Luxatie rotula2

16-02-2011
Toderita Laura
Nu este medic/terapeut
Toderita Laura
Multumesc tare mult pentru raspunsul prompt pe care mi l-ati oferit. Da, am auzit si eu de posibilitatea ortezei, dar din pacate eu am ajuns la spital in sistem de urgenta, iar acolo ghipsul a fost varianta cea mai usoara. M-am gandit sa merg la un alt consult pentru a se vedea starea piciorului in ghips si eventual pentru schimbarea ghipsului cu varianta ortezei. O ultima intrebare la dumneavoastra este daca totusi varianta ghipsului este chiar ineficienta sau este doar mai dificila de suportat pentru pacient?
Din cate am inteles eu de la dumneavoastra, in ceea ce priveste incetarea administrarii pilulelor anticonceptionale, este bine totusi sa le opresc in perioada purtarii ghipsului. Este adevarat ca mi-au fost prescrise si injectii cu heparina pentru inlaturarea riscului.
Cu respect,
Laura Toderita, Brasov
1 comentarii
0
16-02-2011, ora 22:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Varianta gipsului este nu numai ineficienta (deci inutila), ci si daunatoare, intarziind enorm solutionarea problemei.
Faptul ca este dificil de suportat este totalmente secundar, comparativ cu totala ineficacitate a imobilizarii gipsate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul