Markeri tumorali CA 25

09-06-2008
daniela-B
Nu este medic/terapeut
daniela-B
Va rog sa-mi spuneti ce reprezinta valoarea unui marker tumoral:


CA 125 = 10, 6 %
2 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ar fi fost bine sa fi precizat si valorile normale de pe buletinul de analiza, mai ales ca din cate stiu eu se exprima in U/ml si nu in procente...
Oricum cred ca e vorba de o valoare normala, prin urmare nu reprezinta nimic si am sa va explic si de ce...
CA 125 se face orientativ pentru a diferentia in general formatiunile ovariene de natura benigna de cele maligne (cancere).
Problema cu acest marker tumoral (cu majoritatea, de altfel) este faptul ca poate fi crescut in caz de cancer ovarian, insa exista si cazuri ce prezinta cancer ovarian fara a avea acest marker crescut...adesea el creste cand boala e deja avansata. Asta face aproape imposibila o interpretare a acestor valori fara a tine cont de contextul clinic.
Verificati valorile normale...
Numai bine!
0
19-10-2008, ora 21:00
vaida maria
Nu este medic/terapeut
vaida maria
s dori sa va intreb ceva in legatura cu o analiza ce se face in caazul depistarii pacientului cu cancer mamar. Mama mea a fost operata in februarie 2007 de cancer la san; i-a fost extirpat sanul stang. A facut chimioterapie, radioterapie si acum ia tratament medicamentos. In luna septembrie a facut analizele ce trebuiau facute, a fost si la control la Bucuresti la Fundeni. Problema este ca a avut o analiza markerul tumoral un pic crescut repectiv 33. Dupa care i s-a spus sa isi repete analiza, lucru pe care l-a facut la o luna si valoarea era de data asta 39. Vreau sa va intreb care sunt valorile acestei analize, ce semnificatie poate avea aceasta crestere de marker tumoral, daca aceasta analiza poate fi influentata de anumiti facori? Eu am incercat sa gasesc pe internet un raspuns. in unele locuri am gasit ca valoarea minima este 40, in alte locuri 30

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  •