Lovitura la cap copil

05-01-2010
ilinca80
Nu este medic/terapeut
ilinca80
Buna ziua!
Aseara baietelul meu in virsta de un an si zece luni a cazut dintr-un scaun pentru copii, un scaun inalt conceput pentru copii pentru a sta la masa. M-am intors sa iau ceva din dulap, timp in care a cazut. A fost o fractiune de secunda. Cred ca s-a ridicat in picioare si a cazut. Nu am vazut cum a cazut, daca si cit de rau s-a lovit la cap. Cert e ca in momentul in care m-am intors era cazut pe o parte, plingea. Nu prezinta cucui sau echimoze la cap, nu era rosu dupa cadere, nu a vomat, nu si-a pierdut cunostinta, nici echilibrul, e vioi, ca de obicei. A plins doar putin, dar s-a linistit repede. A patit cineva asa ceva? E nevoie de un consult neurologic sau efectuarea unei tomografii?

Va multumesc!
2 comentarii
0
05-01-2010, ora 15:55
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
80% din copii patesc asa ceva...lasati tomografiile care sun daunatoare si grijile exagerate, daca e sa fi patit ceva copilul va va arata prin simptome clare.
Astfel de scaune sunt o mare prostie, sunt construite parca special ca copii sa cada din ele de la inaltime si cu usurinta.
0
07-01-2010, ora 16:55
brodolina
Nu este medic/terapeut
brodolina
si al meu a cazut de la o inlatime, insa f mica si a facut hematom cerebral.a vomat imediat dupa ce a cazut si apoi nu a mai reactionat deloc.un consult neurologic, n.ar strica!sa nu aveti probleme mai tarziu!!a fost tare norocos copilasul dvs, multa sanatate va doresc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.