Lovitura la muschiul piciorului

27-04-2011
lixit
Nu este medic/terapeut
lixit
Buna ziua,

Va rog, intrebarea mea este legata de urmatoarea patanie!
Acum aproape 2 saptamani m-am lovit la piciorul stang, intr-un stalp de aproximativ 1 m inaltime, la nivelul muschilor "Quadriceps femoris", cred ca mai exact in "Vastus lateralis" (am studiat un pic niste planse ale muschilor piciorului), in partea de sus a piciorului. Binenteles ca am facut o vanataie foarte mare (cat o palma), care nu a fost la nivelul loviturii ci s-a facut mult mai jos, spre interiorul piciorului si aproape de genunchi.
Problema mea este ca acum, la aproape 2 saptamani de la lovitura, ma doare destul de rau genunchiul (deci nu locul in care m-am lovit), astfel incat noaptea nu ma pot odihni (pt ca ma doare de cate ori incerc sa-l misc) iar ziua merg schiopatand.
Este obligatoriu sa merg la un ortoped? Sunt necesare investigatii mai amanuntite? Sau doar trebuie sa mai am rabdare, pentru ca va trece de la sine? Ce unguent as putea folosi? (am incercat voltaren dar fara rezultate)
Am mai avut astfel de lovituri in copilarie (cred ca mai toti copii au avut), atunci cand la fotbal cineva te loveste in muschiul piciorului...lovitura de altfel foarte dureroasa.
Multumesc de raspuns.
1 comentarii
0
27-04-2011, ora 22:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ar fi utila o vizita la ortoped, mai ales ca nu exista absolut nici un tratament de tip unguent sau medicamente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.