Luxatie genunghi (rotula sarita)

16-08-2013
alexcata29
Nu este medic/terapeut
alexcata29
Buna ziua! Revin cu o noua intrebare. Dupa ce mi-am luxat genunchiul (mi-a sarit rotula) si am stat cu el o saptamana in ghips, am fost astazi la control. A zis ca e bine, mi-a scos ghipsul si mi-a recomandat inlocuirea acestuia cu o orteza fixa cu gaura pentru genunchi. Mi-a spus ca exista acolo putin lichid de procesiune, dar ca este in regula. Ce se va intampla cu acest lichid? Trebuie extras? Ce urmeaza? Este normal sa se formeze? De la ce se formeaza? Cum va fi extras de acolo?

P.S. Am 14 ani, iar luxatia s-a produs acum o saptamana la sala de fitness, executand o fandare laterala.
3 comentarii
0
16-08-2013, ora 16:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pe celalalt topic deschis de catre D-voastra
http://forum.romedic.ro/prod/Luxatie_genunghi_%28rotula_sarita%29_080554.html
colegul ortoped adamantium v-a explicat cu lux de amanunte cauzele lichidului in exces (hemo-hidartroza), atitudinea terapeutica etc.
Lichidul nu se extrage decat rareori, pentru ameliorarea unor dureri importante si pentru evitarea unor aderente intra-articulare secundare hematomului masiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-08-2013, ora 17:01
alexcata29
Nu este medic/terapeut
alexcata29
Este normal sa ma mai doara locul acela? Ma doare in jurul genunchiului si cateodata am senzatia ca si genunchiul.
0
16-08-2013, ora 20:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum explica distinsul coleg pe topicul
http://forum.romedic.ro/prod/Luxatie_genunghi_%28rotula_sarita%29_080554.html
luxatia rotulei se poate insoti de leziuni cartilaginoase patelare sau/si femurale, care pot complica tratamentul, evolutia si prognosticul si care pot justifica durerile actuale.
Cat timp nu cunoastem existenta sau nu a acestor leziuni, nu putem elabora un prognostic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: