Lucrare la dinti ! Va rog ajutor !

25-10-2012
life2live
Nu este medic/terapeut
life2live
Buna seara, sunt nou pe aici, nu prea am timp pana la lucrare, asa ca va rog frumos daca puteti sa imi raspundezi cat mai repede cu putinta, am o lucrare, la partea de sus, 6 dinti, imbracati in portelan, sper sa fie portelan, nu stiu sigur si cum il pot deosebi de restul materialelor ce circula in ziua de acum, am o intrebare, este bine ca datorita faptului ca cei de portelan ating pe cei de jos si nu pot inchide gura complet, sa imi pileasca pe cei de jos, ori este vina lor ca nu mi-au facut pe cei de portelan bine, ma refer la tehnician ? Si inca o intrebare, daca mi-a pus pe cei de portelan, la lucrarile dintilor de langa ei, nu imi vor fi afectati cei de protelan, nu era mai bine sa termine toate lucrarile, apoi sa imi puna cei de portelan ? Multumesc frumos, stima si respect !
11 comentarii
0
25-10-2012, ora 21:42
triteandorin
Nu este medic/terapeut
triteandorin
Aproape sigur ei stiu cel mai bine. In mare nu e bine sa te atingi de dintii sanatosi dar daca anatomia lor nu permite acest lucru, iar lucrarea e mai dificila este permisa o usoara polizare pentru a calca pe toata suprafata.
0
25-10-2012, ora 21:47
life2live
Nu este medic/terapeut
life2live
Va multumesc frumos, dar totusi cand aveam dintii mei naturali, calcau bine pe cei de jos, eu ma gandesc ca cei de portelan nu au fost facuti la marimea care trebuiau, adica de ce sa strici ceva bun, daca ei trebuia sa ii faca mai mici, si atunci nu trebuiau piliti cei de jos, ca sunt aliniati frumos si nu am cu ei nici un fel de problema, acum ma zgarie limba in ei, si ma deranjeaza, cand poate trebuia ei sa aiba mai multa grija cand mi-au facut mulaj pentru cei de portelan si implicit este vina lor, cat despre a doua problema, multumesc frumos pentru promptitudine si raspuns !
0
25-10-2012, ora 22:56
triteandorin
Nu este medic/terapeut
triteandorin
Va inteleg dar ca cineva sa poata spune o alta opinie trebuie sa vada lucrarea, altfel riscam sa acuzam ceva ce nu stim. Indiferent de cat de mici ar fi fost tot ati fi avut acea senzatie de mari, iar despre zgariat trebuie sa anuntati si sa remedieze problema. Va doresc numai bine !
0
25-10-2012, ora 23:15
life2live
Nu este medic/terapeut
life2live
Inteleg asta, dar eu ma gandesc ca au procedat gresit, adica eu ca tehnician dentar trebuie sa fac dintii ca cei dinainte, dupa mulaj, nu sa ii modific pe restul dupa cei facuti de mine, nu ? Adica sa inceapa sa imi pileasca pe cei sanatosi, si sa imi puna in gura portelan iar apoi sa lucreze si la restul de langa ei, riscand sa scape freza oricand in ei, nu ?
0
25-10-2012, ora 23:39
triteandorin
Nu este medic/terapeut
triteandorin
Da, aveti dreptate. Daca sunteti nemultumit puteti face o sesizare sau o nou consultatie cu o noua parere asupra lucrarii. Astfel de riscuri trebuiau explicate dinaintea interventiei. Totusi, e bine de stiut ca necesita timp pentru acomodare.
0
25-10-2012, ora 23:46
life2live
Nu este medic/terapeut
life2live
Ce ma sfatuiti sa ii spun, eu momentan am in gura cei provizorii, ce sa ii spun ?
0
25-10-2012, ora 23:50
triteandorin
Nu este medic/terapeut
triteandorin
Exact ce a-ti spus si aici, toate nemultumirile. E gura voastra si aveti tot dreptul sa va exprimati parerea, sunteti clientul si pe banii dumneavoastra puteti spune ce doriti, nu va lasati influentat de nimic si ceretiva dreptul inclusiv o noua lucrare gratuita. Pt astfel de cazuri sunt cei provizorii ;) mult noroc
0
26-10-2012, ora 00:37
life2live
Nu este medic/terapeut
life2live
Pai sa ii spun ca sa imi termine tot apoi sa imi puna cei de portelan, cat despre cei piliti care nu au nimic, ce sa le spun ? Ca am dat o gramada de bani, multumesc mult !
0
26-10-2012, ora 00:47
triteandorin
Nu este medic/terapeut
triteandorin
Spunetii sa fac tot ce poate sa iasa bine deoarece a sacrificat si dintii sanatosi. daca pilirea a fost minima si necesara nu ar trebui sa va deranjeze atat de mult, important e ca la final si dupa perioada de acomodare sa fiti multumit si sa uitati ca aveti dinti in gura :). Altfel sa nu uitam ca suntem in romania si luptam cu sisteme subrede in care mortul e de vina intotdeauna. multa sanatate si fiti mai optimist ca inca nu e finalul
0
26-10-2012, ora 01:02
life2live
Nu este medic/terapeut
life2live
Va multumesc frumos pentru ajutor si promptitudine, tocmai asta ma si deranjeaza, ca toti vor bani dar nu ofera calitate si sunt atat de satul de medici si sceptici, o sa ii spun asa, singurul lucru ce ma deranjeaza este faptul ca mi-a pilit varfurile la cei de jos desi ei nu au nici o legatura, e vina lor ca cei de sus nu i-au facut sa se muleze pe cei de jos, dar inapoi nu mai pot da timpul :( O sa va tin la curent, acum va las ca este tarziu, poate doriti sa va si odihniti, noapte buna sa aveti si multumesc frumos ! O sa va mai scriu dimineata ceva !
0
26-10-2012, ora 16:48
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
cu aceeasi problema m-am confruntat si eu in urma cu cateva sapt dintii 3 la nr de portelan erau mai mari si nu pute-am musca bine cand inchideam gura dintii de jos se opreau in lucrarea care e situata sus, era incomod eu una nici nu i-am tinut cat mi ia dat de proba chiar i-am scos nu ii suportam, am vb cu medicul stomatolog mi-a mai pilit un dinte, dar dintele care urma a fi imbracat si lucrarea a intrat mai bine de fapt acum nici nu ii simpt.plus ca nu imi placeau dintii, mi se pareau prea mari si grosi, fata de ai mei si am dat lucrarea inapoi la tehnician, si ia mai pilit din ea.sincer, daca nu te simti bine si e incomoda lucrarea fa-ti curaj si spune-ti opinia, cred ca ai platit lucrarea inainte asa ca ai dreptul oricum sa iti spui parea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul