Lovitura la osul tibiei!!

22-02-2009
gabrielll
Nu este medic/terapeut
gabrielll
AM o problema la piciorul drept in urma unei lovituri puternice (in tibie) la un meci de fotbal!.. Mi s-a facut un fel de bolfa pe marginea osului si ma doare daca fortez piciorul! Este normal sa am astfel d simptome dupa 3 saptamani de la accidentare?
12 comentarii
0
07-03-2009, ora 10:57
vistaxp11
Nu este medic/terapeut
vistaxp11
a pus gheata imediat dupa accidenatare pe acea zona?am patit si eu o lovitura la tibie alergam si am alunecat, am intrat cu tibia in tocul unei usi termopan durerea m, a tinut o luna de zile un sfat pt tn cand mai joci fotbal poarta aparatori, ar fi trebuit sa te duci la medic imediat dupa accidentare sa nu apara complicatii;)
0
26-02-2011, ora 11:29
alexandruionut
Nu este medic/terapeut
alexandruionut
Salut,
M-am lovit saptamana trecuta la fotbal, in zona tibiei dar lateral si resimt o durere usoara la nivelul muschiului dar ma ingrijoreaza ca zona s-a ingalbenit!
0
26-02-2011, ora 20:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
la ce muschi va referiti??? Ce sex, varsta, greutate, ocupatie si antecedente aveti??
Fara un minimum de informatii elementare este absolut imposibil de initiat cel mai mic dialog medic-pacient.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2011, ora 21:27
alexandruionut
Nu este medic/terapeut
alexandruionut
Am 23 de ani, 1.78m si 73kg; lucrez ca inginer constructor si particip la fiecare sfarsit de saptamana la un meci care pana acum era "amical" de fotbal!Muschiul cu pricina este, conform Google Body, Muşchiul gastrocnemius.mentionez ca am fost lovit si azi in acelasi loc si folosesc Ben Gay ca sa mai reduca durerea.culoarea galbuie ma deranjeaza!
Multumesc mult pentru timpul acordat!
PS: Alte boli de care mai sufar ar fi scolioza, gastrita si o angina la nivelul gatului de care nu reusesc sa scap!
0
26-02-2011, ora 21:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi o contuzie musculara sau o ruptura musculara, poate fi o contuzie osoasa sau articulara, poate fi o problema vasculara (venoasa) sau alte zeci de cauze posibile.
Un consult clinic atent si competent va solutiona problema.
Pana atunci este preferabil sa evitati strict "amicalele".
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2011, ora 22:32
alexandruionut
Nu este medic/terapeut
alexandruionut
Asta o sa fac sigur, cred ca e doar o contuzie, v-am spus culoarea ma cam speriat, dar am inteles ca e normal !
Va multumesc inca o data!
0
27-02-2011, ora 17:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
ne bucuram cu totii ca nu mai aveti probleme.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-04-2011, ora 00:24
Kenji
Nu este medic/terapeut
Kenji
Buna ziua!
Am 14 ani, 50 kg, 1.60m, sunt elev. M-am lovit acum 6 zile la tibie. Mergeam cu rolele pe o bara si am cazut cu tibia(partea inferioara) pe bara si m-am lovit rau. S-a umflat foarte rau pe moment, acasa mi-am pus gheata si s-a desumflat. Dupa 2 zile am facut efor si s-a umflat foarte rau iar. Am fost la doctor si mi-am facut radiografie si nu am osul rupt sau fisurat. Umflatura a ramas, ce este cert un pic mai mica de cat la inceput dar nu o simt cand pun mana pe ea. Doctorul mi-a spus ca am un hematom si sa ma dau cu o crema cu un nume ciudat pe care nu l-am retinut de 2 ori pe zi. Umflatura este de 5 cm lungime. Nu am si nu am avut nici o data dureri dar sunt ingrijorat fiind ca zona este amortita si nu o simt. V-a trebui sa ma operez?
0
02-04-2011, ora 00:14
Kenji
Nu este medic/terapeut
Kenji
Va*
0
30-06-2011, ora 23:30
mury1
Nu este medic/terapeut
mury1
Buna ziua! am 15 ani 1, 65 m si 55 kg.Intr-o seara m-am impiedicat si m-am lovit de o bara de metal.zona in care m-am lovit este situata cu aproximativ 2 degete mai jos de rotula.zona respectiva s-a umflat si a devenit tare.cand am ajuns acasa am pus gheata pe ea, iar dupa ceva timp s-a micsorat cu 40%.a doua zi s-a invinetit.Cum as putea sa imi dau seama daca este vorba doar de un simplu hematon sau am o problema la nivelul osului?(mentionez ca nu practic sporturi de performanta, doar cate un tenis cu prietenii)
Stima
0
14-09-2013, ora 12:22
cezar george
Nu este medic/terapeut
cezar george
Buna ziua am 33 ani si 1, 85m 80 kg. ma m lovit puternic la picior (in tibie) acum o luna cand stau mult in picioare se umfla tare si ma doare.sambata si duminica cand nu lucrez se desumfla. locul care ma m lovit este o galma tare ce trebuie sa fac in cazul asta ca nu pot merge la medic ce imi recomandati. am fost lovit de o peatra care a iesit cu viteza din masina de tuns iearba, sa umflat instant locul dimensiunea unui ou de gaina, va multumesc mult.
0
29-04-2017, ora 16:26
anais_s
Nu este medic/terapeut
anais_s
Buna ziua!!!
Acu 2 saptamani m-am lovit la tibie. Am dat cu piciorul intr-un scaun...lovitura n-a fost ff puternica. S-a invinetit putin. Intr-o saptamana a trecut si vanataia si durerea. Dar dupa vreo 3 zile a aparut iar durerea in acel loc, plus furnicaturi si intepaturi si cand apas usor ma doare si simt ca o galma mica.
Si din cate observ incepe sa se ingalbeneasca pe o zona mai mare ceea ce ma ingrijoreaza.
Mentionez ca am 80 kg, 1, 68 cm, sex F, si stau destul de mult in picioare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.