Lovitura la genunchiul drept

01-04-2010
Bianca Maria
Nu este medic/terapeut
Bianca Maria
Buna seara!

In urma cu 3 ani am cazut la schi si mi-am sucit genunchiul drept (am simtit rotula ducandu-se in partea dreapta). Mam ridicat, si am schiat in continuare. Cand am ajuns acasa am observat ca mi se umflase genunchiul. Mi-am pus gheata, mam dat cu o crema si am stat cu fasa elastica. A doua zi nu mam mai putut ridica din pat, numi puteam misca piciorul si nul puteam indoi. Am incercat totusi sa il misc, sa merg, si ma durea foarte tare genunchiul cand incercam sa ma intorc, sa fac stanga de exemplu. Asa ca am stat in continuare in pat, cu gheata. Dupa doua zile sa mai desumflat si am putut sa merg. Am schiat in continuare. Nu mam dus la niciun control. De atunci tot am dureri la genunchiul drept, cand cobor scari, cand alerg, nu pot sta pe vine deoarece ma doare genunchiul exact sub rotula. Eu practic sport de performanta de la varsta de 3 ani (10 ani de gimnastica, 2 ani volei si in prezent, de 4 ani parasutism). In parasutism, la aterizari sunt socuri relativ usoare, ca si cum ai sari de la un metru inaltime pe sol, asa ca am mici probleme. De obicei sar cu fasa elastica la genunchi sau genunchera.
Ce imi recomandati sa fac in legatura cu aceste dureri? O radiografie, gimnastica medicala...
Precizez ca am 19 ani, 1.65m si 56 kg. Va multumesc
6 comentarii
0
02-04-2010, ora 12:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va recomand ceva fundamental diferit, insa indispensabil: un consult specializat ortopedic.
Poate fi o subluxatie laterala a rotulei, pe fondul unei displazii femuro-patelare, sau poate fi orice altceva.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului.
0
02-04-2010, ora 22:36
Bianca Maria
Nu este medic/terapeut
Bianca Maria
Va multumesc pentru raspuns. Ce spital imi puteti recomanda pentru consult?
0
03-04-2010, ora 12:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Exista numai in Bucuresti vreo 12 servicii de ortopedie.
Cautati un ortoped cu buna practica in problematica genunchiului.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2014, ora 09:14
Robyyy
Nu este medic/terapeut
Robyyy
Buna ziua, Ma numesc Robi si am 18 ani, am si eu o problema la genuchi. Acum 1 saptamana eram pe partie la schi toate bune si frumoase pana cand efectiv a intrat o persoana in mine si ma daramat complet, schiu-l mi-a intrat sub picior.. pe moment nu am bagat de seama m-am ridicat si mi-am continuat drumul pana la masina, o data ajuns acasa am remarcat ca mi se umflase genuchiul, nu am bagat de seama.. Azi dupa 1 saptamana pot sa va spun ca genuchiul este foarte foarte umflat si foarte vanat in jurul lui, atat deasupra cat si dedesubtul genuchiului...Uneori durerile sunt insuportabile, insa tin sa remarc ca pot ridica piciorul cu ceva ajutor, pot merge.. insa doare foarte tare.. Un doctor nu am consultat inca, nu sunt genul de om sa ma duc la doctor pentru fiecare lucru.. Am mai avut probleme cu lovituriile, am fost sportiv 10 ani de zile, am practicat fotbal... insa cariera s-a terminat tot de la o lovitura la genunchiul stang, acum problema este la cel drept.. Pot scapa fara o vizita la medic ?

Multumesc aniticipat.
0
24-01-2014, ora 10:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu cred ca puteti evita o vizita la ortoped.
Poate fi o entorsa, dar poate fi si o fractura ce necesita operatie...
Pana la elucidarea diagnosticului este preferabil sa evitati sprijinul pe membrul afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-01-2014, ora 10:22
Robyyy
Nu este medic/terapeut
Robyyy
Multumesc frumos de promptitudinea raspunsului, am sa fac o vizita ortopedului saptamana viitoare.

Va doresc o zi buna si va multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.