Lipsa sexului in casnicie

27-10-2015
bitzbull
Nu este medic/terapeut
bitzbull
Poate s-a mai deschis acest subiect, nu am stat sa caut.Am 15 ani de cand suntem casatoriti insa perioada roz a durat cam 6 luni.Dupa aceea incet incet a devenit o problema.In sensul ca am ajuns nu la perioade de o luna cum spuneau unii...ci(jenant)cam de 4-5 ori pe.an.Unele ar putea spune ca nu sex ci dragoste.Scuzata sa-mi fie lipsa de modestie...insa nu sunt deloc genul..treci la..Preludiu...tandrete..absolut tot ce stiu mai bine.Degeaba.Si atunci cand se intampla...raman cu ochii in soare.Mi-a reprosat ca sunt obsedat dar cum naiba sa fii obsedat cand distanta intre e imensa.Am ajuns la capatul rabdarii.Si sincer chiar sunt extrem de deschis mental, nu prejudecati si altele asemenea.Te face sa te simti ca ultimul om mai ales ca si atunci cand e imi lasa senzatia de..mila.Niciodata nu pot incepe eu, ma refuza.Vine..ma ia repede..se satisface si cam asta e.
20 comentarii
0
28-10-2015, ora 01:39
doctorandus
Nu este medic/terapeut
doctorandus
Refuzul nejustificat de a intretine relatii sexuale poate fi un motiv de divort. Altfel poti sa-ti iei amanta.
0
28-10-2015, ora 23:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate are niste dezechilibre hormonale sau o depresie. Mergi la un endocrinolog cu ea sa ii faca niste analize.
0
28-10-2015, ora 23:33
bitzbull
Nu este medic/terapeut
bitzbull
E sanatoasa...nu se pune problema.Cand observa ca ceva nu e ok...isi face analize.Doar lucreaza in domeniu.Pur si simplu...e...scarbita de insasi ideea in sine.Niciodata nu voi intelege de ce.
0
28-10-2015, ora 23:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Analizele endocrinologice pt treaba asta sunt ceva diferit. Ii trebuie niste dozari de hormoni. Mergeti cu ea la doctor. Ati luat-o si la bine si la greu.
Dati cautare Google Cauze lipsa apetit sexual.
Trebuie umblat la cauza.
O fi ceva psihologic, poate are nevoie de psiholog.
0
30-10-2015, ora 16:11
NIKO63
Nu este medic/terapeut
NIKO63
buna,
sunt oarecum in situatia sotiei tale si de eceea cred ca o inteleg.
oare nu intelegi de ce ?
sunteti totusi casatoriti de 15 ani ! Ar trebui sa va cunoasteti, ati trecut prin multe impreuna.Sa-ti spun eu de ce.Lucru care i l-am spus si sotului meu explicit cu subiect si predicat acum multi ani de multe ori dar nu a inteles sau nu i-a pasat iar acum culege roadele : dezinteresul meu total pentru sex iar rar cind il fac il fac din simtul datoriei ca sa zic asa Drumul pina in dormitor trece si prin bucatarie si prin sufragerie si prin baie. Nu stiu daca intelegi.Nu poti sa ai pretentii pentru relatii sexuale minunate daca in viata de zi cu zi nu o faci pe sotia ta sa se simta iubita, apreciata, frumoasa, sa-i arati ca conteaza pentru tine mai mult decit o menajera sau o mama pentru copii sau si mai rau o modalitate la indemina de ati rezolva problemele sexuale. Si la noi perioada de inceput a fost de vis, am fost prieteni 5 ani pina ne-am casatorit apoi totul a inceput sa mearga din rau in mai rau sexual vorbind ca social este ok.
De ce ? Pentru ca in comoditatea lui si egoismul lui sotul meu s-a implicat f putin in viata de zi cu zi avind grija mai mult de cariera lui si lasind in seama mea total casa, copilul si educatia lui implicindu-se cind si cit avea chef. Eu nefiind casnica avind un serviciu f stresant si aducind destui bani in casa.Am incercat sa-i sugerez ca am nevoie de implicarea lui sa simt macar ca-i pasa ca vreau sa ajung si eu seara in dormitor sa-mi
, , doresc "nu rupta de oboseala si abia asteptind sa prind citeva ore de somn sa ma odihnesc ca sa o iau a doua zi de la capat : servici, cumparaturi, casa, copil, mancare, spalat, calcat etc. Am incercat sa- i sugerez, chiar i-am spus ca am si eu nevoie de timpul meu ca neimplicarea lui e lipsa de respect si dovada de indiferenta.Imi spunea ca e foarte stresat de la servici si sa le mai las.Cum sa le las sunt lucruri absolut necesare intr-o casa, eu fiind o persoana responsabila, am incetat la un moment dat sa mai cer implicare mai responsabila, m-am blazat sile-am facut eu pe toate dar am adunat muuuuuuuuuulte frustrari.
Stii ce mult doare indiferenta ?
Ca sa nu mai spun ca au disparut total complimente de genul : ce bine arati astazi, ce bine iti sta cu aia, stralucirea din priviri, un tel in cursul zilei un sms, gesturi marunte dar atit de importante pentru o femeie care demonstreaza ca ii pasa, ca esti importanta pentru el, o masa in doi in oras o floare fara nici o ocazie, lucruri la ordinea zilei in perioada de inceput.Si ma durea cu atit mai mult cu cit comlimente primeam de peste tot: la servici, prieteni ( fara falsa modestie fiind o femeie frumoasa )mai putin de la el.O monotonie apasatoare, egoism, indiferenta, comoditate. Din exterior se vedea o familie ok, realizati financiar, social, un copil bine educat.
Insa
modalitatea mea de a raspunde la frustrarile din viata de zi cu zi a fost refuzul unei vieti sexuale active pe principul daca tie nu iti pasa mie de ce mi-ar pasa. Aici nu am mai facut compromisuri sa ma blazez, era corpul meu asa incit am inceput sa spun din ce in ce mai des nu si a inceput sa-mi dispara si dorinta, cum si-a rezolvat el problema ?chiar nu-mi pasa cum nu i-a pasat nici lui de dorintele mele cert este ca nu am simtit ca m-a inselat, daca a facut-o fara sa simt eu e ok ca daca si asta se mai intimpla chiar ca ziceam STOP. Eu nu am nevoi sexuale imi ajunge asa rar iar frustrarile mi le-am estompat ca de vindecat nu poate fi vorba cu sport citit, calatorii evident in timpul liber
Am povestit despre mine ca sa-ti dai seama ca trebuie cautata cauza ceva mai atent si tare m-as bucura daca povestea mea ti-ar trage un semnal de alarma si ai repara acum cit se mai poate eventualele disfunctionalitati.Cu cit trece timpul frustrarile se adincesc si se cronicizeaza Voi barbatii nu intelegeti ca la noi femeile dorinta de sex NU ESTE SEPARATA DE VIATA DE ZI CU ZI. Cum spuneam drumul pina in dormitor trece prin bucatarie, sufragerie, baie Fac minuni un compliment spus sotiei o vorba de apreciere sa simta ca conteaza pentru tine ca este speciala in viata ta Fa-i o surpriza doua zile numai voi doi undeva aiurea departe de casa Cam ce ar spune ?Nu ar fi minunat nu crezi ca altfel s-ar derula sexul?Iar gesturile astea se pot repeta din cind in cind sa luati o zi doua numai pentru vor face minuni.Mici gesturi conteaza cit o mie de cuvinte.Nu cauta rezolvarea la medic TU esti rezolvarea
sper ca ti-am fost de folos si sa auzim de bine
0
30-10-2015, ora 21:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Doamna,

Una dintre prietenele mele aflata in situatia dv si-a luat femeie care sa o ajute o data, de doua ori pe saptamana la treburile casei. De cand s-a intamplat acest lucru e alt om.
0
30-10-2015, ora 21:39
bitzbull
Nu este medic/terapeut
bitzbull
Ce nu se intelege aici e faptul ca gospodaria...treburile din casa copilul..nu sunt in sarcina ei decat in proportie mica.E ajutata de mine pe toate planurile.Deci ideile de gen...sunt deja fite.O ajut si am ajutato..ca numi cad mainile.Asa ca astea nu sunt o problema sau un motiv vezi doamne...obosita.
0
30-10-2015, ora 22:31
NIKO63
Nu este medic/terapeut
NIKO63
Tu singer spui ca incet incet a devenit o problema deci undeva in timp s-a intamplat ceva
Mergeti doua zile numai voi doi undeva oriunde si vobiti discutati mult despre relatia voastra amintitiva momentele minunate afla CE e in sufletul ei oferai o Cina romantica determin-o sa-ti puna sufletul pe tava sa-ti spuna CE asteapta de LA time in CE asteptari ai dezamagit-o
Ideea este sa faceti ceva acum pt revigorarea relatiei cat nu este prea tarziu
Oricum este f imp ca iti pasa
0
31-10-2015, ora 17:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cand esti in depresie nu ai chef. De viña e boala depresia. Fa-i un test de depresie pe net.
Ia vreun fel de pastila sau naturiste care sa dea ca efect secundar scaderea apetitului sexual ?
0
31-10-2015, ora 18:58
bitzbull
Nu este medic/terapeut
bitzbull
Nici un fel de pastile sau tratament
0
31-10-2015, ora 22:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate are o depresie usoara. Vorbiti cu un psiholog si un endocrinolog sa ii faca dozarile de hormoni. Cand un anumit hormon e sub limita inferioara in organism, scade apetitul. Poate face un tratament. Totul e sa o faceti sa coopereze. Ea frigida nu a fost.
0
31-10-2015, ora 23:23
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Eu cred ca dimpotriva Clara ! Poate ca 6 luni a simultat pasiunea dupa care i-a venit greu sa mai faca si asta ! Femeile frigide sau asexuale doresc si ele sa aiba copii si familie !

Nu mai spun de femeile interesate pt care simularea afectivitatii implica un joc de rol cu mult mai complex ! Si cazurile astea se termina tot cu refuzul partial sau total al relatiilor intime ! Deci trebuie distins de la caz la caz daca sunt cauze medicale/fiziologice sau psihologice/afective !
0
01-11-2015, ora 02:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti Sexolog pe Forum. Psiholog Pescaru Valentin. Luati legatura cu el.
0
09-11-2015, ora 19:06
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Niko, mi-a placut cum ai spus "Nu poti sa ai pretentii pentru relatii sexuale minunate daca in viata de zi cu zi nu o faci pe sotia ta sa se simta iubita, apreciata, frumoasa, sa-i arati ca conteaza pentru tine mai mult decat o menajera, o mama pentru copii sau si mai rau o modalitate la indemina de ati rezolva problemele sexuale" E ceva ce aud de multe ori spus, intr-un fel sau altul in sesiunile de psihoterapie de cuplu.

Adesea insa si barbatul are o serie de cerinte, pe langa cele ce tin de sexualitate. Psihoterapie de cuplu ofera un cadru in care toate aceste cerinte pot fi abordate intr-o maniera obiectiva, neutra. Beneficiile se pot observa chiar si la cupluri casatorite de 15 ani, cum sunteti voi Bitzbull.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata de cuplu si familie
0
11-11-2015, ora 18:35
NIKO63
Nu este medic/terapeut
NIKO63
Aveti perfecta dreptate Dl. Psihoterapeut, exista insa un mic impediment acela ca pentru a putea beneficia de psihoterapia de cuplu, trebuie ca ambii parteneri sa o accepte si sa fie constienti ca au nevoie de ea si sa si-o doreasca, pentru ca de asta ii spune, , de cuplu, ,
Ce te faci cind numai unul constientizeaza ca e nevoie de ea si celalat o refuza categoric ?
0
12-11-2015, ora 13:38
bitzbull
Nu este medic/terapeut
bitzbull
Adevarat doamna Niko...
0
16-11-2015, ora 10:26
corlat
Nu este medic/terapeut
corlat
Sunt alimente care pot sa creasca apetitul sexual dar si pastile. Totusi cel mai important e sa va simtiti bine in cuplu, sa va respectati reciproc.
0
14-07-2018, ora 19:42
anca333camy
Nu este medic/terapeut
anca333camy
Hmm, a trecut mult timp de la acest subiect, sunt curioasa ce s-a intamplat pana la urma cu casnicia d-nului din subiect. Dar, intr-o situatie oarecum similara ma aflu si eu. Intr-adevar, nu stau asa bine pe plan financiar si altele dar, sunt mai tanara ca sotul meu, cu 8 ani, am 2 copii, mari, a-s putea spune, sunt frumoasa, sau sa spun cum a spus el ca sunt acum "oki" :)) in fine, nu am 90-60-90, dar cum a spus si o dna mai sus, mai degraba primesc complimente, de la colegi, prieteni, decat de la el. O data, i-a spus un prieten a lui, ca sunt din ce in ce mai frumoasa, pe zi ce trece, si ca fiica mea e atat de frumoasa, ca nu stie cu cine am facut-o, dar sigur, nu cu el :)) (P.S: am 30 de ani) in seara aceea, a si facut dragoste cu mine. Nu stiu de ce, dar parca atunci cand se simte "amenintat" isi doreste sex/dragoste. Peste 90% din cazuri, cand imi doresc eu sa o fac cu el, ma refuza. Nu stiu de ce, dar pt el, e ok si o dats, de 2 ori pe luna, in schimb eu, simt nevoia zilnic, sau aproape zilnic, da, imi place mai mult sa fac dragoste, dar inteleg ca intr-o casnicie, cu 2 copii, si servici, timpul nu prea e prietenul nostru, deci e oki si sexul, dar nu atat de rar...e adevarat, ca ma pot abtine, uneori, si pe mine ma doboara serviciul, sarcine casei, copii, incat si la mine trece o luna cand pur si simplu nu simt nevoia, dar nici nu il refuz, desi imi doresc, de multe ori, sa vada si el cum e, cand poftesti, dar nu primesti, numai ca la cat de rar o facem, nu ma pot abtine, fie si doar cu pofta lui. Eu stiu ca in cazul in care il refuz, isi poate satisface pofta si singur, insa la mine e mai dificil, imi trebuie spatiu, mai mult timp, si concentrare, ceea ce imi lipsesc cu desavarsire, si la fel, de inselat, nu se pune problema, nu sunt genul, nu as putea, oricat de atractiv ar fi partenerul, asa, mai bine as divorta intai, nu merita sa-i fac asa ceva. Desi, merg pe strada, si vad unii barbati cum ma privesc..., si simt ca explodez, cand imi doresc, am cu cine, dar nu vrea...e stresant si epuizant. Ca si cum i-ai spune unei persoane ceva ce nu face, si ar repeta ani la randul, aceeasi greseala, la un moment dat, simti ca te ia de prost, cand tot cu aceleasi scuze vine, sa nu pomenesc de un psiholog, care e un refuz categoric, ba si un motiv de cearta, dar na'...chiar nu am cuvinte. Eu inteleg ca el deja isi cam "traise" viata, inainte sa ma cunoasca pe mine, dar ce vina am eu, ca eu am ajuns sa mi-o traiesc cu el, cand l-am cunoscut? In sensul, ca sunt o fire mai romantica, vreau totul, sau nimic, nu aventuri de-o noapte, si de-astea...
0
18-07-2018, ora 16:22
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Spui Cami ca ai senzatia ca atunci cand se simte « amenintat » isi doreste sa o faca. Cum ar fi daca ai incerca sa folosesti asta pentru a avea o discutie deschisa cu el pe tema frecventei sexuale? …doar voi sau cu sprijinul unui psihosexolog. De exemplu, ai putea sa-i spui ca atat timp cat nu aveti o astfel de discutie deschisa, tu ai senzatia ca nu vei reusi sa fii pe deplin relaxata in timpul interactiunilor intime cu el.

E poate important sa-l faci sa inteleaga ca nu o sa ai solicitari exagerate in timpul discutiilor, insa ca ti-ar fi de mare folos o clarificare a situatiei voastre intime. O clarificare a motivelor pentru care nu ajungeti la un acord in privinta frecventei….o privire asupra asupra a ceea ce ati putea face impreuna pentru a ameliora acest aspect.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
30-07-2018, ora 11:55
Giovanna20
Nu este medic/terapeut
Giovanna20
Anca333camy ti am lăsat mesaj
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frecventa sexului - importanta pentru viata intima?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Cum poate fi îmbunătățit libidoul sexual feminin
  • O viața sexuală activă ne ajută să fim mai sănătoși și mai performanți la locul de muncă
  • Apetitul sexual scade de două ori mai mult la femei decât la bărbați, în relațiile pe termen lung
  • Cum poți influența libidoul sexual? - informații dovedite științific
  • Interesul sexual la bărbați - un avantaj important pentru starea de sănătate, inclusiv riscul de moarte
  •