M-am ingrasat de la Seroquel XR 300?

12-04-2012
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Fac tratament pentru somn si depresie din luna iulie 2011 cu Seroquel XR 300. De vreo 6 luni iau si Prozac si atit.
M-am ingrasat in aceasta perioada, maninc mai mult. Este de la medicament, ce stiti?
Eu as vrea sa renunt la el insa medicul spune sa mai iau.
As vrea sa stiu daca de la el m-am ingrasat, sa stiu ce am de facut.
Va multumesc.
7 comentarii
0
13-04-2012, ora 10:34
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Da, de la el te-ai ingrasat. In general antipsihoticele printre care si seroquel predispun la ingrasare.
0
13-04-2012, ora 15:21
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Salut si eu am luat acest medicament in trecut si la fel m-am ingrasat cam cu 15 kg in 6 luni apoi am trecut la zyprexa 10 mg la fel mam ingrasat ba in plus im crescuse si glicemia la niveluri foarte mari 210 mai exact in fine de peste un an am rispolept consta o injectie la 2 saptamani acesta nu ma mai ingrasat si nici probleme cu glicemia nu am avut, singura problema de o pot avea daca ii pot zice asa e cicluri menstruale mai rare ( dar pt mine asta e o binecuvantare caci le urasc) in rest nu am remarcat efecte secundare iar cat despre semnul noapte nu am probleme cu el, oricum si aceste del iau eu e cotat sa aba diverse efecte secundare dar din fericire la mine nu au aparut si cum il fac doar odata la 2 saptamani nu trebuie mereu sa imi amintesc sa iau zilnic pastile.
Cel mai bine ar fi sa vb cu doctorul tau si sa ii zici ce probleme iti da medicamentul dupa aceea sa vezi ce recomandari iti va da acesta.
0
19-04-2012, ora 13:43
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Pai am fost la medic si mi-a spus sa mai iau, am vrut sa interup pina acum de citeva ori insa medicul s-a opus.
M-am ingrasat mult si nu e de gluma asta. Ma voi duce peste vreo 2 saptamini sa mi-l opreasca de tot.
Nu vad rostul acum, insomnia mi-a trecut. Zice medicul ca are si efect antidepresiv Seroquelul asta, asa sa fie?
Da, dorm bine, dar cu ce pret? Ca m-am facut cit un porc?
Nu e in regula.

Multumesc.
0
19-04-2012, ora 20:10
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
dar spot si ceva regim alimentar faci?
0
20-04-2012, ora 08:33
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
NU prea fac dar nu faceam nici inainte.
Dar care sa fie rostul continuarii acestui tratament odata ce la mine simptomele au disparut?
Sa ma intoxic cu el degeaba?
Multumesc.
0
20-04-2012, ora 10:10
Lampagiul
Nu este medic/terapeut
Lampagiul
Vezi si aici daca te ajuta cu ceva

http://www.romanialibera.ro/stil-de-viata/sanatate/cum-castiga-firmele-de-medicamente-cu-ajutorul-medicilor-258405-pagina1.html

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/prescrierea-medicamentelor-pe-rex163etx103-la-loc-comanda-107259.html
0
07-05-2012, ora 16:13
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Stiu astea cu comisioanele pe care le fac medicii. Doctorita mea nu imi da reteta ci doar o scrisoare medicala, se ia si asta in calcul la comisionare?
Seroquel e un medicament SCUMP, poate asta sa fie motivul pentru care ma tot indoapa cu el.
La ce reactii secundare ma pot astepta cind intrerup tratamentul? Imi poate prescrie ceva ca sa evit aceste reactii? Am inteles de aici de pe forum ca unii au avut ca un fel de sevraj la intreruperea tratamentului. Darmite la mine care il iau de un an.
De-abia astept sa scap de el, ciclul mi s-a oprit, m-am umflat dar dorm bine, visez.
Si inainte adormeam usor dar ma trezeam noaptea, forma de insomnie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul