Luxatie cot

04-08-2010
egoreg1977
Nu este medic/terapeut
egoreg1977
Salut,

Numele meu este george si in urma cu 6 saptamani am cazut in mana (mana fiind pozitionata vertical) si in loc sa se rupa osul, a sarit din cot. o luxatie urata de tot, adica ortopedul mi-a zis ca mai bine mi-o rupeam decat sa o luxez asa urat.
Am stat cu ea in ghips 3 saptamani iar acuma ma simt relativ bine doar ca trebuie recuperata. Nu pot spune ca ma doare, este mai mult o jena in schimb nu pot flexa antebratul decat pana la 90° si imi este frica sa-l pun la treaba.
Nu prea stiu exact cum se face recuperarea, pana la durere? trebuie fortat?
Am fost la kinetoterapie iar instructorul care era si patronul salii nu mi-a inspirat niciun strop de incredere si mi s-a parut mai mult un pungas.
Ce ma sfatuiti? S-a confruntat cineva cu o asemenea problema? Cam cat dureaza pana aduc mana la forma initiala? Mai poate fi adusa vreodata la forma initiala?

Multumesc mult pentru raspuns.
9 comentarii
0
17-09-2010, ora 13:45
egoreg1977
Nu este medic/terapeut
egoreg1977
Salut,

tot eu sunt.
au trecut 2 luni de zile de cand mi-am scos mana din ghips si 3 luni de la luxatie.
dupa super munca de recuperare, mi-am recasticat mobilitatea aproape 100%. Fac absolut orice cu mana, in schimb nu o pot indrepta de tot. Mai am 2 - 3 grade.
am fost la medic si mi-a spus ca sansele sa-mi sara din nou sunt f mici, deci o pot pune la treaba.

salutari si sanatate la toata lumea
0
25-12-2010, ora 02:44
zamfir91
Nu este medic/terapeut
zamfir91
Salut,


Numele meu e Radu si in urma cu 7 saptamani jucam fotbal dar am alunecat si m-am sprijinit in mana ca sa atenuez lovitura si incolo sa o atenuez am facut o luxatie de cot drept.Akuma am scos mana din ghips si relativ nu pot sa o duc decat la 90de grade si nu pot sa o intind.Ce ma sfatuiti sa fac ca sa pot sa o recuperez acasa.

Va multumesc ptr intelegere
0
28-12-2010, ora 23:19
egoreg1977
Nu este medic/terapeut
egoreg1977
salut Radu,
in primul rand ti-as spune ca este bine sa o recuperezi acasa pentru ca la sala este f scump si luxatiile de cot sunt cam rare asa ca profesorii nu stiu f clar ce sa-ti recomade.
exercitii de recuperare:
1. mana (antebratul) intinsa pe masa sau ceva plat si atingi masa cu palma si apoi cu exteriorul - minim 250 repetari /zi (in serii) - exercitiul asta nu-ti lucreaza f tare articulatia dar in schimb iti reda mobilitatea muschilor blocati
2. mana (antebratul) intinsa pe masa sau ceva plat - starngi si desfaci pumnul cat de mult poti - acelasi lucru nu-ti lucreaza f tare articulatia dar in schimb iti reda mobilitatea muschilor si forta in antebrat
3. stai in picioare, mana lipita de corp ca sa nu trisezi(iti furi palaria singur) si indoi antebratul cat poti de mult - minim 300/zi - acelasi lucru in serii
inainte sa faci flexiile, te ungi bine cu ceva - eu am folosit NIFLUGEL
ATENTIE: nu trebuie sa fortezi ; totul se face pana la durere si inca putin de tot (iti dai seama singur).
Daca te tii de teaba si lucrezi zi de zi, le faci pe astea si dupa o luna ne auzim pe forum - o sa fii boboc la mobilitate.
Eu la 6 luni de zile sunt recuperat aproape total - ceea ce nu credeam. Pot sa lucrez si cu gantera de 15 kg.
Imi este frica sa fac flotari - acolo se simte un pic presiunea.

SPOR
0
28-12-2010, ora 23:23
egoreg1977
Nu este medic/terapeut
egoreg1977
am uitat ceva:
la punctul 3 cand indoi antebratul, tragi cu palma in sus spre tine
0
05-02-2012, ora 08:56
95pitigoi95
Nu este medic/terapeut
95pitigoi95
Buna!Sunt Lucian si in urma cu 3 saptamani am alunecat pe gheata si am cazut in cot din shocul lovituri mi-a sarit mana dreapta din cot, dupa 3 saptamani de ghips am incercat sa flexez mana dar nu pot mai mult de 90 de grade si nu o pot indrepta! Va rog dati-mi niste sfaturi cum as putea sa ma recuperez rapid! Astept mesajul dumneavoastra
0
28-06-2012, ora 12:18
rasoo
Nu este medic/terapeut
rasoo
Salut George,

Uite si eu am avut o luxatie de cot drept cu fractura (cuvant neinteles) radiala.revenire instantanee in momentul in care mi-au miscat mana sa imi faca radiografiile.ok, mi-au pus mana in ghips si am tinut-o 18 zile si acum constat ca muschius antebratului este deformat si inca vanat in anumite locuri si nu pot intinde mana mai mult de 120-130 de grade.tinand cont ca am scos ghipsul marti si azi e joi cam dupa cat timp as putea incepe sa fac exercitiile de care spui acolo? si asta dupa ce imi mai fac un set de radiografii ? si nici nu o pot roti, foarte putin spre interior si aproape deloc catre exterior.
Stima,
0
30-06-2012, ora 15:16
Nevastuica_nevastuicilor
Nu este medic/terapeut
Nevastuica_nevastuicilor
Buna sunt razvan si mi-am luxat cotul stang cazand si doctorul a spus ca este luxatie cu fractura si am tinut mana in gips 3 saptamani si duapa 3 saptamani inca nu pot intinde mana cam 130 de grade.Ce exerciti imi recomandati (am facut exercitile care le-a indicat egoreg1977)
0
11-10-2012, ora 21:43
florin_streche1986
Nu este medic/terapeut
florin_streche1986
Salut,

Am suferit si eu o luxatie a cotului cu fractura de cap radial cu deplasare in timpul unei plimbari cu un atv off-road.A urmat o operatie si acum trebuie sa-mi fie scoase firele si ghipsul, dupa care incep recuperarea.Din ce vad aici la voi este destul de complicat in momentul in care scot ghipsul. Sper sa trec usor peste recuperare deoarece am o viata foarte activa si nu suport sa stau acasa.

In timpul exercitiilor pentru recuperare luati calmante?Eu dupa operatie nu am luat nici un fel de calmant si uneori ma doare putin noaptea.
0
23-10-2012, ora 20:35
florin_streche1986
Nu este medic/terapeut
florin_streche1986
La 3 saptamani de la eveniment am facut progrese, ma pot lega la sireturi, pot manca cu mana, pot scrie, pot conduce o masina dar din pacate eforturile mai grele ma fac sa tremur.Incat incet imi recapat masa musculara si se cunoaste mai bine.Cand imi voi reveni voi posta un link cu un filmulet cu exercitiile care trebuie facute pentru recuperare.Sper sa nu treaca nimeni prin asta deoarece este destul de dureros.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •