Lista medicamentelor alopate antidepresive din Romania

22-03-2016
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Anafranil (clomipramina)
2. Antideprin (imipramina)
3. Amitriptilina (clorhidrat de amitriptilina)
4. Argofan, Efectin, Effexor (venlafaxina)
5. Asendin (amoxapina)
6. Aurorix (moclobemida)
7. Celexa, Linisan (citalopram)
8. Cymbalta (duloxetina)
9. Cipralex, Despra, Lexapro (escitalopram)
10. Doxepin (doxepina)
11. Esprital, Mirzaten, Remeron, Zulin (mirtazapina)
12. Fevarin (fluvoxamina)
13. Frontin, Xanax (alprazolam = benzodiazepina)
14. Ludiomil (maprotilinum)
15. Miansan, Mianserin (mianserina)
16. Nortriptilina (nortriptilina)
17. Prozac (fluoxetina)
18. Paxil, Seroxat (paroxetina)
19. Sapilent (trimipramina)
20. Asentra, Serlift, Sertralina, Stimuloton, Zoloft (sertralina)
21. Spitomin (clorhidrat de buspirona)
22. Wellbutrin (bupropiona)
* majoritatea trateaza si depresia si anxietatea in acelasi timp
21 comentarii
0
22-05-2016, ora 01:03
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Pentru Doamna Clara_P o intrebare: am vazut o lista cu medicamentele antidepresive din Romania insa am 2 intrebari: prima intrebare: va rog sa-mi spuneti care este parerea dumneavoastra despre medicamentele Midora si Paxetin (Paroxetina) ? a doua intrebare: ce se intelege prin medicamente alopate ? Se poate sa-mi scrieti si in privat si sa-mi dati adresa dumneavoastra de e-mail ? Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. va multumesc din inima. cu consideratie Marian Stoica
0
22-05-2016, ora 14:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fiecare organism reactioneaza diferit la fiecare medicament. Deoarece sunt peste 60 de tipuri de neurotransmitatori care se pot deregla in cazul depresiei si anxietatii.
Cu rabdare luat fiecare tratament indicat de doctor. Daca nu vi se potriveste din prima, schimbat tratamentul pina cand il gasiti pe cel corespunzator. Eu personal am schimbat 6 antidepresive pina sa il gasesc pe cel bun. Altii il gasesc din prima.
0
23-05-2016, ora 07:24
excelsior1
Nu este medic/terapeut
excelsior1
Intrebare importanta pt. Clara_P : dupa cati ani de munca va.ti pensionat si daca in perioada de dupa imbolnavire a.ti mai lucrat si daca da cat timp si cum vi sa parut?care ar fi pensia de care beneficiati?
0
23-05-2016, ora 14:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am rugamintea sa nu mai scrieti pe acest topic decat denumiri de medicamente antidepresive pe care le cunoasteti si care nu sunt incluse in lista. In rest, va raspund cu multa placere pe privat sau pe alte topicuri pe profilul intrebarii dv.
0
06-07-2017, ora 15:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicamentele antidepresive sunt o clasa de substante care trateaza atat anxietatea, cat si depresia.
0
06-07-2017, ora 15:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca Anxietatea nu e calmata cu medicamente care actioneaza pe receptorii de serotonina, de noradrenalina, de epinefrina, de dopamina, atunci se poate incerca Gaba de la plafar.
In conditiile in care va simtiti bine cu Gaba, rugati medicul psihiatru sa va prescrie un medicament alopat pe baza de Gaba.
0
06-07-2017, ora 20:47
plumb
Nu este medic/terapeut
plumb
Buna seara! voiam sa va intreb daca unele medicamente din lista facuta de dumneavoastra chiar se gasesc in farmacii...de ex. urmatoarele :
- Asendin (amoxapina)
- Aurorix (moclobemida)
-Ludiomil (maprotilinum)
-Miansan, Mianserin (mianserina)
-Wellbutrin (bupropiona)

Eu cel putin, aveam nevoie mare de bupropion, aici se gasea sub numele de weelbutrin sau zyban..insa acum nu se mai gaseste deloc..poate doar in orasul meu, de la unele persoane am inteles ca bupropiona se gasea sub numele de eleontril care este compensat in bucuresti...si in ultimul timp am auzit ca acum de abia sunt cateva farmacii care il vand.
Exista posibilitatea sa comperi compensat aceste medicamente din alta parte ?alta tara ?
1
07-07-2017, ora 22:26
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Din alta tara este exclus sa cumperi compensat insa cu reteta valabila si pret intreg iti poti lua absolut orice medicament existent in UE, prin firma farmaexpres de exemplu, dar mai sunt si altele ! Sau direct din strainatate cu cardul si reteta masluita (in caz ca e depasit termenul de 30 de zile, e necesar doar un xerox, nu reteta fizica) ! :)
0
09-07-2017, ora 21:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ plumb

Dupa cum vedeti unele medicamente lipsesc din farmacii. Incercati cu precomanda sau din alte orase, dar e mai greu.
0
01-12-2017, ora 01:29
Mummy
Nu este medic/terapeut
Mummy
Întrebare pentru dna dr clara_p:soțul meu este în depresie, are 10 ani de când face tratament cu seroquel(600mg), acum este în spital a făcut tratament cu antidepresivul venlaflaxina (75mg), apoi I s-a redus doza de antidepresiv(35mg)dar mărită doza de seroquel(700mg), azi I s-a schimbat tratamentul, domnul dr, dorește sa schimbe antidepresivul, din câte am înțeles ar fi vorba de un al antidepresiv "carbamezipina" nu sunt sigura de denumire, soțul i-a spus doctorului simptomele ce le are exemplu:lipsa sentimentelor fata de familie(nu se bucura când este în preajma familie), dar ii este mila de alte persoane din spital, are stări de blocaj, nu poate explica o stare, câteodată uita, plus stările de neliniște, agitație, soțul nu este o persoana care sa plângă, dar azi a plâns în hohote, va rog sa îmi spuneți părerea dumneavoastră în legătură cu acest subiect și un sfat. Va mulțumesc, scuzați-mă de roman.
1
01-12-2017, ora 14:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Mummy

Eu nu sunt doctor. V-am raspuns pe privat. Alegeti omuletul din dreapta sus si alegeti Mesaje.
0
27-12-2018, ora 18:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
23. Trittico (clorhidrat de trazodona)
0
27-12-2018, ora 20:00
Elisabeta 82
Nu este medic/terapeut
Elisabeta 82
As dori sa stiu si eu ptr ce este acest Trittico?
0
27-12-2018, ora 23:35
Hans Castorp
Nu este medic/terapeut
Hans Castorp
E scris in titlu.E antidepresiv.
0
09-01-2019, ora 12:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
24. Opipramol (derivat de iminostilben)
0
15-01-2019, ora 01:30
Kristin28
Nu este medic/terapeut
Kristin28
Aurorix nu se gaseste in ro, citalopram nu am vazut in farmacii, amitriptilina la fel.
2
07-02-2019, ora 16:33
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Fiind un antidepresiv triciclic-Amitriptilina, este posibil sa fie scos din fabricatie.In plus, antidepresivele triciclice au mai multe efecte adverse decat cele mai nou aparute in medicina:ISRS si SNRS
1
05-12-2023, ora 18:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
25. Brintelix
26. Esketamina
0
11-12-2023, ora 13:44
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Bate vre unul din ele placebo pe depresie? Spraiul nazal Sparato de ce nu e pe lista?
0
29-01-2024, ora 09:38
Amenhotep4
Nu este medic/terapeut
Amenhotep4
Știu de venlafaxină că depășește placebo, or mai fi și alte substanțe.
0
29-01-2024, ora 09:40
Amenhotep4
Nu este medic/terapeut
Amenhotep4
Pentru depresie mai este și Efectin, funcționează și pentru anxietate. Conține venlafaxina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul