticonceptionalelor. Va zic asta din proprie experienta. Am ramas insarcinata tocmai in perioada in care am inceput Moldamin.Credeti-ma, nu am nici un interes sa imi fac un cont doar asa, am simtit nevoia sa intervin. Deci, pauza/protectie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul