Loc gol langa implant

21-07-2014
aribeth07
Nu este medic/terapeut
aribeth07
Buna ziua,
Am un implant in locul unui premolar. Inca nu am coroana pusa peste.
Intre timp mi-am pierdut si celalt premolar.
As vrea sa imi pun coroana doar pe primul implant si celalt sa il rezolv peste o perioada de timp.
Este posibil? Si daca da, care sunt riscurile daca locul ramane gol langa implant o perioada mai lunga.
Multumesc.
2 comentarii
0
21-07-2014, ora 12:49
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Buna ziua,

Puteti temporiza interventia numai ca osul neavand nimic in zona respectiva se va resorbi. Este procesul normal el nemaifiind functional. Prin resorbtie vi se va micsora oferta osoasa si este posibil sa nu mai aveti spatiu pt implant dpdv al inaltimii osului. Va sfatuiesc sa puneti implantul si sa il lasati acolo. Incarcarea protetica poate fi temporizata insa nici ea f mult timp deoarece dintii vecini si antagonisti vor migra. In concluzie, se poate dar pt o perioada scurta.

O zi buna
0
21-07-2014, ora 14:00
aribeth07
Nu este medic/terapeut
aribeth07
am inteles. Multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •