Lovitura la cap

18-08-2011
aurelian30n
Nu este medic/terapeut
aurelian30n
Buna ziua
Nu stiu cum sa incep a va povesti intamplarea mea. Lasandu ma pe spate am dat cu capul (spatele urechii stangi) intr-un colt de beton. Intamplarea face ca dupa cateva luni de zile sa am probleme cu ochiul stang (zvacnire a ochiului (fara dureri) si mici intepaturi in locul loviturii cand si cand. In urma investigatiilor oftalmologice doar tensiunea la ochiul stg a fost anormala 21si dr 16 nestiind de unde provine, in rest toate au iesit bune. Va rog sa mi dati un sfat unde ar trebui sa ma duc si ce sa mai fac. Multumesc!
3 comentarii
0
18-08-2011, ora 16:27
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Te chinui degeaba cu ganduri...tu vrei sa aflii de fapt daca o sa fie vreo urmare a loviturii... lucru pe care nimeni nu ti-l poate spune...Fa-ti o tomografie costa cam 150 lei si du-te la un neurolog sa ti-o citeasca
Faptul ca "iti zvacneste " ochiul nu cred ca are legatura cu lovitura
Trateaza-ti tensiunea intraoculara.
Daca mai ai si alte semne: ameteli, vedere dubla, etc...du-te la un medic dar altfel. n-are rost s-o dai in paranoia :)
0
20-08-2011, ora 12:25
aurelian30n
Nu este medic/terapeut
aurelian30n
Multumesc pt precizare, insa am inteles ca tomografia cerebrala nu se face pt orice si ca este periculoasa din cauza radiatiilor. Am fost la medic oftalmolog si nu mia gasit nimic grav la ochi doar ca a spus ca ochiul e obosit de la calculator de aceea imi 'zacneste". Mi a dat 2 tipuri de picaturi si ochelari pt calculator. I am spus de lovitura iar dansul a zis ca nu este de acolo. Nu mi a spus cat am avut tensiunea oculara dar aveam intrebandu ma daca am pe cineva in famile cu aceasta problema.Mi a zis sa ma duc la ORL mai degraba decat la neurolog. Asta am si facut tot in acea zi. I am zis si domnului dr. de la ORL de lovitura din spatele urechii si ca imi tiuie urecea stanga. M ia facut control dupa care m ia dat tratament pentru o pre-alergie si pt tiuit-ul din ureche (TANAKAN).M a chemat dupa 3 saptamani la control. Nu am dat o in paranoia inca, dar nu cred ca am rezolvat mare lucru ducandu ma la acesti doctori. Imi iau tratamentul respectiv si sper sa fie mai bine mai peste un timp. Astept indrumari de la cineva care a mai avut aceeasi problema. Multumesc frumos.
0
31-08-2011, ora 22:47
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Tanakanul este pentru circulatie dar tiuitul din ureche, in general, inseamna ca este o tensiune mica. Mai bine mergi la un cardiolog sau sa iti ia tensiunea doctorul de familie.
Zvagniturile din coltul ochiului pot indica o lipsa de magneziu. Mananca si tu ceva banane, care sunt foarte bogate in magneziu, cam 2 pe zi cateva zile si o sa vezi ca iti trece in scurt timp.
Dar, dupa lovitura, imediat, ai fost la neurochirurg? Trebuia sa mergi la o camera de garda imeiat, atunci.
Vezi cum te simti inca 2-3 zile cu tanacanul, mananca si banane( astea oricum iti fac bine), iar daca tot simti ceva, pentru linistea ta, mergi la un neurochirurg.
Atentie, sa nu bei alcool!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lovitura la cap - ghid (ce să faci, evaluare gravitate)
  • Lovirea mingii cu capul din fotbalul profesionist - afectează cognitiv
  • Cercetătorii au inversat amnezia cauzată de leziuni repetate la nivelul capului la șoareci
  •