Lovitura la cap!

25-09-2014
Raluca NM
Nu este medic/terapeut
Raluca NM
Buna ziua! In primul rand, vreau sa multumesc cadrelor medicale ce au buna vointa de a ne raspunde, sfatuindu-ne pe aceasta cale! P data d 03.04.2014, am cazut din tren si m-am lovit la cap, aproximativ in crestetul capului, usor spre partea stanga ! Nu mi-am pierdut constiinta, nu am sangerat, dar mi s-a format cucui si am simtit durere puternica pt cateva zile!La 3 zile, am facut o tomografie in urma careia am fost trimisa la Bucuresti pt un RMN! Am avut norocul de la Dumnezeu si a 2 zi, am fost programata pt RMN la spitalul Bagdasar Arseni la domnul prof.dr. Mircea Gorgan ! Rezultatul a fost unul cat d cat linistitor, asreptandu-ma la ceva mai grav, in momentul impactului, creierul mi s-a zdrancinat usor, moment in care mi s-a strans putin mai mult lichid intr-o parte!Am urmat tratament o luna dupa care am fost programata pt un al 2 RMN ! La cel de-al doilea RMN, rezultatul mi-a fost transmis prin d-na asistenta, domnul doctor intrand in operatie, si din nou, fiind unul pozitiv, ca sunt bine si oot merge acasa!Numai ca, am ramas cu 3 intrebari fara raspuns! 1)in perioada aceea, timp d o luna si ceva, in unele momente simteam o apa, ca o raceala in spatele capului, spre ceafa, din ce cauza poate fi?2)as vrea sa mai fac un RMN, in decembrie cand voi ajunge in Romania, se poate sau exista riscuri d radieri prea mari pt 3 RMN uri intr-un an? 3)Daca as avea totusi urmari negative, cheaguri d sange formate sau ceva d genul, la ce perioada aproximativ s-ar vedea la RMN? Am totusi o neliniste sa nu mi se formeze ceva in timp ! :-( In lunile acestea, nu am avut niciun simptom inafara durerilor d cap din cand in cand! Va multumesc enorm
5 comentarii
0
29-09-2014, ora 18:47
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
1 - ceea ce simtiti sunt doar niste senzatii, nu aveti cum sa simtiti daca ar fi ceva acumulat in cap, deoarece nu exista receptori pt asa ceva. De aceea s-a inventat RMN, ca sa vedem in interior ceea ce nu se poate simti. Si oricum manifestarile ar fi altfel.
2 - RMN-ul nu iradiaza pt ca este pe baza de camp magnetic si nu de raze X, deci puteti face oricate vreti si aveti posibilitatea dpdv financiar, nefiind o metoda foarte ieftina.
3- in legatura cu cheagurile de sange eu banuiesc ca dvs ati avut de la bun incept o lama fina de hematom intre foitele creierului (pt ca nu ati relatat exact interpretarea RMN) si de aceea v-a pus sa il repetati, ca sa vada daca s-a resorbit. Acesta se resoarbe in timp dar sa nu va mirati daca la un RMN efectuat la distanta de cateva luni inca veti mai avea urme, deoarece sangele contine fier care da un efect de perturbare a campului magnetic, si chiar si molecule ( deci cantitati foarte mici) pot sa modifice semnalul RMN. Oricum, sfatul meu este sa rapatati un RMN sau macar CT o data pe an pentru o perioada.
0
30-09-2014, ora 19:29
Raluca NM
Nu este medic/terapeut
Raluca NM
Imi pare rau ca nu am scris de prima oara dar nu ma asteptam sa_mi raspundeti!! Rezulatul primului RMN este, "Sistem ventricular moderat asimetric. Ventriculul lateral drept cu dimensiuni mai mari decat cel stang predominand cornul post.(aspect secundar)? Structuri mediane in pozitie normala. Relief cerebral limite normale." Si am urmat tratament pt o luna cu IBALGIN FORTE si MILGAMMA ! Apoi, la o luna, am facut al 2 RMN si rezultatul mi-a fost transmis de dna asistenta, spunandu-mi ca e totul bine ! Dar nu am inteles ce inseamna acea diferenta intre ventriculi, este o problema ? Va multumesc enorm pt timpul acordat !!
0
04-10-2014, ora 14:14
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
acum am inteles, deci nu este vorba de nici o sangerare, nici un hematom subdural cum ma gandeam eu la inceput. Asta e foarte bine. Asimetria intre ventricoli poate sa fie si constitutionala (asa ca si cum ar fi din nastere, asa ca si cum un san e putin mai mare decat celalalt), stati linistita.
0
04-10-2014, ora 18:30
George Radu
Nu este medic/terapeut
George Radu
Multa sanatate !!
0
04-10-2014, ora 18:42
Raluca NM
Nu este medic/terapeut
Raluca NM
Va multumesc enorm pentru raspuns, mi-ati linistit constiinta !! Multa sanatate va doresc, avem nevoie de oameni ca dvs !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lovitura la cap - ghid (ce să faci, evaluare gravitate)
  • Lovirea mingii cu capul din fotbalul profesionist - afectează cognitiv
  • Cercetătorii au inversat amnezia cauzată de leziuni repetate la nivelul capului la șoareci
  •