MEDIASTINITA DE NATURA INFECTIOASA

16-08-2013
Nastase Liliana
Nu este medic/terapeut
Nastase Liliana
Buna ziua,
De 2 luni umblu cu sotul prin diferite clinici. Am inceput de la banale analize medicale si durere pe partea stanga, pe langa inima pana in gat, insotite de transpiratii abundente si de pierderea vocii. Trebuie sa precizez ca de 6 luni, anterior analizelor sotul era sub tratament medicamentos prescris de Dl Dr. Mocanu Constantin pentru o sinuzita cronicizata. Am suspectat tot felul de boli, pana am aflat care sunt organele sanatoase, adica toate
Am facut
- 100 analize medicale, markeri virali, markeri tumorali
- ecografie abdominala plus gastroscopie
- consultatie pneumo-ftiziologie plus radiologie pulmonara
- consult cardiologic plus ekg
- consult plus ecografie glanda tiroida
- colonoscopie
- rmn cu subst de contrast abdomen
- ct sinusuri plus consult ORL in doua clinici diferite
- evaluare audiometrica
- sedinta de consiliere psihologica
Pana la urma am facut o radiologie panoramic dentar si aici sunt probleme, care pot fi asociate si cu sinuzita.
Ne-am consultat in aceasta faza cu medicul de familie, si am ajuns la concluzia ca poate fi o mediastinita de natura infectioasa, dat fiind puseurile febrile, pierderea vocii, oboseala, somnolenta permanenta si durerea care radiaza pana in gat. Nu stim cat de grav poate fi, si daca i se trage si de la sinuzita, dar pana nu vine Dl profesor pe spec maxilo buco facial nu prea avem ce face. Mentionez ca dantura sotului este 70 % naturala si sanatoasa, are doar cateva lucrari dentare laterale atat sus cat si jos.
Rog sfat specialitate si eventual solutie
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.