Lovitura la ochi

22-02-2010
Samsara3
Nu este medic/terapeut
Samsara3
Buna ziua

In urma cu aprox. 2 saptamani m-am lovit singura, din greseala, la ochiul drept. Nu am avut probleme cu vederea, nu m-a durut decat pe moment un pic, asa ca nu m-am alarmat.
De doua zile am observat insa ca s-a umflat partea interioara a pleoapei de sus... exact unde m-am lovit. Am pipait de curiozitate si am dat de o GALMA (nu-i un termen f academic, stiu) ! E cat un bob de orez. Sunt foarte sigura ca e in interiorul pleoapei.

Am citit diverse articole pe net, dar n-am reusit decat sa ma sperii mai tare. Abia saptamana viitoare pot ajunge la ORL.

Ce credeti ca ar putea fi?
3 comentarii
0
23-02-2010, ora 11:53
Samsara3
Nu este medic/terapeut
Samsara3
Mentionez ca am 19 ani... Niciodata n-am avut conjuctivita sau ulcior... sau vreo alta problema cu ochii.
0
23-02-2010, ora 19:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Mergi la un consult oftalmologic; se pare ca este vorba despre chalazion, inflamatie cronica granulomatoasa; exista solutie terapeutica, nu trebuie sa ai motive de ingrijorare, si va fi stabilita in urma consultului oftalmologic; numai bine
0
02-04-2010, ora 06:40
anandrrei
Nu este medic/terapeut
anandrrei
buna...m-am lovit la ochi in urma unei altercatii si mi sa invinetit toata partea din jurul ochiului.dar nu asta este problema dar mi-a aparut o pata rosie in zona alba a pchiului...ce credeti ca este??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •