M-am indragostit de ea..si a plecat la facultate..

29-09-2012
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
Buna..posibil ca unii dintre voi sa fii citit ultimul meu subiect..si sa fiti la curent cu o parte din situatie. Pentru ce care nu au facut-o..voi incerca sa prezint pe scurt ce se intampla.
Am o iubita si suntem impreuna de 4 ani jumate'.
Sentimentele mele pentru ea sunt cam neclare..sunt sigur de un lucru..nu mai este flacara aceea care arde atunci cand esti indragostit.. acum o iubesc mai mult ca pe o sora.tin la ea..incerc sa-i fiu alaturi si la bine si la rau..si ea imi este mereu alaturi atunci cand am nevoie..
Problema e urmatoarea..in urma cu aproximativ 4 luni am terminat o relatie (ascunsa) cu o fata la care am tinut foarte mult..iubita mea nu stie de ea..(inainte sa ma judecati..sa stiti ca m-am mustrat singur destul..si am si acum remuscari pentru cele facute).. insa in urma cu 2 luni am inceput sa vorbesc cu o tipa de care imi placea de ceva vreme..era un fel de 'crush' pentru mine. Ne-am intalnit de cateva ori..am vorbit foarte mult..si pe net.. si ne potrivim in toate aspectele...cel putin din punctul meu de vedere..si ea pare sa creada la fel. Nu stiu de ce..dar am senzatia ca ea e fata pentru care as fi fost in stare sa ma despart de prietena mea. Ieri si alaltaieri am facut dragoste cu ea..si in aceasta dimineata a plecat la facultate in alt oras..destul de indepartat.. acum eu simt ca mor..efectiv..am un gol in stomac..nu sunt in stare sa fac nimic..ma gandesc numai la ea..numai la ce ar fi putut sa fie..si ce ar putea inca sa fie.
Ma doare faptul ca nu am apucat sa petrec mai mult timp cu ea. Eu nu sunt genul de persoana care puna usor sentimente intr-o relatie..si mereu incerc sa fiu distant si indiferent..dar fata asta mi-a pus capac..si mi-e dor de ea. Si ma roade faptul ca nu-i pot spune aceste lucruri..pentru ca in primul rand nu sunt genul de baiat care sa faca astfel de afirmatii in fata unei fete (probabil orgoliul e de vina)..in al doilea rand as parea slab din punct de vedere sentimental (ceea ce impresia ca sunt..in ultima vreme)..si in ultimul rand as aparea in fata ei ca un fraier mult prea distrus emotional, care se indragosteste instant in momentul in care face sex cu o fata (ceea ce nu e deloc adevarat.)..nu stiu ce sa fac..
14 comentarii
0
29-09-2012, ora 20:08
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
NU, nu te voi judeca pt CE ai facut..
este tineretea, poate adolescenta, poate..poate..multe
NU ai precizat-varsta..altfel e la 19 ani..si altfel la 30 ani.ma rog.

Apreciez ca ai scris,
ASA vor vedea SI fetele CUM sa se comporte cu baietii si cum sa "sufle si-n iaurt?!?"
intrebare:
CUM ai reusit, te citez : "Am o iubita si suntem impreuna de 4 ani jumate" (sa inteleg ca SI locuiati impreuna?!?)
cand de fapt
ERAI si cu ALTA pe care, te citez: "cu o fata la care am tinut foarte mult." pana acum 2 luni...?!?
cand aveai timp de ambele, cum te vedeai cu ambele si mai ales CUM de prima "NU a simtit.raceala ta"...sigur c-a fost...
acum,
te indragostesti 1-2 de o a 3-a si...de 2 luni, ...acum 2 zile ati facut SI dragoste..iar tu esti "topit".dupa ea.
propunere:
lasa-le pe toate 3 (trei) sa-si urmeze cursul vietii singure si cu CINE vor dori...
iar tu...
mai "copilareste"putin cu fete (sincer, iti spun ca nu-i rau asta...gandindu-ma ca INCA esti ffffffff tanar)..
Iti doresc sa-ti fie bine si sa fii fericit in viata!
Atentie la neatentie:
1. sa NU te obisnuiesti ASA.si-n casnicie; (acum e ok..)
2. DACA una din ele in aceasta perioada - a avut pe altcineva si AI stii?...CUM ai reactiona?!?
cele bune,
0
29-09-2012, ora 20:15
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
Iti multumesc pentru raspuns.
In primul rand vreau sa clarific 2 lucruri:
1. Nu am locuit impreuna cu iubita mea.
2. In timpul indelungat in care am avut o "relatie" cu cealalta fata..i-am propus iubitei mele sa luam o pauza, chiar dinainte de a avea orice de'a face cu acea fata..deoarece am prevazut ca ceva va fi intre noi.

Referitor la intrebarea ta la reactia mea fata de posibilitatea ca iubita mea sa aiba pe altcineva.. am gasit in telefonul sau niste mesaje compromitatoare..in urma cu vreo 3 saptamani..si nu i-am spus nimic..tocmai pentru ca ma gandesc ca asa cum eu am cedat tentatiei si am simtit nevoia sa fiu cu altcineva..ea poate simte acelasi lucru.
In mesaje nu era vorba de sex..sau alte lucruri de genul..doar afisarea simpatiei fata de persoana cu care vorbea..si invers.
0
29-09-2012, ora 20:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Apreciez CE ai scris.
raman la ACEEASI propunere:
uita-le pe toate 3 (trei)
si
viata ta sa-si urmeze cursul normal.
p.s.
uit-o si pe ultima...considera c-a fost "ceva" trecator..
SIGUR, pt EA- asa a fost...(venit, vazut, placut, plecat..)...hmmmmmm...
numai bine,
0
29-09-2012, ora 21:06
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Ooofff, ooofff, te-ai indragostit si nu stii ce sa faci... :)

Pai uite ce sa faci: sa o suni pe fata! Uite, de exemplu, ai putea gasi un pretext, sun-o si intreab-o cum a ajuns in cealalta localitate, daca a ajuns cu bine, s-a acomodat, ceva de genul... e imposibil sa nu-ti vina vreo idee. Nu trebuie sa pari un distrus emotional, asa cum spui ca esti (eu te cred ca esti, si te inteleg, dar asta nu inseamna nici pe departe ca esti fraier, din contra, tu esti un baiat sensibil, mai rar in ziua de astazi...), si chiar si daca i-ai spune ca esti asa, ce s-ar intampla? Ar pica cerul pe tine?! Poate ca ai impresiona-o si mai mult... depinde acum cum este firea ei... tu stii mai bine... dar daca tu esti atat de sensibil si profund afectat, ia gandeste-te la ce poate simte si ea, mai ales ca, fetele, se presupune, ca sunt mult mai sensibile.

Ia gandeste-te un pic, poate se gandeste si ea la tine asa cum te gandesti tu, si poate ii este la fel de dor de tine, dar in acelasi timp poate gandeste acelasi lucru: "pai, cum sa par eu o fire slaba in fata lui?" sau eu mai stiu ce gandeste si ea...
Eu nu inteleg insa un lucru, voi ati avut deja o relatie si ea a plecat asa dintr-o data in alta localitate, nu ati vorbit si voi inainte nimic, despre cum vor evolua lucrurile? Tu nu stiai ca ea va trebui sa plece? Cand v-ati despartit cum a ramas, ca in gara? Nu ati stabilit sa mai vorbiti sau sa va mai vedeti, a ramas asa fara "happy end"? Mi-e greu sa cred asta, poate nu ai povestit tu cum trebuie...

Eu zic sa o suni, chiar daca nu stii ce sa ii spui, iti vine pe moment, te descurci tu, important este sa iei legatura cu ea, trimite-i un mesaj, sau un email, daca are si ea acces la internet (observ ca tu ai), nu e mare lucru... vezi ce face... In mod sigur nu s-a combinat cu altul deja, ar fi culmea!!! Deci... relax... mai mult ca sigur ca ii este si ei dor de tine si se va bucura nespus sa primeasca un semn de la tine, chiar si un 'sweet hello', orice acolo...

Hai, curaj, suna fata, spune-i ca ai sunat doar sa o saluti... poate are sa iti spuna si ea ceva, si uite asa se incropeste o discutie :) Vezi, ca tot nu vrei tu sa-ti arati latura sensibila, sa nu pari chiar lesinat (chiar daca tu esti :))... dar nici indiferent iar nu este bine sa te arati...dupa parerea mea: mai bine lesinat, decat indiferent! Indiferenta doare cel mai tare.
Dar nu stiu, de ce aveti voi, baietii (unii dintre voi) impresia ca, daca ii aratati unei fete ca sunteti pana peste cap de indragostiti, pierdeti din "punctaj", cand ar trebui sa fie exact pe dos. Nu stiu, eu ca fata (si sunt o sensibila, sa stii) ador, de ex., un baiat care plange dupa o fata, pe mine m-ar emotiona la culme lucrul asta, l-as lua in brate si l-as pupa, ba chiar as plange si eu impreuna cu el... Dar nah, sunt oameni si oameni; oamenii in general sunt f. diferiti, pana la urma cu toate sfaturile care ti se vor da, tot tu stii cel mai bine cum sta treaba...

DAR, orice decizie vei lua, te sfatuiesc sa fii cu luare aminte si sa nu iti bati joc de cealalta fata care ti-a fost alaturi atatia ani si care poate inca te mai iubeste nespus, chiar daca tu esti instabil emotional, pentru ca in acest moment tu asa esti, nu stii ce vrei sa faci. Mai bine mai stai putin si mai gandeste-te, ca sa fii sigur de ceea ce vrei sa faci!
Vorbeste si cu cealalta fata, spune-i adevarul, vorbiti pe sleau ca sa afli si parerea ei, insa cu destul de multa delicatete sa nu o ranesti, poate discutia te va ajuta sa iei o decizie...

Oricum ar fi, cu relatii din astea pe ascuns nu prea este ok si nu merge in general (chiar si la 19-20 de ani cati probabil ai tu), o sa te mustre constiinta, tot tu o sa suferi, si o sa suferi rau... Trebuie sa fii corect pana la urma fata de fata cu care decizi sa ramai si mai ales fata de tine (sa ai constiinta curata), este cel mai important si bun lucru pe care poti sa-l faci, indiferent cu cine decizi sa ramai.

Hai ca deja ti-am scris un roman... :-)


Take care, suna fata, si te descurci tu mai departe... totul o sa fie bine! ;)

P.S. Nu sunt de acord cu ceea ce spune sebesuldejos, referitor la faptul ca a fost: "venit, vazut, placut", numai tu ai putea stii asta... dar putin probabil, de aceea iti spun inca o data: VORBITI!!!

Si alta chestie: exista si o a treia fata?!?! Hey, man! It's not ok at all... sau poate am inteles eu gresit...
0
29-09-2012, ora 21:19
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
@Ilincuta.C..cu toate ca mi-ai scris un "roman" :))..nu-ti pot spune cata placere mi-a facut sa-l citesc.
Faptul ca esti coerenta si ca stii sa prezinti o posibila solutie cap-coada este de apreciat in ziua de azi. :)
Pe langa exprimarea ta, imi place ceea ce ai scris.
Pari o persoana foarte placuta, cu care se poate discuta orice subiect, indiferent de gradul de seriozitate al acestuia sau de natura sa.
Mi-ar placea sa vorbim pe messenger unde-ti pot explica mult mai usor anumite detalii...asta desigur daca ai timp, nervi si bunavointa sa ma asculti cum povestesc "moartea caprioarei" :).
Daca nu..apreciez enorm raspunsul tau si iti multumesc!
Si in cazul in care doresti sa ne limitam la forum..iti raspund aici la ultima "chestie" :)..a treia fata nu exista.
Daca vrei sa vorbim pe mess..lasa-mi un mesaj cu id-ul tau.
O seara placuta!
0
29-09-2012, ora 22:22
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
:) Esti simpatic, o sa-ti las poate si un id de mess, dar n-am timp chiar in seara asta sa mai stau, poate alta data... "te ascult" cu placere, dar ai grija ca tu esti cam instabil emotional si n-as vrea sa devin eu 'o a treia fata' :)) Glumesc!!

E bine, am stabilit deci ca nu exista o a treia fata, asta e perfect! Deci esti totusi un baiat sensibil care pune suflet, daca ar mai fi existat si o a treia, nu te mai credeam... Hai, intre doua se mai poate sa fie greu sa te decizi, se mai intampla... te inteleg... Si imi mai dau seama de un lucru, aceasta "instabilitate" sufleteasca (intre cele doua) a ta, denota chiar un suflet nobil, din ce ai mai scris tu si ai povestit, se intelege ca nu stii cum sa faci ca nu sa ranesti nici pe una, dar nici pe cealalta, asta e de apreciat, dar consumul tau psihic este maxim si iarasi nu este ok, pentru tine in special. Tu vrei sa le protejezi pe ambele, te inteleg, e de apreciat, dar nici cu amandoua, in acelasi timp, nu poti fi, nu e fairplay, asta trebuie sa-ti fie bine intiparit in minte, sa nu se piarda de acolo, ok?

Ai putea sa faci in felul urmator, sa incerci sa iti dai seama acum, care, dintre cele doua fete, te iubeste mai mult, si asta poti afla; daca nu iti dai seama cu usurinta, le testezi tu cumva, deci rezolvam si acest aspect... daca nu stii nici cum sa faci sa le testezi, te invat eu si asta :) ;)

Iti dai seama acum ca eu sunt de partea ta, din moment ce iti dau sfaturi, dar si pe fete le inteleg, mai ales pe cea noua, daca relatia este la inceput... nu astepta sa te caute ea, sun-o tu, vezi cum stau lucrurile, nu o poti lasa sa plece asa... poate fata nu indrazneste nici ea sa te sune... si se duce totul de rapa... nici nu o sa apuci vreodata sa intelegi ce s-a intamplat de fapt, deci comunicarea este in prim plan acum. Cu cealalta e diferit, deja va cunoasteti de atatia ani... nu stiu ce sa zic... vezi? daca nu stiu povestea chiar pe indelete... nu prea m-as baga deocamdata sa dau sfaturi aiurea...

O sa iti mai scriu, iti dau eu niste sfaturi de o sa o faci tu pe ea (prima sau cealalta) sa fie lesinata. :) ;) Hai, ca asta a fost asa de incurajare, sa te "ridic" un pic de la pamant :), se vede ca esti foarte afectat; dar imi place, esti un baiat patimas, inzestrat cu sensibilitate, oricare dintre fete te va avea pana la urma va fi o fericita, oricum ai fi tu, esti un baiat sufletist, asta conteaza cel mai mult.

Oricum esti f. tinerel, nu-ti mai face atatea griji, ca nu te insori tu maine poimaine, deci nu dispera, mai ai timp... :-)

Uite, nu prea mai pot sa stau acum, dar mai vorbim...

Te asigur oricum ca totul va fi bine, spune o rugaciune, linisteste-te, da?

Seara buna si noapte buna!
I.

P.S. Vezi ca eu asa scriu, "romane", asta e stilul meu... asa ca... ai de citit... :)
0
30-09-2012, ora 00:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pt. Winch
CUM nu exista o a 3-a fata??????
- cu prima ai fost 4 ani..
- cu a 2-a ai fost in paralel cu prima si ai terminat relatia acum 2 saptamani
- a 3-a este CEA de care te-ai indragostit rapid...dupa o noapte de amor...

pt.Ilincuta C.
- citeste prima lui postare (cap-coada..si atent)
- fata care stie ca va pleca intr-un oras f. departe de baiat..studenta acolo.se iubeste o noapte cu el si...
CUM? sa-i motivez cele facute???!?.decat."venit, vazut, placut, plecat..."
Sa fiti iubiti...

p.s.
ilincuta.atentie la toate detaliile din primul com de pe aceasta pagina.
cele bune,
0
30-09-2012, ora 00:19
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
@Ilincuta.C

Din nou un raspuns exemplar :).
Sunt oarecum linistit..pentru ca stiu ca imi dau silinta sa nu fiu rece fata de fata cu care sunt de mult timp..insa fata de cea noua..afectiunea pe care o manifest este mult mai autentica.
Eu stiam ca ea va pleca la facultate..insa o placeam in secret de mult timp..si nu i-am spus-o pentru ca ea era intr-o relatie..si nu ma amestec in relatiile altora..cat despre a mea, deja ma priveste pe mine, si orice stric..stric in "ograda" mea.
In fine..relatia ei era una la distanta (el fiind in alta tara stabilit permanent)..si totusi n-am intervenit. Pe atunci vorbeam doar cu ea..lucruri banale (instabil sentimental sau nu..nu sunt timid :P ).
Fiin constient ca pleaca..am zis totusi sa incerc sa ies odata cu ea la o cafea sa vad ce se intampla..cum evolueaza discutiile..si inevitabil..au evoluat asa cum mi-as fi dorit.
Faptul ca pleaca era un fel de plasa de siguranta..pentru ca stiam ca nu am voie sa ma atasez de ea..pentru ca voi avea doar de suferit dupa..si ma gandeam ca fiind constient de acest lucru voi fii in stare sa nu ma atasez absolut deloc...nu cred ca e nevoie sa mai mentionez ca m-am inselat.

M-am atasat de ea mai mult vorbind..imi place caracterul ei..cu toate ca din cate am observat e genul de fata care incearca sa nu-si exteriorizeze sentimentele..pentru a aparea oarecum indiferenta..dar cand stateam impreuna in pat, nu s-a prea descurcat.

Atunci am vazut dupa felul in care ma tinea in brate si dupa felul in care ma privea..ca e ceva.

Acum, suna cam siropos..si nu-mi place sa duc discutia spre o telenovela..dar ce-i cert este ca-i duc lipsa.

Apropo de ce spuneai tu legat de a o suna..de dimineata i-am trimis mesaj cu "drum bun"..mi-a raspuns..am sunat-o cand a ajuns..si am vorbit cu ea pe net si acum inainte sa se puna sa doarma. Deci comunicare exista..doar ca nu cred ca ar fi asa bine daca i-as spune ce simt. :)

Daca vrei sa vorbim pe mess lasa-mi id tau intr-un mesaj personal.

Multumesc inca odata!!
0
30-09-2012, ora 00:29
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
@subesuldejos

Citeste tu mai atent..am scris ca am terminat o relatie ascunsa in urma cu 4 luni..si cu tipa asta noua vorbesc de cateva luni..si ne-am intalnit de cateva ori inainte de a face sex/dragoste/amor..sau cum vrei sa numesti actul.

Nu prea inteleg de ce e atat de acuzatoriu comentariul tau..pare ca ai vrea sa ma demasti. :)

Nu am nimic de castigat daca mint. Nici macar reputatie de "jucator", cum am fost numit intr-un post anterior, pentru ca nu-mi folosesc numele real!

Decat sa scriu romane mincinoase pe internet, as prefera sa dorm/mananc/ma joc/ privesc iarba cum creste.

Dar totusi, iti apreciez vigilenta usor distorsionata.
0
30-09-2012, ora 09:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
IERTARE DACA.eu doar am comentat cele scrise de tine:
primul coment..al tau:
te citez:

- Am o iubita si suntem impreuna de 4 ani jumate'.(prima fata)
- in urma cu aproximativ 4 luni am terminat o relatie (ascunsa) cu o fata la care am tinut foarte mult..iubita mea nu stie de ea.
(a 2-a fata)
- insa in urma cu 2 luni am inceput sa vorbesc cu o tipa de care imi placea de ceva vreme..era un fel de 'crush' pentru mine.
(a 3-a fata)

SCUZE daca NU este ASA...INSA..TU ai scris.
p.s.
acum, ca sa "te scoti" NU mai recunosti...
Sa fii iubit!

...las-o "balta"..si fa CUM crezi.
numai bine!
0
30-09-2012, ora 10:32
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
@sebesuldejos

Man.am impresia ca vorbim pe frecvente diferite..
Cand Ilincuta a intrebat de a 3a fata..eu am inteles ca se refera la o relatie concomitenta cu cele 2 de acum.
Tu probabil ai inteles ca se refera la trecut.

In momentul in care am zis ca nu exista a 3a fata..m-am referit literalmente ca NU EXISTA..in prezent.la momentul in care a existat..era cea de-a 2a fata pentru mine..dar acum nu mai este! Am rupt orice legatura cu ea.

Povestea este urmatoarea (ca sa te fac sa intelegi, pacat ca nu pot desena):

-am o iubita cu care sunt impreuna de 4 ani si jumatate.
-timp de aproximativ 9 luni am avut o relatie ascunsa cu alta fata (relatie care acum este terminata).
-in urma cu 2 luni am cunoscut alta fata.

Pricepi?..Sau inca trebuie sa ma justific, si sa ma SCOT?!
0
02-10-2012, ora 16:00
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Salutare, mai amorezule! :)

Esti mai bine, te-ai mai linistit? Hai ca deja au trecut cateva zile, trebuie sa se mai fi aranjat lucrurile. Cu siguranta s-au aranjat, nu-i asa? :)

Stai linistit, eu am inteles bine situatia, nu exista a treia fata si punct. Tu ai explicat bine, acea relatie nu se mai pune la socoteala, a fost atunci, s-a terminat. Eu m-am gandit initial ca ar mai exista si o a treia fata in prezent, deci nu este. Acum, daca tu ai mai avut inca vreo 5 relatii inainte, nu le mai socotim ... pai? Deja ar fi vorba de 7 fete :)) deci, clar, nu se pun. Asta am stabilit, nu mai revenim, acum sa rezolvam situatia cu fetele astea doua. :-)

Asadar... exista deja comunicare cu fata cea noua, asta e minunat. Sa inteleg ca de fapt chestiunea cea mai arzatoare este, DACA, sa ii spui, sau nu, ca esti indragostit de ea... gresesc?
Dar totusi, discutiile voastre pe ce se bazeaza? Adica, nu trebuie sa-mi detaliezi, pana la urma nu este treaba mea, ceea ce vreau sa te intreb este de fapt, subiectul asta nu-l atingeti deloc?
E f. ciudat daca intr-adevar nu va impartasiti sentimentele, mai ales ca voi deja ati avut o relatie intima. De fapt nici nu stiu cum ati ajuns pana acolo si ce discutii ati avut si aveti voi, din cate stiu eu, o fata nu ajunge atat de usor in patul unui baiat, din punctul meu de vedere ar trebui sa fie foarte indragostita inainte... la baieti lucrurile stau mai diferit, voi va aruncati mai repede, si mai cu oricine (bine, acum nu vreau sa generalizez, poate nu este si cazul tau).

Categoric DA, trebuie sa ii spui daca simti ceva pentru ea, pentru ca:

1. Asa iti vei da seama daca are si ea aceleasi sentimente, asta e usor sa-ti dai seama din discutiile voastre, si vei vedea astfel si comportamnetul ei in continuare fata de tine;
2. "The worst scenario" i-as spune, in care ea nu ar (mai) fi interesata de tine (sa nu incepi sa plangi acum, doar presupunem, da? :)) tu vei putea sa te linistesti (ma rog, nu stiu cat de usor si repede se va putea intampla asta, avand in vedere cat esti de "prins" in vraja asta vrajitoreasca :), o sa suferi, asta e clar, dar iti va trece, intr-un timp mai lung sau mai scurt, dar macar stii cum stau lucrurile. In situatia in care esti acum, iti faci tot felul de ganduri, nu stii ce sa faci, cum sa faci, te consumi f. mult, asta e clar. Nu este bine sa lasi lucrurile neclarificate, mai ales daca iti este dor de ea si doresti in continuare sa o vezi... Iar faptul ca a plecat intr-o alta localitate, mai indepartata, n-ar fi chiar o piedica de netrecut, v-ati putea vizita in weekend-uri unul pe celalalt, ... deci solutii se gasesc daca vrei intr-adevar sa mentii aceasta relatie (si daca isi doreste si ea, evident). De aceea iti spun, trebuie sa o faci sa inteleaga ca tu o iubesti (daca intr-adevar o iubesti. Esti sigur pe chestia asta? Intreaba-te tu pe tine insuti!!! :D) si sa vezi daca iti raspunde cu aceleasi sentimente ca sa stii macar unde te pozitionezi, nu mai taragana lucrurile ca mai rau iti faci.

De ce sa tot faci pe indiferentul atat? Asta chiar nu inteleg, ce copil esti!! Asta cu indiferenta merge la inceputul inceputului, ca sa zic asa, in prima faza, cand de-abia te cunosti cu cineva, dar apoi... mai ales ca la voi au cam evoluat lucrurile, nu gluma... vezi, sa nu obtii exact efectul opus cu indiferenta asta, o sa creada chiar ca nu ai dorit nimic serios cu ea, si s-ar putea sa se raceasca fata de tine...

Daca nu stii cum sa ii spui..., dar nuuu, nu cred ca este cazul tau aici... sigur stii tu cum sa porti discutiile, daca ai convins-o sa faca alte lucruri, asa de greu este acum sa ii spui ca iti pasa de ea? Si nu o lua cu discutii prea siropoase ca poate sa creada altceva, pana la urma... cand ii vorbesti (fie pe net, la telefon, sau chiar prin viu grai) trebuie sa fii tu insuti, sa fii sincer si natural, asta este tot ce trebuie sa faci, ii spui ceea iti vine in minte pe moment, fara scenarii... este atat de simplu...

Pe de alta parte, ai grija ce faci cu fata cu care esti deja (ma rog, tu esti acum cu amandoua, ce sa mai... ), chiar nu prea stiu ce sa zic... eventual poti sa o mai pastrezi un timp "in ograda ta", cum te-ai exprimat tu, dar eu zic ca e bine sa fii corect si fata de ea. Nu stiu daca este tocmai un sfat bun, acum esti oarecum cu "capul in nori" si nu realizezi, dar poate peste un anumit timp o sa ti se faca dor de ea, si atunci ce vei mai face? Poate intre timp isi va gasi si ea pe altcineva... si, din cate ai povestit, nu iti este nici ea chiar indiferenta, cum este si normal dupa atatia ani petrecuti impreuna, de aceea iti spun, gandeste-te bine, "la rece", cu mintea limpede, ceea ce vrei si pe cine vrei pana la urma... sa nu regreti mai tarziu!
Ea nici macar nu banuieste ca tu ai mai avut (ai) o relatie? Fata, de care spui ca esti acum indragostit lulea, stie ca tu ai o prietena mai veche? Si daca stie, ea ce parere are?

Si te-as mai intreba ceva: de fata cu care ai avut relatia mai lunga ai fost la fel de indragostit la inceput cum esti de fata asta noua? Este f. important sa-ti poti da singur raspunsul la aceasta intrebare, poate ti se vor revela lucruri noi... nu e cazul sa detaliez, iti dai tu seama ce vreau sa iti transmit...

Si iti mai dau un sfat, sa nu alegi niciodata dupa criteriul frumusetii fizice, alege-o pe fata mai inteleapta; cum bine ti-ai dat si tu seama, cel mai important este caracterul, daca iti place, si ai ce, sa vorbesti cu ea, asta conteaza cel mai mult!

De asemenea, ai grija sa nu o "strangi" prea tare, dragostea este ca un sapun intr-o cada cu apa, atata timp cat il vei tine cu intensitate moderata, nu il vei scapa din mana. ;-)

Hai ca iar ti-am scris o intreaga poveste. :-)

Dar acum iti spun la modul cel mai serios: solutia nu ti-o pot oferi eu, si nimeni altcineva nu ti-o poate oferi, ci numai tu esti cel in masura sa iei o decizie.

Stii cum vad eu treaba in situatia ta? Tu asculta-i pe toti, ia aminte la sfaturile care ti se ofera, tine sau nu cont de ele, dar in final cred ca este bine sa faci ceea ce simti cu adevarat (cu inima). Si... mai cred ca... in dragoste nu exista dreptate! Una este ceea ce iti dicteaza constiina, sufletul iti spune altceva, este un amalgam de ganduri si sentimente pe care nu le poti tine sub control intotdeauna, oricat de rational incerci sa fii. Asadar, fa ceea ce simti, alege ce alegi, pana cand o sa culegi; cand vei fi casatorit lucrurile acestea nu vor mai putea fi privite cu atata usuratate, va trebui sa fii mai responsabil, si... mai infranat! :D :)

Referitor la messengerul meu... daca tot m-ai rugat atat de mult, si daca tot te-am abordat... nu pot sa te las de izbeliste... O sa ti-l las, numai ca o sa ai o mica dezamagire cand o sa constati ca o sa fiu cam de negasit pe acolo, deschid messenger-ul f. rar, cam de 3-4 ori pe luna, si asta mai mult in weekend, pentru ca in rest nu am cand.
Intr-un timp, acum vreun an si jumatate, imi pusesem internet si pe tel. mobil; ei bine, deprinsesem o oarecare dependenta si ma enerva, din aprox. jumatate in jumatate de ora ma uitam sa vad cine este, cine si ce a mai scris, etc. Fara sa-ti dai seama te cam "prinde" internet-ul, tocmai de aceea am decis sa renunt la el. Este mai bine asa, ma uit doar cand se poate si este mult mai ok...
Dar daca ne gasim vreodata pe "frecventa", si am timp, iti promit ca vorbim.

Iti urez mult succes, incredere in tine, si fii relaxat! ;)
I.
0
04-10-2012, ora 15:04
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ilincuto ! Nu mai zapaci de cap baiatul ca si asa e destul de confuz ! :)

Winch, stari tare pe pozitie baiete, cum ai inceput deja ! Fata se foloseste de tine, in lipsa prietenulu ei ! :)
Parerea mea !
0
05-10-2012, ora 13:20
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Stevensssss, suspiciosule! :-) De ce crezi tu asta despre fata?

El saracu"™ e "terminat", o iubeste de nu mai poate, iar tu vii si i-o trantesti p-asta, ca se foloseste de el. Ooofff, Stevens, n-ai pic de suflet! Tu n-ai fost niciodata indragostit? :) Ia mai bine povesteste-ne de cand erai tu indragostit, tot asa gandeai si atunci? :)

Winch, nu te ingrijora, Stevens doar a glumit, iar daca cumva nu a glumit, iti spun eu, parerea lui este eronata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul