Medic endocrinolog

38 comentarii 1 2
0
06-01-2014, ora 08:06
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Bai frate..ce tot intrati pe topicul ei cu alte probleme?RECOMANDARI MEDIC ENDOCRINOLOG asta se cerea..incredibil
0
17-03-2015, ora 13:04
luizacristina
Nu este medic/terapeut
luizacristina
Sunt de mai putin de 3 luni plecată in Anglia la munca dar am ajuns la spital aici in Bristol cu o criza acută de colecist. Au vrut sa ma opereze imediat dar cand au inceput verificările priorităţile s-au schimbat urgent inima fiind cea care bătea rapid si neregulat si imi ameninţă viaţa.
Au facut tomograf, raze x, ecograf si binenteles analize de sânge. Unde stiam ca sunt sănătoasă...mai fusesem la endocrino pt ecograf si dozari de tiroida, acum au gasit tiroidita autoimuna Graves probabil pe baza anticorpilor...
am fost pusa pe multe lichide si antibiotice pt colecist si tratament pt inima sa o incetineasca, anticoagulant si cred ca ceva pt tiroida Carbimazole cred. Dupa 6 zile in pat si multe analize de sange am fost externata cu 30 mg carbimazole, apixaban si biseprolol 5mg tratament.
Asta a fost acum 1 luna...timp in care am terminat restul de bani din salariu. Aici am inteles ca voi primi un sick pay, un ajutor de boală ce imi acoperă doar chiria.
Dar sa revin. Am avut acum cateva zile intalnire cu dr ce m-a tratat endocrino in spital. La ei aici procedura uzuală e alta si mi-a spus clar Iod radioactiv 131 doza unică...nu cred ca te ţin deloc in spital..dar sa nu stau langa alte pers etc...pai si unde sa stau? Si chiar nu e rău pt mine de creme ce pt altii este? Si am facut tipografia cu substanta de contrast inainte sa stie ei ca am Graves...am citit ca pt iod nu trebuie facut tomograf in ultimele 3-7 luni.
Acum problema mea: cred sincer ca mai buna ar fi operatia de scoatere eventual apoi doze mai mici de iod
Doctorul de aici mi-a spus ca ar fi o mica sansa ca, cu tratament 1 an si 6 luni sa ma vindec. Din ce am citit slabe sanse si apoi la cateva luni boala recidiveaza.
căutând informatii pe net am gasit ca cei de la Univ din Bristol au descoperit cate ceva si ca vor putea crea un tratament ce ca functiona precum un vaccin. Dar cine stie cat timp va dura. Tratamentul pe care il iau imi face rău, am sangerari anale si nu numai...
colega mea de camera e operată la parhon de dr Stanescu si e f mulţumită de 10 ani cu pastiluta pe viaţa. Ea insistă sa vin sa ma operez in tara ( daca as si mai avea cu ce :)) In Rom am plătit in continuare contribuţiile la sist de santa. Dar mai departe cum se procedeaza? Pt programare si pt operatie? Cam cat timp ar dura? Trebuie sa ma fac bine sa pot munci sa pot avea cu ce.
sunt singură, divorţata si imi susţin mama bolnavă de Altzeimer si fiul in tara...
momentan am luat legătură cu o organizaţie de ajutorare ca sa am ce mânca...
Sunt speriată si nehotarata cum sa scap de tiroida.
Simptome au fost oboseala transpiraţie probleme cu ochii picioare umflate si cam atât.
Pentru toti cei bolnavi- fiti curajoşi si operativă. E singura solutie mai ales in hipertiroidie
afecteaza tot organismul, toate organele. Încercării sa mâncare sănătos...nu e doar o vorbă, cât mai putin procesate. Din ograda nu de la magazin. Multe din simptomele dupa operatie sunt trecătoare, de tranziţie..
aveti copii, aveti familii - de dragul lor, nu staţi asa pt ca nu aveti ce astepta.
Dă. Eu as vrea sa ma operez acasa in Rom la Parhon. Ma gândesc ca doctorii ăstia asta fac zilnic fata de cei de aici ce dau iodul mai comod. La noi de ce nu e protocolul acesta? Ca eu cred ca e mai sanatos taiat decat radiat. Bravo noua.
Nu am nimic cu doctorii de aici si nici nu vreau sa discut de sistemul de aici cu mult deasupra noastra. Doar cu procedura cu Iod nu sunt de acord. Aici opereaza doar in alte situatii ca e mai scump sa opereze...
multumesc celor ce citesc si mult curaj celor bolnavi. Multe din simptomele citite in postari su t de la tiroida mai ales problemele de inima dar nu numai. Nu va stresati. Menajati-va. Spune cineva care nu a facut asta...
sanatate multa tuturor ca e mai buna decat toate
0
08-07-2015, ora 16:18
costica
Nu este medic/terapeut
costica
Am un ADENOM HIPOFIZAR CU SANGERARE, din cauza caruia am pierdut jobul. Acesta determina un deficit de ACTH -mereu astenic stau mai mult in pat din cauza slabiciunii musculare, hipotensiune ortostatica, lipsei de energie si chiar o hipoxie cerebrala(cel mai grav simptom) care ma tine la pat la orizontala pt a ajuta circulatia cerebrala.De fiecare data !! cand iau medicamente sau alimente cu efect anticoagulant -se exacerbeaza ametelile si hipoxia cerebrala. Medicamentele pt problemele neurologice(insuficienta circulatorie cerebrala) au efecte anticoagulante(piracetam, sermion) astfel ca dr. curant endocrinolog mi-a recomandat sa nu mai iau acest tip de medicamente.Aceasta tumoare hipofizara de 1 cm reactioneaza si la produse naturiste gen. Glucozamina-pentru refacere cartilaj in boala de coxartroza bilaterala de la sold(care ma determina sa schioapat excesiv la mers astfel incat ma apuca depresia din cauza durerilor-neputand sa iau medicamente contra durerii datorita efecului anticoagulant al acestora-marind sangerarea tumorii).Mi s-a prescris de la Parhon Prednison care dupa 2 luni a generat dureri de bazin cu efecte invalidante. De la Prednison nu mai pot manca fructe (majoritatea sunt dulci), am greturi chiar de la un morcov- ficat gras (steatoza hepatica).Mersul pe picioare este o performanta pe care rareori o ating.Fac exercitii usoare in pat. Foarte rar ies din casa sa ma duc la doctori cu taxiul.
Medicii de la Bagdasar Arseni au refuzat sa opereze microadenomul pe motiv ca nu afecteaza vederea si ca ametelile nu se datoreaza adenomului-asa s-a considerat. Am adus si RMN care aratau ca alte cauze neurologice nu exista ca sa determine ametelile.
Vreau sa intreb doctorii daca cunosc cazuri similare de adenom hipofizar cu sangerare -daca e normal sa apara ameteli puternice, hipoxie cerebrala si cand aceste adenoame au indicatie chirurgicala.
Este insuportabila starea mea de sanatate, am doar 47 de ani.Daca am fost pensionat medical datorita in principal acestui adenom hipofizar de ce nu se prefera extirparea lui pt a putea muncii, pt a aduce bani la sistemul de pensii, pt a imi intretine familia ! Multumesc anticipat.
0
25-11-2015, ora 21:43
Florentina Ana maria radoiasa
Nu este medic/terapeut
Florentina Ana maria radoiasa
Bună seara, sunt din pitesti şi am o problema în urma cu 2 luni am fost la dermatologie pt ca îmi cădea foarte tare parul, d.na doctor mi.a prescris revalid pastile 2 pe zi timp de 20 zile şi 10 zile pauza şi sa aplic local 1 seara alopexy şi 1 seara dermovat soluţie, după 2 luni am constatat ca mi.a apărut puf pe fata şi pe gat (eu aveam dar nu era deranjat era blondut)dar acum s-a înnegrit şi a crescut, m.am întors la dermatologie şi mi.a prescris un preparat din spironolactona/alcool/apa dar am fost şi la endocrinolog şi mi s-a spus ca este o reacţie de la alopexy pentru ca trebuia sa îmi pun eşarfă în cap după aplicare şi sa dorm cu eşarfă în cap dar lucrul acesta nu mi s-a spus la dermatologie.
La endocrinolog mi s-a spus sa îmi dau 3 luni cu spironolactona şi o sa îmi revin, dumneavoastră cea indruma-ţi sa fac! O seara buna!
0
26-11-2015, ora 09:10
Florentina Ana maria radoiasa
Nu este medic/terapeut
Florentina Ana maria radoiasa
Bună seara, sunt din pitesti şi am o problema în urma cu 2 luni am fost la dermatologie pt ca îmi cădea foarte tare parul, d.na doctor mi.a prescris revalid pastile 2 pe zi timp de 20 zile şi 10 zile pauza şi sa aplic local 1 seara alopexy şi 1 seara dermovat soluţie, după 2 luni am constatat ca mi.a apărut puf pe fata şi pe gat (eu aveam dar nu era deranjat era blondut)dar acum s-a înnegrit şi a crescut, m.am întors la dermatologie şi mi.a prescris un preparat din spironolactona/alcool/apa dar am fost şi la endocrinolog şi mi s-a spus ca este o reacţie de la alopexy pentru ca trebuia sa îmi pun eşarfă în cap după aplicare şi sa dorm cu eşarfă în cap dar lucrul acesta nu mi s-a spus la dermatologie.
La endocrinolog mi s-a spus sa îmi dau 3 luni cu spironolactona şi o sa îmi revin, dumneavoastră cea indruma-ţi sa fac! O seara buna!
0
10-03-2016, ora 11:00
ElenaB.
Nu este medic/terapeut
ElenaB.
Buna ziua,
Sunt mama unui copil de 4 ani care este micut pentru varsta lui. Are 91 de cm si 13.5 Kg.
In urma analizelor, toate valorile au iesit bine, mai putin fosfataza alcalina(94)si IGF1(25), radiografia de pumn arata varsta de 3 ani
Precizez ca de la varsta de 6 luni copilul refuza foarte multe feluri de hrana pe care i le dau, din punctul meu de vedere neavand toate substantele nutritive de care are nevoie. Refuza fructele, lactatele, carnea. Ma gandesc ca tocmai acesta este motivul pentru care nu a crescut asa cum trebuie, mai ales ca s-a nascut cu 3.850 g si 54 cm.
Am initiat niste investigatii la un medic endocrinolog, dar care ne-a zis ca ar trebui internat, facute radiografii si mai mult ca sigur i se vor face injectii zilnice cu hormon de crestere pana cand va avea o dezvoltare corepunzatoare.
Acest lucru m-a cam speriat si as dori sa stiu daca mai pot astepta, poate se indreapta situatia, eventual sa inceapa sa faca inot, sau alte sporturi. Cu mancarea a inceput sa dea semne ca se schimba situatia.
0
28-09-2016, ora 10:59
8888
Nu este medic/terapeut
8888
Buna ziua,

Ma numesc Monica Cucuteanu, din Bucuresti, va rog sa-mi recomandati un nume si un nr. de telefon al unui doctor ENDOCRINOLOG care lucreaza la PARHON. Am o nepotica de 2 luni si jumatate, in urma multor analize si investigatii facute in Bucuresti la centre private a fost diagnosticata cu ACONDROPLAZIE SCHELETICA. Medicul de familie ia recomandat un medic endocrinolog care sa o ia in evidenta deoarece necesita interventii saptamanale cu o durata (din pacate) de mai multi ani. Doresc un medic de la spitalul Parhon deoarece costurile la privat sunt foarte mari si nu putem face fata consultatiilor si analizelor saptamanale.

Va multumesc anticipat pentru ajutor !
------------*

(*modificat de admin)
0
04-07-2020, ora 12:08
Glow
Nu este medic/terapeut
Glow
Buna ziua, imi poate spune cineva vreo parere despre dr. Krystyna Dyachenko? A urmat cineva tratament la ea?
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: