Lyme ori altceva?

02-08-2014
fitness21
Nu este medic/terapeut
fitness21
Buna ziua!Am dureri de cap inimaginabile, de gat, de ceafa, trapez, umeri, carcei, ma doare fruntea, simt ca ma frige...am fost la n medici, n pareri ca de ex:scolioza, reumatism, cefalee migrenoida, depresie, colon iritabil, bla, bla, bla.Am rmn uri bune, analize perfecte...poate fi boala Lyme, Borelioza?De o luna mi am facut microscopia in camp intunecat la lyme diagnostic.Spirochete, bartonela evidentiat.Nu stiu cata incredere sa am in laborator, sper ca e ok.Ce urmeaza sa fac?Am fost la Fundeni la doctorul Gherman Gogoase, a zis sa vin dupa 2 luni la dansul.Mi a dat doxiciclina 1 pe zi, 15 zile.Am sunat la dansul...sa vin in septembrie, tot zicea ca are un aparat care arata sigur ce este in organism, vrajeli...am citit pe alt blog ca din 2011 se lauda aiurea.Apoi Tatiana Rosca...nu da tratament, am fost trimis la doamna Cretu Carmen...mi a facut programarea peste 2 luni jumate:(.Parca as lua o schema de tratament, dar nu stiu pt ce...borelia garini, bul...afez...nu le stiu exacvt.pls help me.
8 comentarii
0
02-08-2014, ora 15:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ati consultat cumva si un neurochirurg???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-08-2014, ora 15:44
fitness21
Nu este medic/terapeut
fitness21
Exercian-reumatism, Voinescu de la Elias-depresie si inca unul, imi scapa numele acum, mi a zis sa merg la neurolog, mi a zis ca i de la sistemul vegetativ.Am fost si la neurologi Tanasescu Radu, Carla Ciobanu, etc, unul mi a spus ca s 3 vinisoare pe coloana si ajung in scalp si d aia ma doare, iar Carla sa nu ridic nici 1 kg, n am voie, scolioza.Daca e o depresie, e din cauza doctorilor, n doctori, n pareri, n pastile.Am tinut tratament si pt depresie, degeaba.Durerile parca ma paralizeaza, fruntea, ceafa incordate rau, obosesc repede, transpir repede, ciudat, sincer dupa atatia ani nu stiu ce sa va spun.Acum 2 ani, timp de 3 zile nu puteam merge, la propriu.Imi aduc aminte ca eram pe strada si brusc simteam durere in gambe, arsura, m am asezat jos, nu puteam face un pas.Mi am facut radiografii, nimic.Am rmn pana si la glanda tiroida.Cine poate sa mi dea un sfat, sa mi recomande ceva il cinstesc:-).Sanatos sa fiu.Cu urinatul iarasi, fac cate putin, uneori ma chinuiam, ma incordam sa nu fac pe mine.Finalul pana acum, cum spuneam, durerile de gat, trapez, frunte non stop, ca niste sfori, chingi, ma termina, ochii obositi.Mi am facut ochelari degeaba, 3teste, la al 3-lea mi a dat un -0, 5.Poate e lyme, am vazut ca i o boala ca un cameleon.Cand fac efort, am observat ca atunci cand fac flotari, umeri se incordeaza cel mai tare...e beton trapezul, nu stiu cauza contracturii, dar nu mi trece deloc, am facut infiltratii, n am simtit nimic.
0
02-08-2014, ora 17:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca nu am inteles bine: in situatia descrisa D-voastra faceti flotari????? Ce alte eforturi practicati zilnic??
Ati consultat un reumatolog priceput??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-08-2014, ora 21:11
fitness21
Nu este medic/terapeut
fitness21
In primul rand va multumesc pt atentie si pt raspunsuri.De la 17 ani au inceput toate, colon iritabil, apoi probleme cu urinarea, putin si des, apoi oboseala, dureri musculare, amorteala in picioare, apoi m am refugiat la computer, stateam cu orele, mult de tot.Au inceput durerile de umeri si trapez, dupa durerile de cap, pielea o simt fierbinte pe frunte, gatul ma doare, ma arde, umerii dor rau.Nu am facut sport de performanta.Ma duceam pe la sala de fitness, cand nu mergeam la sala faceam acasa diverse exercitii.Am observat ca atunci cand lucrez umerii si atunci cand fac flotari...se incordeaza ff tare umarul, gatul, trapezul, simt gatul ca si cum as avea o bara in el.Imi tresareau mainile, picioarele, atunci cand ma pregateam de somn, trecerea de la treaz la somn...ma lua cu tremurat.Am lasat apoi xercitiile mult timp, dar sunt altfel de simptome, ameteli si arsura.Tremuratul trecea cu lexotanil.Dar imi trosneste foarte tare corpul, umerii trosnesc, picioarele, v am zis ca in final mi a zis un doctor ca i depresie, diagnostic dat in 3 minute, a vazut analizele bune si ce a zis, depresie.Durerile ma omoara, ele ma anchilozeaza, ma deprima, ma tin in casa.Va multumesc!
0
02-08-2014, ora 21:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Problema D-voastra transcende competenta mea medicala.
Poate ca ar trebui sa va ganditi la un consult intr-un alt spatiu geografic: Austria, Franta, Italia, Germania etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-08-2014, ora 22:40
fitness21
Nu este medic/terapeut
fitness21
Multumesc pt raspunsuri!Multa sanatate!
1
07-09-2014, ora 00:41
Diazzz
Nu este medic/terapeut
Diazzz
Am citit recomandarea doctorului de a face analize in Germania, si iti spun ca ti-ar fi de mare folos, in cazul in care te gandesti sa le faci te pot ajuta eu, stau in germania de ceva timp. Da-mi un pm daca te gandesti sa le faci !

Sanatate
0
12-05-2018, ora 19:34
Martinaa
Nu este medic/terapeut
Martinaa
Buna seara, fetita mea in vârstă de 10 ani acuza dureri ușoare de spate de aproximativ 2luni.A făcut un film unde s-a văzut o scolioza usoara.Ne-a trimis la fizioterapeut ! Durerile au fost tot mai mari, ne-am dus la urgenta, acuzind dureri mari de spate, picioare și cap!Durerea se tot muta! Analizele de singe au ieșit bune!I-au făcut RMN și s-a văzut o infecție la coloana!A urmat Puncția lombară să vadă din ce cauza are infecția!Este suspectă de infecția cu Borellia!Nu țin minte sa fi fost mușcată de căpușe!Dr mi-a spus că poate fi o alta insecta, nu neaparat capusa.Nu are alte simptome specifice bolii!Momentan face tratament perfuzabil cu antibiotice și cortizon! În citeva zile primim rezultatul! Sper sa nu fie acest diagnostic!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Profilaxia bolii Lyme după mușcătura de căpușă
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Gelul cu acțiune antibiotică ce poate preveni boala Lyme
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Boala Lyme, diagnosticată în doar câteva minute
  •