Lueta alungit si deviatie de sept | Forumul Medical ROmedic

Lueta alungit si deviatie de sept

07-07-2009
dragoshica
Nu este medic/terapeut
dragoshica
Buna ziua,

Intampin 2 probleme, respectiv din cauza unei deviatii de sept, lipsa respiratiei pe nas a antrenat respiratia pe gura si, insotita de o raceala puternica, a generat o alungire a luetului. Am urmat un tratament cu: Doxiciclina 100mg. 1 la 12 ore, alerid 1 comprimat seara; tantum verde past. de supt; regim alimentar ( nu rece sau fierbinte), dar degeaba. Am incercat si cu picaturi (pinosol), olynth, etc pt usurarea respiratiei, Flamexin, comprimate de supt, ce sa zic, tot ce se poate, dar nici un efect. Am in continuu o senzatie de sufocare, generata si de lipsa respiratiei si de acest luet alungit, care il tot "inghit", mai ales cand sunt concentrat pe ceva anume, astfel ca se si inflameaza. Daca as putea obtine un raspuns, in sensul unei medicatii adecvate care, macar sa reduca luetul ( nu mai zic de deviatie de sept pt ca niciodata nu am respirat normal, iar operatia totala ma sperie deoarece sunt si hipertensiv ). Zilele trecute am fost la o clinica privata din Buc., iar in urma unei fibroscopii mi-a fost pus diagnosticul de mai sus, luand in calcul dr respectiv doar operatia cu anestezie totala si internare 3-4 zile. Va rog frumos pt un raspuns mai pozitiv (sper eu).
Multumesc frumos.
4 comentarii
0
07-07-2009, ora 19:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
este nevoie de o interventie chirurgicala cu anestezie totala! si treptata lucrurile o sa se rezolve!
0
18-01-2011, ora 10:14
Adyaa
Nu este medic/terapeut
Adyaa
Buna ziua...In cazul in care ma puteti ajuta si pe mine...caci din discutiile de pe forum nu pot intelege mare lucru...si sunt putin nelamurita...cunosc pe cineva care are nevoie de operatie pt deviatie de sept si m-ar interesa sa aflu care este costul, cat dureaza aceasta operatie, adica daca este nevoie ca pacientul sa stea internat in spital o anumita perioada de timp si daca imi poate recomanda cineva un doctor bun ori in orasul bacau ori in iasi.multumesc
0
18-01-2011, ora 11:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la iasi in clinica ORL la spit SF,. Spiridon, la spit CFR sau la spit de Recuperare.. se fac aceste interventii. cu anesteyie totala. Costul fiind acoperit de biletul de trimitere ) restul tine de pacient )
DA este nevoie de 5-7 zile de internare
0
18-01-2011, ora 18:13
Adyaa
Nu este medic/terapeut
Adyaa
multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra!o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: