Lovitura cot (nerv ulnar )

29-07-2014
Adrian17711
Nu este medic/terapeut
Adrian17711
Buna ziua !
M-am lovit la cot fix pe nervul ulnar acum 3 luni, in tot acest timp nu am depus efor pentru a se putea reface dupa lovitura.In prezent fac sala de doua saptamani.
Cotul si degetul mic ma dor, dar foarte slab si totusi enervant.Problema este ce de vreo luna durerea nu s-a mai ameliorat, nu ma doare rau, dar...

1) In ce stadiu este nevoie de operatie de tunel cubital ? Ce simptome ?

2) Pot face sala in continuare ? Vreau sa dau la anu la academia de politie si trebuie sa ma antrenez destul de tare.

Imi este foarte teama sa nu fie nevoie de operatie !

Un raspuns din partea dumneavoastra mi-ar fi de mare ajutor !!!

Va multumesc !!!
1 comentarii
0
30-07-2014, ora 21:01
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Tunelul cubital nu este la cot (este si acolo un tunel, dar nu cel care se opereaza), ci la incheietura pumnului - se numeste canalul Guyon. Daca inca te mai doare si simti furnicaturi ar fi bine sa iei ceva pentru hranirea nervului - vitamine din grupul B - gen Milgamma, si acid tiocticum - Thiogamma/Thiossen. Daca vrei sa stii exact care este starea nervului se poate face o investigatie elctrofiziologica - se numeste EMG/ENG - electromiografie/electroneurografie - care studiaza conducerea nervului (VCM/VCS - viteza de conducere motorie/viteza de conducere senzitiva)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •