Loc umflat dupa extractie. Este infectie?

04-06-2010
iuli_denisa
Nu este medic/terapeut
iuli_denisa
Buna ziua,

Am o dilema. Marti am fost la doctor sa imi extraga o masea care era terminata, avusese deja 2 plombe si aveam si nervul omorat si imi cazuse plomba, era de nesalvat. In fine, am avut radiografie si mi-a extras-o in aproximativ 10 min cu tot cu un granulom la radacina si cu ceva gingie care crescuse in mijlocul ei practic. Mi-a pus un antibiotic acolo dar de pe la 6 de la extractie a tot sangerat pana seara tarziu (nu am caltit si nu am supt sau ceva de genul, doar scuipat din cand in cand sangele adunat). Ziua de miercuri, dupa, nimic neobisnuit zic eu. Am urmat tot ce e de urmat, nu am mancat lactate, ba chiar in primele 2 zile nici paine de teama firimiturilor, doar banane, piure si supe. Spre seara mi se parea putin umflat, dar am zis ca e normal. Joi dimineata, a treia zi, eram cam umflata jos la maxilar (era maseaua de jos, penultima - de minte nu am). Pulsa dar nu rau si ma durea gingia langa gaura de la extractie, spre obraz. Am fost la doctor, mi-a facut ceva cu un laser mic, si cand imi apasa ma durea. Mi-a zis sa clatesc cu Listerin si sa iau antiinflamator si sa mai storc din cand in cand ce se formeaza acolo ca o sa dea organismul afara tot. Azi e vineri, tot umflata sunt, parca simt umflatura sau pulsatia si spre pomet si ochi, desi am luat Listerin si Nurofen (de vreo 4 ori deja). Mi-e teama ca am infectie ca daca storc acolo (la gingie intre locul maselei si obraz)nu vad sa iasa ceva dar miroase a puroi pansamentul cu care storc. De pulsat nu prea pulseaza dar simt umflat, ma doar cand rad sau mananc..etc. Am sunat, doctora mi-a zis sa nu iau antibiotic k nu e mai nimic, dar eu zic ca e infectie. Nu as vrea sa iau antibiotic pentru ca am si alt tratament ginecologic si intervine cu acela... Ce sa fac? Sa mai astept, sau sa iau antibiotic? Oxacilina mi-a zis in cazul in care vreau eu sa iau. Mi-e teama de infectie dar si ca stric 3 luni de tratament ginecologic. Va rog da-ti-mi un raspuns cat mai repede...
Multumesc anticipat
3 comentarii
0
04-06-2010, ora 16:23
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna iuli_denisa. Sfatul meu este sa mergi la un control; sa storci tu de acolo nu este o idee buna, pentru ca acolo trebuie sa se formeze un cheag de sange care practic produce vindecarea osului
0
05-06-2010, ora 11:37
iuli_denisa
Nu este medic/terapeut
iuli_denisa
Am mers la 2 doctori...mi-au dat doar antiinflamator.Si acum am ditamai infectia zic eu pt ca e umflata toata partea si spre ochi si spre ureche si spre buze unde mi-a aparut ditamai herpesul...cred ca tot de la infectie..ma doare de mor, nu mai pot mesteca sau casca gura..numai lucruri pasate mananc si acum am inceput sa iau oxacilina..in sfarsit un antibiotic si am sunat si doctora ginecolog si mi-a dat pentru la sfarsitul tratamentului o pastila pentru prevenirea candidozei...deci sper sa fie bine, dar la ce durere am si cum simt toata fata in dreapta umflata si spre gat si ureche...nu stiu, sper sa nu ajung la urgente pentru ca nu mi s-a dat la timp antibiotic..oricum, multumesc pentru raspuns
0
26-05-2012, ora 13:04
iohanesburg
Nu este medic/terapeut
iohanesburg
se mai pune dragi colegi problema sterilizarii corecte ale instrumentelor medicale..nu toti o fac bine.. uitati-va ce procedura.. domnisoara/doamna iuli_denisa simte maseaua umflata..ce 2 doctori ii dau antiinflamator si se ajunge la oxacilina.. deci e perfect :)..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •