Lokren si Aspacardin

21-12-2007
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
am avut probleme cu tensiunea(creste la stres, emotii) si mi s-a recomandat Lokren si Aspacardin.nu stiui cat timp trebuie sa iau acest tratament.mi-e frica sa-l intrerup dar si sa nu dea dependenta.VA rog sa-mi spuneti cum sa procedez.
11 comentarii
0
22-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Lokrenul este un beta-blocant si nu se intrerupe brusc.Nu specificati ce virsta aveti si la ce valori se mentine tensiunea.In general tratamentul antihipertensiv trebuie continuat toata viata.Oricum medicul care v-a facut aceasta recomandare este cel mai in masura sa va spuna ce aveti de facut in continuare.
0
22-12-2007, ora 00:00
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
Multumesc pentru raspuns.Am 38 ani, cand mi s-a luat tensiunea aveam 14-8, 15-9, , dar luandu-mi singura acasa am in general 12-8,
13-8 si pulsul in gen 80.probleme cu tensiunea am avut cand eram insarcinata, acum 13 ani, (16-9, 18-9).Incerc sa nu mananc nici gras si nici sarat, am 60 kg si 1, 64 m.Acum iau 1/2 pastila de 20mg Lokren si Aspacardin nu iau tot timpul.Daca imi mai puteti oferi sfaturi, le astept cu interes si va multumesc.
0
23-12-2007, ora 00:00
niculinag
Nu este medic/terapeut
niculinag
vin si eu cu un raspuns la intrebarea pusa, in legatura cu medicamentul recomandat, adica Locren. eu iau acest medicament, de aprox. 3 ani si ma simt bine. mie mi-a fost recomandat de medicul cardiolog dupa ce am facut mai multe investigatii. dupa cite am inteles, acest medicament, reduce nr de batai ale inimii si scade TA. eu ma simt bine, si nu va faceti probleme nu creeaza dependenta, si in plus eu iau cite o pstila de 20 pe zi. dar daca aveti deja modificari pe EKG trat trebuie urmat aproape cu sfintenie. sanatate multa.
0
23-12-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Intr-adevar fiind un beta blocant reduce frecventa cardiaca si TA, deci la TA 14/8, 15/9, si pulsul in repaus 80 este foarte bun deoarece ele mai trebuie scazute un pic si tinute sub control.Lokrenul nu da dependenta, ci "dependenta" este practic data de necesitatea de a lua permanent medicamentul pentru a avea efectul dorit(astfel de tratamente nu sint ca antibioticele, problemele nu se rezolva in citeva zile ci trebuie luat timp indelungat)Va urez multa sanatate!
0
23-12-2007, ora 00:00
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
mii de multumiri.voi tine cont de sfaturi si voi continua tratamentul.
0
23-12-2007, ora 00:00
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
va doresc sarbatori fericite si multa sanatate.LA MULTI ANI!
0
16-03-2009, ora 11:51
Daniel Sarba
Nu este medic/terapeut
Daniel Sarba
Buna ziua,
iau si eu Lokren si pot sa zic ca este un medicament foarte bun. Am si eu aceasi problema: TA, extrasistole, palpitatii. Dar as vrea sa opresc tratamentul pentru o vreme. Ce diagrama trebuie sa folosesc? Am luat 1 tbl./zi, dupa care am redus la jumate. Dar de cand am redus la un sfert pe zi nu ma mai simt bine. Intr-adevar am tinut doar 1 saptamana cantitatea de o jumatate de tbl. Am 25 de ani. Va multumesc.
0
17-03-2009, ora 21:29
IOANA C
Nu este medic/terapeut
IOANA C
Sunt o mamica ingrijorata si as vrea sa stiu daca cineva sa mai intalnit cu asemenea caz
baiatul meu de 15 ani a fost depistat l scoala cu o tensiune de 13.5 cu 7 la mana stanga si 14.0 cu 7 la dreapata ;bineinteles ca mam prezentat la medic iam facut investigatii dar.nu ia iesit nimic nici la cardiolog nici la ecografie abdominala nici analizele de sange si urina dar.tensiunea este la fel
nu stiu ce s fac are doar 15 ani, gras nu este are 1.76 cu 70 KG, face sport dar acum chiar mie frica
0
18-03-2009, ora 15:06
Daniel Sarba
Nu este medic/terapeut
Daniel Sarba
Eu aveam la fel la 15 ani. Aveam 130 cu 90. Unii ziceau ca nu e bine, altii sa nu imi fac griji. Am facut de atunci multi ani sport, excursii, viata activa. Din pacate in prezent iau Lokren, dar nu pentru tensiune, ci pentru extrasistole. Am facut o gramada de teste si au iesit toate ok. Se pare ca problema e vegetativa.
0
01-05-2010, ora 17:45
tamasiu iulian
Nu este medic/terapeut
tamasiu iulian
azi am luat prima pastila lokren respectiv jumatate sunt tare curios daca va scadea numarul de batai ale inimi sub 80 nu scade niciodata la efort ajunge si la 120 dar nu un efort foarte mare
am 30 ani. cum este la inceput? reacti ciudate?
0
29-06-2011, ora 19:55
grigorian
Nu este medic/terapeut
grigorian
vreau sa va intreb daca lokren 20 mg, o pastila pe zi poate reduce pulsul de la 60 la 46
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne influențează emoțiile memoria?
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •