MELANOM MALIGN

15-07-2014
Valera15
Nu este medic/terapeut
Valera15
Am fost operata de-o formatiune pseudotumorala parietala care in urma rezultatului histopatologic s-a dovedit a fi melanom malign dezvoltat din nev albastru invaziv in hipoderm.Breslow 6.8mm, ClarkV, 11MITOZE pe mm2.Invazie perivasculara si perineurala, fara ulceratie sau noduli sateliti.Stadializare PT4A pnx.Rezectie integrala a tumorii.Am facut un CT cu substanta de contrast si s-a descoperit nodul pulmonar unic in segmentul Flower drept(nu s-a putut preciza daca este metastaza sau nu). Urmeaza sa facun PET/CT.
Recomandati-mi va rog un oncolog bun la IOB bucuresti care trateaza melanoame si poate mi dati o sugestie ce pasi trebuie sa urmez in acest caz.
Va multumesc si va doresc sanatate!
4 comentarii
0
15-07-2014, ora 14:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
rezuma-te la a posta intr-un singur loc. de pilda pe threadul acesta, desi eu ti-am raspuns si pe celalalt, caci acolo am vazut prima data.
0
17-07-2014, ora 13:26
Valera15
Nu este medic/terapeut
Valera15
multumesc, d-le Raul, pe viitor o sa postez aici.Spuneti-mi, va rog, exista acces gratuit la Zelboraf(Vemurafenib)?Acest medicament se face gratuit in clinica de oncologie ? Mi s-a sugerat sa fac analiza "mutatia braf"care este o analiza costisitoare si ma gandeam ca in conditiile in care nu avem acces la tratament gratuit cu Zelboraf, ce rost ar mai avea aceasta analiza?
0
17-07-2014, ora 14:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
inca nefiind demonstrata existenta metastazelor, nu se recomanda testul mutatiei BRAF, asa cum nu se recomanda nici tratament cu zelboraf. din pacate nu exista in romania acces gratuit la zelboraf. daca exista metastaze singurul medicament aprobat la ora actuala, gratuit, este chimioterapie clasica cu dacarbazina. daca NU exista metastaze, ar trebui sa faci interferon un an.
0
20-07-2014, ora 19:41
Valera15
Nu este medic/terapeut
Valera15
Imi poate spune cineva ce inseamna invazie perivasculara si perineurala?
Va rog recomandati-mi un oncolog cu experienta in melanom.
Multumesc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: