Litiaza renala

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Sunt din Botosani si sunt profesoara de matematica.Am 26 ani si am descoperit ca am 2 pietre de 6 mm la rinichiul stang si una mai mica la rinichiul drept. Am inceput tratament dar pietrele nu se micsoreaza. Am auzit ca se pot sparge cu ultrasunete. Este dureros? Exista si riscuri? As dori nr. de telefon de la un medic din Cluj, Tg.Mures, sau unde exista asa ceva.
Va rog sa-mi raspundeti in timp util!
Va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Acest tratament se numeste litotritie si nu este dureros. Dupa "spargerea" pietrelor acestea sunt eliminate pe cale urinara si daca unele sunt mai "maricele", pot produce dureri la eliminare.
Din pacate noi nu cunoastem medicii din centrele universitare pe care le-ai mentionat, dar cred ca sectiile de urologie din localitatile respective sunt dotate cu aparate de litotritie (exista un astfel de aparat si la Iasi, daca iti este mai usor sa ajungi aici). Multa sanatate!
0
30-09-2006, ora 00:00
coraiu
Nu este medic/terapeut
coraiu
Doresc si eu un tratament naturist pentru eliminarea calculilor renali Va multumesc!
0
22-03-2007, ora 00:00
lady_rossanna
Nu este medic/terapeut
lady_rossanna
Si eu in urma unei ecografii abdominale generale am aflat k am un calcul de 1, 28 cm. Ce as putea sa fac ?
0
21-04-2007, ora 00:00
hutanu
Nu este medic/terapeut
hutanu
si eu am un calcul renal de 15 mm si stiu si unde trebuie sa va adresati sa rezolvati problema.
eu am fost la Iasi la dr PRICOP CATALIN medic primar urolog, doctor in stiinte medicale - specialitatea urologie si membru al societatii europene de urologie., Il gasiti la POLICLINICA PROFESMED str Vasile Conta nr 18 (vis-a-vis de Directia Sanitara IASI)se fac programari la nr. de tel.0232213226
Puteti opta pentru LITOTRITIE EXTRACORPOREALA (spargerea calculilor) o metoda nedureroasa si sigura.Va doresc succes si SANATATE!
Hutanu F - Botosani.-
0
22-09-2009, ora 10:36
topside
Nu este medic/terapeut
topside
imi poate spune cineva care a folosit acesta procedura LITOTRITIE EXTRACORPOREALA - la spitalul Parhon IASI- cat a costat?Sunt programata pentru luna noiembrie cu trimitere de la medicul de familie, dar nu stiu cat trebuie sa platesc- daca sunt si alte costuri- anestezist si ce mai este.

multumesc.AM
0
26-09-2009, ora 12:54
hutanu
Nu este medic/terapeut
hutanu
Adresati va cu incredere Dlui Doctor PRICOP CATALIN medic primar urolog, doctor in stiinte medicale - specialitatea urologie si membru al Societatii Europene de Urologie., Il gasiti la POLICLINICA PROFESMED str Vasile Conta nr 18 (vis-a-vis de Directia Sanitara IASI)se fac programari la nr. de tel.0232213226
Puteti opta pentru LITOTRITIE EXTRACORPOREALA (spargerea calculilor) o metoda nedureroasa si sigura.Va doresc succes si SANATATE!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •