Luxatie Lisfranc

12-11-2013
turdoc
Nu este medic/terapeut
turdoc
Buna ziua
La fotbal am primit o lovitura in talpa piciorului, s-a umflat si invinetit. Am mers la ortoped, s-a facut radiografie si diagnosticul este : entorsa metatarsian I si luxatie lisfranc ( ~2 mm). Mi-a pus botina ghipsata pt. 3 saptamani si m-a anuntat medical ca am cam terminat-o cu fotbalul.Inainte de ghips mi-a torsionat laba piciorului in toate directiile si nu m-a durut (doar degetul cu entorsa ) iar medical a zis ca poate luxatia e mai veche ?!
Ce parere aveti dvs.
Va multumesc !
1 comentarii
0
12-11-2013, ora 13:19
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
luxatia articulatiei Lisfranc (linia tarso-metatarsiana) este o leziune extrem de severa si rara, care are consecinte majore asupra stabilitatii piciorului pentru tot restul vietii
diagnosticul ar trebui clarificat exact, cel mai bine ar fi cu un CT.
evident o dislocatie de 2mm in aceasta articulatie nu este o luxatie totala, eventual o subluxatie, insa trebuie tratata cu maxima seriozitate. tratamentul luxatiilor este deobicei chirurgicala, si deseori chiar si cu cel mai adecvat tratament piciorul nu va fi niciodata cum a fost. un caz tratat necorespunzator produce sigur probleme majore pentru tot restul vietii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul